שתף קטע נבחר

המדינה תקבע תקנות חדשות לייצוא גז

האוצר הודיע כי יפיץ תזכיר בנושא ייצוא הגז שנועד לסגור כמה "פרצות" שנותרו בחוק ששינסקי, אשר באוצר סבורים כי יאפשרו לחברות הקידוח הפועלות במאגרי הגז להימנע מתשלום מס מלא על רווחיהן

משרד האוצר יפיץ בקרוב תזכיר חוק שיסדיר את נושא המיסוי של רווחי ייצוא הגז הטבעי. התזכיר, שגובש על ידי מנכ"לית המשרד, יעל אנדורן, מנהל רשות המסים, משה אשר, סגן ראש אגף תקציבים, אודי אדירי, והכלכלן הראשי, מיכאל שראל, נועד לסגור כמה "פרצות" שנותרו בחוק ששינסקי, אשר באוצר סבורים כי יאפשרו לחברות הקידוח הפועלות במאגרי הגז להימנע מתשלום מס מלא על רווחיהן.

 

זינוק של 160% בהכנסות מתמלוגי הגז והנפט

וודסייד רוכשת 25% ממאגר לווייתן

תחרות בגז הטבעי: יוטל פיקוח על המחירים?

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

על פי החלטת הממשלה, 40% מהגז הטבעי במאגרים שנתגלו מול חופי ישראל יימכר בשנים הקרובות לגורמים בחו"ל. על פי הערכות, הייצוא יתבצע דרך חברות ביניים שיקנו את הגז מחברות הקידוח ויימכרו אותו לתחנות כוח ברחבי העולם. החוק למיסוי הגז הטבעי ("חוק ששינסקי") קובע רמות מיסוי גבוהות על רווחי חברות הקידוח, שיגיעו בעתיד לרמה של למעלה מ-60%. מנגד, על חברות הביניים לא יוטל כל מס, מעבר למס חברות של 26.5%.

 

לכן, התעורר בממשלה החשש כי ייצוא הגז ישמש עבור חברות הקידוח המפיקות את הגז ככלי לצמצום חבות המס שלהן. החברות יקימו חברות ביניים הנמצאות בשליטתן המלאה או החלקית ויימכרו להן את הגז במחיר נמוך, תוך שהן רושמות רווח אפסי ומשלמות עליו מעט מס. חברות הביניים, עם זאת, ימכרו ללקוח הסופי במחיר מלא ויגרפו רווחי עתק שיזרמו גם הם לכיסי הבעלים של חברות הקידוח.

 

לכן הוחלט לתקן את החוק כך שיגדיר חברות מסוימות כחברות בעלות "יחסים מיוחדים" עם חברות הקידוח. אלו יהיו חברות שנמצאות בבעלות מלאה או חלקית של חברת הקידוח, חברות בעלות בעל שליטה זהה לזה של חברת קידוח וכיו"ב. בכל עסקה שבה תמכור חברת הקידוח גז לחברה שעימה יש לה "יחסים מיוחדים", תקבע המדינה בעצמה את מחיר הגז הקובע לצורך חישוב שיעור המס על העסקה, שלא יהיה בהכרח המחיר הנקוב בחוזה.

 

מחיר זה יחושב בהתאם למחיר הסופי שבו יימכר הגז בסופו של דבר, בניכוי הוצאות של חברת הביניים ושיעור רווח מסוים שהמדינה מניחה כי על חברת הביניים להשיא. בכל מקרה, המחיר שייקבע על ידי המדינה לא יהיה נמוך יותר מהמחיר הממוצע שבו נמכר גז טבעי לתחנות כוח בארץ באותו זמן. זאת, כדי למנוע מצב שבו יש לחברות הקידוח תמריץ לייצא גז לחו"ל מפני ששיעור המס שהן משלמות עליו נמוך יותר מזה שהן משלמות על הגז שנמכר ללקוחות בארץ.

 

צעד נוסף שייעשה, הוא להחריג את חברות הביניים מחוק עידוד השקעות הון. חוק זה, מאפשר לחברות שעיקר פעילותן היא יצוא לחו"ל לשלם מס חברות מופחת. אם יקימו חברות הקידוח חברות ביניים ישראליות, בוודאי שחברות אלו יוכלו ליהנות משיעור המס המופחת במסגרת חוק עידוד השקעות הון, שכן כל תכלית קיומן היא יצוא הגז לחו"ל. לכן, ועל מנת שלא ליצור תמריץ להעברת רווחים לחברות הללו, הוחלט כי הן ישלמו מס חברות מלא, של 26.5%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים