שתף קטע נבחר

שוד האמנות: תמונות יושבו ליורשי הקורבנות

הגרמני קורנליוס גורליט, שהחזיק מאות יצירות שנלקחו על ידי הנאצים, הודיע על מסירתן ליורשים. הראשונה שתוחזר: "אישה יושבת" של אנרי מאטיס

האם אוסף האמנות הענק שהורכב מיצירות שנשדדו מיהודים במלחמת העולם השנייה יוחזר ליורשי הקורבנות? קורנליוס גורליט, האספן הגרמני שבדירות שלו במינכן ובזלצבורג נמצאו מאות יצירות שנלקחו על ידי הנאצים, הודיע אתמול (יום ד') שהחליט "להחזיר ליורשים הלגיטימיים את כל היצירות שהיו בבעלות יהודית ונגזלו". את ההודעה מסר עורך דינו כריסטוף אדל לעיתון הגרמני "סודויטשה צייטונג".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

עוד על היצירות הגנובות:

  

היצירה הראשונה שתוחזר היא דיוקן בשם "אישה יושבת" של אנרי מאטיס. ההעברה תתואם בקרוב עם יורשי אספן האמנות היהודי פול רוזנברג. היצירה הגיעה בזמנו לאוסף של הרמן גרינג ובהמשך עברה לאוסף הגדול של משפחת גורליט. עו"ד אדל אמר שההערכה היא שכבר בשבוע הבא צפויות מסירות נוספות של יצירות שנמצאות כרגע בבעלות גורליט.

"אישה יושבת". היצירה הראשונה שתוחזר (אי פי איי) (אי פי איי)
"אישה יושבת". היצירה הראשונה שתוחזר(אי פי איי)

יצירות מתוך האוסף שנחשף בביתו של גורליט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
יצירות מתוך האוסף שנחשף בביתו של גורליט(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
במהלך מלחמת העולם השנייה בזזו הנאצים מאות אלפי יצירות אמנות ממוזיאונים ומאנשים פרטיים ברחבי אירופה. מספר לא ידוע של יצירות עדיין לא נמצא ומוזיאונים רבים בעולם ביצעו חקירות באוספי האמנות שלהם כדי לבדוק את המקור שלהם. אביו של קורנליוס גורליט, הילדברנד, מונה מטעם השלטון הנאצים כאחראי על איסוף כמות גדולה ככל האפשר של יצירות אמנות שהיו בבעלות יהודים.
חשיפת הפרשה המגזין "פוקוס" ()
חשיפת הפרשה המגזין "פוקוס"

ביתו של גורליט במינכן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ביתו של גורליט במינכן(צילום: AFP)
 

הפרשה נחשפה בנובמבר האחרון, כשהרשויות בגרמניה מצאו בדירת מגורים במינכן את האוסף ובו בין היתר יצירות של פבלו פיקאסו, פייר-אוגוסט רנואר, מרק שאגאל ואנרי מאטיס. שווי היצירות מוערך בלפחות מיליארד אירו. האוסף הנדיר הוחזק במשך שנים בחשאי. כמה חודשים לאחר מכן התגלו יצירות גנובות נוספות בדירה של גורליט בזלצבורג, אוסטריה.

 

גילוי האוסף במינכן, אגב, היה מקרי, שכן הרשויות הגיעו לדירה במינכן על רקע חקירה על העלמת מס נגד גורליט.

 

אחרי הגילוי הוחרמו כל היצירות ונלקחו לאוסף הענקי של הבונדסטאג, בית הנבחרים הפדרלי של גרמניה. כבר בנובמבר קרא הארגון "המועצה המרכזית של יהודי גרמניה" לפרסם את רשימת יצירות האמנות שהוא מחזיק ברשותו. "אם הבונדסטאג שומר בחשאי את רשימת יצירות האמנות שבאוסף שלו, פוגע בחקירת התקשורת, מגן על מבצעי פשעים ולא מיידע את היורשים, אני רוצה שהאחראים לדברים אלה יגלו יותר רגישות וטקט", מסר אז נשיא הארגון.

פורסם לראשונה 26/03/2014 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי פי איי
הדיוקן "אישה יושבת". יוחזר בשבוע הבא
אי פי איי
מומלצים