שתף קטע נבחר

איך מביאים נשים ללימודי הנדסה

הנתונים מסרבים להשתנות: גם כיום 85 אחוזים מהנרשמים ללימודים הנדסת מכונות או הנדסת בניין הם גברים. להתאחדות הסטודנטים יש תוכנית לשינוי המצב: "צריך לתקצב סטודנטיות שהולכות להנדסה"

גם בישראל מודל 2014 המגדר, לפחות בחלק מהתחומים הוא בעל משמעות מכרעת בבחירת מקצוע הלימוד – יותר נשים לומדת עיצוב ואילו הרבה יותר גברים לומדים הנדסה. בעקבות המגמה הזו שמסרבת להשתנות קוראת התאחדות הסטודנטים למדינה לבצע שורה של שינויים.

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 

מנתוני ההתאחדות והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי מקצועות כמו הפרעות בתקשורת, ריפוי בעיסוק, חינוך עיוני ומחקרי, דיאטטיקה, עיצוב טקסטיל, מחול, עיצוב תכשיטים, עיצוב אופנה ועיצוב פנים זוכים ל-90-96 אחוזי הרשמה של נשים. לעומת זאת, במקצועות כמו הנדסת מכונות, הנדסת בניין, הנדסת מחשבים, הנדסת חשמל והנדסה אזרחית למעלה מ-85 אחוזים מהנרשמים היו גברים.

 

נושא מיעוט הנשים הפונות למקצועות המדעיים עלה אל סדר היום של מגוון משרדים ממשלתיים בישראל, ביניהם משרד ראש הממשלה ומשרדי האוצר, הכלכלה, החינוך וכן הועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). בשלל ועדות אלו נמצא כי יש לקדם הכוונה ותמרוץ של סטודנטים באקדמיה עם דגש על נשים, חרדים וערבים, במטרה להפנותם למקצועות הנדרשים בתעשייה. "במל"ג-ות"ת קיימות כיום תכניות ייחודיות לשילוב חרדים וערבים באקדמיה, בד בבד, אך לא קיימת תכנית מקבילה לשילוב נשים בתארים ראשונים במקצועות אלה, והגיעה העת לפעול במישור זה." אומר אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים.

 

בהתאחדות הסטודנטים טוענים כי נדרשות כעת פעולות משמעותיות: "החיסרון העיקרי אותו אנו מזהים כיום הוא העדר מודעות לנושא, בעיקר בקרב מועמדות ללימודי השכלה גבוהה", מוסיף רשטיק, "אנו סבורים כי יש לפעול במגוון מישורים, הכוללים ביצוע קמפיין פרסומי כלל ארצי, עריכת ימים פתוחים לנשים בלבד והקמת קרן מלגות ייעודית של הוועדה לתכנון ולתקצוב לסטודנטיות בתארים ראשונים הפונות ללימודי מדעים והנדסה ". לדברי יש לבצע "סקר שיבדוק את אופן הבחירה של מועמדות להשכלה גבוהה. התאחדות הסטודנטים לקחה על עצמה את נושא קידום הנשים במדעים ותעשה כל שיידרש כדי לראות שינוי במציאות העגומה כיום".

 

מעוניינים לשמוע עוד?

בואו ליום המדע הישראלי! כל מה שחדש, חשוב ומעניין במדע הישראלי ביום אחד ובמאות מקומות שונים ברחבי הארץ. הכירו את המדענים, החוקרים והיזמים המובילים, שיראו במשך יום שלם כיצד פוגש אותנו המדע בחיי היום יום - בכלכלה, בבריאות, בתזונה, בביטחון, וגם במוזיקה.

 

כי בלי מדע – איך תדע?

יום המדע הישראלי - 26.3.2014

לפרטים נוספים ולהרשמה לאירועים, לחצו כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
אורי רשטיק כינוס חירום נשיאות התאחדות הסטודנטים הארצית העלאת שכר הלימוד ב סמינר הקיבוצים
צילום: עופר עמרם
מומלצים