שתף קטע נבחר

מתי עונים "אמן"?

שאלה:

 

ידוע לי מנעוריי, כי כאשר הכהנים אומרים את "ברכת הכהנים", הרי שהציבור אינו עונה "אמן" אחרי הזכרת ה' בכל אחת משלוש הברכות. לדוגמה: "יברכך ה' (כאן לא עונים אמן) וישמרך", וכן ביתר הברכות. האם נכון לנהוג כך? היכן האסמכתא לכך? (משה).

 

 • יש לכם שאלה לרב? לחצו כאן  

   

  תשובה:

   

  משה, שלום וברכה

   

  השומע אדם מישראל מברך – חייב לענות אחריו "אמן", וביארו בגמרא שהכוונה במילת ה"אמן" היא "אל מלך נאמן", כלומר שבעניית ה"אמן" יש ביטוי של אמונה בה'.

   

  << לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>

   

  רוב הברכות שאנו מכירים ומברכים, מיוסדות על תקנות חכמים, בעיקר של אנשי כנסת הגדולה, בתחילת הבית השני. מכאן, שאם בברכה שתקנו חכמים יש חובה לענות "אמן", קל וחומר שעל ברכה מהתורה (כברכת כהנים הכתובה בתורה, בספר במדבר) – שיש חובה לענות אמן, שכן אנו מבטאים בזה אמונה בברכה מהתורה.

   

  הספק בעניין הוא בנקודת סיומה של הברכה כדי לענות "אמן", וכן האם צריך לענות כן בסוף כל שלושת הפסוקים המהווים את כל הברכה, או בסוף כל אחד משלושת הפסוקים של הברכה. ההלכה היא, שעונים אמן בסוף כל פסוק (שולחן ערוך, אורח חיים, סימן קכח, יג).

   

  מכל מקום, בוודאי שאין עונים אמן אחר הזכרת שם השם כפי שמובא בשאלתך, שהרי זהו אמצע הברכה. נראה כי כוונתך בשאלה הייתה לאמירת "ברוך הוא וברוך שמו", ולא לעניית "אמן".

   

  מנהג אמירת "ברוך הוא וברוך שמו" כשמזכירים את שם ה' - אין לו מקור בתלמוד, אלא נזכר בראשונים, ולכן הוא אינו חובה. לפי זה, בברכות שהשומעים יוצאים ידי חובה על ידי המברך - אסור להפסיק באמירת "ברוך הוא וברוך שמו" שאינו מתקנת חכמים. (ערוך השולחן, סימן קכ"ד, סעיף י).

   

  לגבי ברכת הכהנים יש דעה (של בעל "ספר חרדים") שגם השומעים הם בכלל המצווה, ולפי זה אין לענות "ברוך הוא וברוך שמו" כאשר שומעים שם ה', מכיוון שזה ייחשב כהפסק בברכה, וכך הורו האחרונים (הליכות שלמה, אורחות הלכה, הערה 9). כל טוב (משיב: הרב צבי יניר).

   

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שמואל בן ישי ומנחם לב - סוכנות הידיעות "חדשות 24"
  ונאמר "אמן"
  צילום: שמואל בן ישי ומנחם לב - סוכנות הידיעות "חדשות 24"
  מומלצים