שתף קטע נבחר

כמו קרביים: תומכי לחימה בצה"ל יקבלו סיכה

בניסיון לחזק את תדמיתם, יזכו החיילים שמשרתים בחזית בסיכה קרבית מקבילה לזו שעונדים חבריהם ליחידה שסיימו מסלול לוחם

חיילים תומכי לחימה, ובהם אנשי חימוש ושלישות, נשקייה ולוגיסטיקה, יקבלו סיכה קרבית מקבילה לזו שעונדים חבריהם ליחידה שסיימו מסלול לוחם. תומכי הלחימה יזכו לסיכה החדשה רק אם ישרתו ברמת פעילות א', ביחידות שבחזית דוגמת מפקדות גדודיות או חטיבתיות - ומקבילותיהן בחילות הים והאוויר - שמוצבות בגזרות הלחימה.  הם יקבלו אותה לאחר שנה כתומכי לחימה.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

גודל הסיכה יהיה קטן מ-3.5 ס"מ (אורך מרבית סיכות הלוחם כיום בצה"ל) והיא תעוצב בצורה דומה עבור כולם, עם סממן ייעודי במרכזה עבור כל חיל בנפרד. בשלב ביניים ובכפוף לקריטריונים מסוימים, יוכלו תומכי לחימה שהיו לוחמים לשאת את שני הסיכות. את התוכנית יזם דווקא מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף-משנה אליעזר טולדנו, והיא גובשה בענף משטר ומשמעת באגף כוח אדם.

 

בקרוב היא תובא לאישור ראש האגף, האלופה אורנה ברביבאי, והרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, ולאחר מתן האישורים יחל תהליך עיצובה. בצה"ל מקווים כי המהלך יחזק את תדמית תומכי הלחימה, בצל בעיית כוח אדם משמעותית באיוש תקניהם בשנים האחרונות, וסלידה מסוימת ממה שנחשב "שירות חצי קרבי".

 

עד כה, תומכי הלחימה ששירתו תחילה כלוחמים המשיכו לשאת את סיכת הלוחם גם לאחר שעברו למפקדה. בתחילת חלוקת הסיכות החדשות, שצפויה להתבצע תוך שנה, הם יוכלו לשאת את שתי הסיכות - אבל לאחר מכן לוחם שעבר לשרת כתומך לחימה יורשה לשאת סיכה זו בלבד.

 

מרבית זכויות הלוחם ניתנות כיום באופן שווה גם לתומכי הלחימה, והגדרות התפקידים החדשות בצבא צפויות לסייע עוד לסגירת הפער. על פיהן, יוגדרו התומכים כחיילים קרביים והגדרת הלוחם תצומצם לאלו שבאים במגע עם האויב - לוחמי חי"ר, שריון, הנדסה, תותחנים, סטי"לים וטייסי קרב. חיילי ההגנה האווירית, בהם כיפת ברזל, לצד מערך המל"טים וחיילי מערך הסייבר - יוגדרו כמפעילי אמל"ח התקפי.

 

ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי), שעוטר בצל"ש הרמטכ"ל במלחמת לבנון השנייה, הגיב ליוזמה החדשה ואמר כי ישנה חשיבות רבה לשמירה על בידול בין לוחמים לבין תומכי לחימה. "היום, לצערי, יש תומכי לחימה שנושאים סיכת לוחם, וההפך", אמר לחדשות ynet ברדיו האזורי. "צריך להבין שמוטיבציה של לוחם, לאורך שנים של פעילות מבצעית שוחקת, חלק מהסיפור זה גם המעמד האישי שלו. הסיכה הזו יוצרת בידול. לדעתי הוא חיובי, תומכי הלחימה יקבלו מצד אחד גאות יחידה ומצד שני המקום שלהם יהיה ברור מול הלוחמים".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים