שתף קטע נבחר

מפרו ועד תאילנד: "הישראלי מתנשא וחצוף"

המסיבה בקוסקו הוציאה מהבקבוק את שד הישראלי המכוער. שלום שגר בלימה: "משהו אצלנו מקולקל". נתי מתאילנד: "התייאשו פה מישראלים". העצורים ממשיכים להכחיש: "אנו לא ערסים ולא נרקומנים. אפילו לא סטלנים"

"לילה של פורענות", "מסיבת טבע שיצאה משליטה", "סקס, סמים ואלכוהול". שלל הכותרות שניתנו בעיתוני פרו למסיבה באתר הארכיאולוגי סקסיהומאן ליד קוסקו, שהובילה למעצרם של 60 תיירים, מרביתם ישראלים, הפנתה שוב את הזרקור אל הישראלי המטייל - ואל הפנים הפחות יפות שלו. בדיווחים העדכניים מפרו נמסר ששמונה ישראלים ושני מקומיים עדיין במעצר, וכי המשטרה מצאה בכליהם של החוגגים 1,500 גרם מריחואנה, וכן קוקאין, אקסטזי וקריסטל. 

 

  

רובם הגדול של הישראלים אמנם שוחררו, אבל התמונות והכותרות יישארו - ולא רק בפרו. יצאנו למסע סובב עולם, כדי לברר היכן עומדת כיום התדמית של הישראלי המכוער. 

 

שלום רחמים, ישראלי המתגורר בלימה, בירת פרו, אמר ל-ynet: "המטיילים גורמים לנו ולישראל המון בושות. צריך לעשות הדרכה למטייל הצעיר לפני שהוא יוצא מנתב"ג. לדעתי משהו בתרבות שלהם מקולקל. צריכה לקום ועדת חקירה שתבדוק למה ישראלים צעירים מתנהגים בחוסר תרבות, אינם מכבדים את הזולת ואת מורשתו ואת מנהגיו של האחר. הם מזלזלים בכולם ולוקים בתסמונת נרקיסיסטית שעיקרה הוא 'אנחנו הכי טובים וכל השאר טיפשים מטופשים'".

 

מתוך הסרטון: דגלים קרועים באתר המסיבה ()
מתוך הסרטון: דגלים קרועים באתר המסיבה

הרי האנדים בפרו (צילום: טלי פרדסא) (צילום: טלי פרדסא)
הרי האנדים בפרו(צילום: טלי פרדסא)

יובל לימון, יו"ר עמותת "שגרירים של רצון טוב", טוען שהוא מתבייש באירוע שהתרחש בפרו: "זאת צרה צרורה. קורים הרבה מקרים כאלה, בעיקר כשישראלים מטיילים בקבוצות. לא מדובר רק בצעירים, אלא גם במבוגרים שעושים פדיחות".

 

העמותה שבראשה הוא עומד מחלקת בכל שערי היציאה מנתב"ג ערכה שבה כתובה המילה "תודה" בכל מיני שפות, והנוסעים מתבקשים להניח אותה על הכרית כשהם עוזבים את המלון בייעדי התיור שלהם. "אנחנו יודעים שזה עובד", הוא מוסיף. "אנחנו גם מעבירים הרצאות בבתי הספר לפני היציאה למסע לפולין, ובקרוב נרחיב את הפעילות שלנו בתוך מערכת החינוך ונקיים הסברה בנושא באופן כללי".

 

לימון, שחזר לאחרונה מדרום אמריקה, מספר על חוויה אישית שלו. "בכניסה לשמורה טורס דל פיינה שאלו אותי מהיכן אני וכשעניתי 'ישראל' הביאו לי פלייר שכתוב בספרדית ובעברית שמבקש מהישראלים להיזהר, לא להדליק בשמורה אש, ולהתנהג כמו שצריך. אנשים זוכרים אותך לרעה כשאתה פוגע בהם, ברכוש שלהם, במורשת שלהם, או זוכרים אותך לטובה אם אתה מחייך, נחמד וטוב אליהם. במצבה של ישראל היום בעולם, ההתנהגות הזאת לא תורמת. אם מחר ידברו על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, על טילים שנפלו על שדרות, או על כך שישראל מגנה על עצמה – זה לא יעניין את אותם אנשים, ואנחנו בכל מקרה נהייה אשמים".

 

לימון מגלה שנוסעים בחברות התעופה הישראליות אל על, ארקיע וישראייר יחשפו בקרוב לסרטון הסברה בנושא: "זה יחל לקראת פסח. הסרטון יסביר את הקשר ההגיוני בין התנהגות טובה בחו"ל ליחסים שלנו בעולם. הוא יסביר איך אנחנו יכולים להפוך לשגרירים טובים ולהשאיר אחרינו זיכרון טוב".

 

עושים ביג בלאגן

נתי חדד, מייסד יחידת החילוץ בקוסמוי וקופנגן, ראה במשך שש שנות שהותו באיי תאילנד כיצד הישראלים מגיעים להתפרק. "הבעיה של הישראלים שבאים לכאן זה שהם חושבים שמגיע להם הכול", הוא מספר. "הם מתחצפים לתאילנדים, מקללים, מרביצים, מעורבים בתקריות סביב אלכוהול וסמים וגונבים. כבר ראיתי כאן הכול".

 

חדד, שנושא על צווארו תג של משטרת תאילנד, הפך לכתובת הבלעדית של המשטרה המקומית שהתייאשה מטיפול בישראלים. "השוטרים בעצמם אומרים כל הזמן שהישראלים עושים 'ביג בלאגן'. מרוב שהם מטפלים בכל כך הרבה מקרים, הם מדברים שלוש שפות: תאילנדית, אנגלית ועברית".

 

על החוף בקופנגן. ישראלים לא רצויים (צילום: Gettyimages Imagebank) (צילום: Gettyimages Imagebank)
על החוף בקופנגן. ישראלים לא רצויים(צילום: Gettyimages Imagebank)

באחד מבתי המלון המרכזיים בקוסמוי, "הארק בר", החליטו מנהלי המלון לנהל רשימה של ישראלים בלתי רצויים. לרשימה המפוקפקת נכנסו כאלו שנתפסו גונבים מהמלון, כאלו שברחו בלי לשלם והיו גם שניים שהרביצו לפקיד הקבלה לאחר שגילו שאין להם נייר טואלט בחדר. בנוסף, העובדה שישראלים שוכרים קטנועים מבלי שיש להם ידע מוקדם או ניסיון, מוסיפה גם היא לבעייתיות שיוצרים הישראלים באיים.

 

חדד: "זה משהו במנטאליות שלנו. מרגישים שאנחנו מלכי העולם ולא חושבים מספיק לפני. רוב הישראלים שבאים הם בסדר אבל אלו שעושים בעיות פוגעים בכולם. אם הישראלים לא היו מוציאים הרבה כסף כאן כבר מזמן היו מתייאשים מאיתנו".

 

"לא ערסים ולא אורגיות"

מאחר ששגרירות ישראל בפרו לא פועלת בגלל שביתת משרד החוץ, שליחי חב"ד לקוסקו הרב עופר קריפור והרבנית יעל קריפור דואגים לשבעת הישראלים שעדיין עצורים. "אנחנו לא יכולים לסייע להם בצד הפלילי אבל אנחנו מביאים להם מזרונים ושמיכות וארוחות", אומרת יעל. "הם ילדים טובים וחמודים שנקלעו לסיטואציה. אני מקווה שזה ייגמר בקרוב. לבעלי ולי מותר להיכנס אליהם ונותנים לנו לשבת איתם.

 

"אני לא מעריכה שייקח להם זמן רב להשתחרר. המעצר שלהם מוגבל ל-15 יום, אבל אני מאמינה שישחררו אותם עוד קודם. הגזימו בתיאור הסיטואציה – לא היו לא אורגיות ולא שוד עתיקות, והצעירים לא הבינו מה רוצים מהם. הם לא חשבו שהם עשו משהו שהוא אסור. הם מבתים טובים. הם לא פושעים או סוחרי סמים".

 

אחיו של אחד הצעירים העצורים בפרו אמר ל-ynet: "אחי הגיע למסיבה רגילה ואין לו קשר לסמים. אנחנו מתעדכנים בנעשה שם דרך רב בית חב"ד בקוסקו. אנחנו מחכים לשמוע על התפתחויות. אם יהיה צורך ניסע לשם. לא פנו אלינו גורמים רשמיים מישראל ולא יצרו איתנו קשר מהשגרירות, אבל אני מקווה שהם פועלים מאחורי הקלעים. אנחנו באפילה".

 

שחר, ישראלי שהשתתף במסיבה: "פרסמו שיש מסיבה בחווה של בחור פרואני ממש ליד קוסקו. נאמר לנו שהמסיבה מאושרת ושיש הסעות, ושלא צריך להביא אלכוהול כי תהיה מכירה במקום. היה רושם של מסיבה רגילה לגמרי, ובאמת כך היה. בלי אורגיות, בלי כלום. בשעה תשע בבוקר הגיעו שוטרים, עצרו את המסיבה וריכזו את כולם למקום אחד. מצאו בבית של הפרואני עתיקות, אבל זה היה במרתף, מקום שמן הסתם אף אחד שחגג שם לא הגיע אליו. כל עניין האורגיות והגראפיטי - אני אפילו לא יודע מאיפה זה התחיל. את כל הסמים מצאו במקומות מסתור אצלו בבית.

 

"עמדנו מחוץ לבית וראינו איך השוטרים מוציאים שקיות מלאות בסמים מהבית שלו. העבירו את כולם לתחנה בלי מים, בלי אוכל, בלי עורך דין, בלי נציגים מהשגרירות ובלי להסביר מה קורה. כשנציגי בית חב"ד התערבו התחילו להסביר לנו במה חושדים בנו. נציגי בית חב"ד מכספם הכינו אוכל לכל מי שהיה עצור ועד עכשיו אנחנו תלויים אך ורק בחברים. מדובר בחבר'ה נורמטיביים ורגילים. לא ערסים ולא נרקומנים. אפילו לא סטלנים. זה מוגזם לקרוא להם ככה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמים שנתפסו במסיבה בפרו. "הם היו של בעל הבית"
מומלצים