שתף קטע נבחר

צה"ל והגאווה: "מה, אתה הומו?"

קצינה לסבית ששירתה בקרקל מזכירה שמפקדים עדיין קוראים את הקריאות שבכותרת, בגדוד הנח"ל שבו אירעה סערת דגל הגאווה שהוסר בטוחים: "היחס ללוחמים שיצאו מהארון טוב וסביר". צה"ל הוא צבא ליברלי?

ביקורת בצה"ל על הרס"ר מפיקוד העורף שאסר על לוחמי חטיבת הנח"ל לתלות דגל גאווה בחדרם: הבוקר (ה') המשיכו לוחמי גדוד 50 של החטיבה בסירובם להסיר את הדגל לאחר שאתמול פורסם ב-ynet כי רס"ר הבסיס, איש קבע צעיר בדרגת סמל ראשון, הורה להם להסיר אותו.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

ביממה האחרונה התקיימו שיחות בנושא בין גורמי פיקוד העורף שאחראים על הבסיס לבין קצינים בחטיבת הנח"ל, שרובם ככולם לא התנגדו להסרת הדגל. בשיחות עם קרוביהם טענו הלוחמים כי האיסור שהציב הרס"ר והטון המזלזל והכועס של דבריו להם היה פוגעני ומעליב.

 

קצין בחטיבת הנח"ל מתח ביקורת חריפה בשיחה עם ynet על הרס"ר. "התנהלותו הייתה לא מקובלת והחיילים הקפידו לתלות את הדגל שלא היה גדול במידותיו גם ככה בתוך החדר, שבו הם לנים. זה לא שהדגל במרכז הפלוגה או בבסיס", אמר.

הדגל שהוצב בחדר בבסיס ()
הדגל שהוצב בחדר בבסיס

לדברי הקצין, לא מעט חיילים גאים מעוניינים לשרת בחטיבה. "לא בכדי חיילים רבים שיצאו מהארון ורוצים להיות לוחמים מעדיפים לשרת בחטיבת הנח"ל בכלל ובגדוד 50 בפרט בגלל המוניטין האנושי החיובי של המשרתים, שמתנהגים באופן ליברלי ומקבל יחסית ליחידות קרביות אחרות בצה"ל", הבהיר המפקד.

  

צה"ל נחשב לאחד מהצבאות המתקדמים בעולם המערבי בכל הקשור לזכויות חיילים בקהילת הלהט"ב לאחר שבשנות ה-80 העדיפו בצבא לשחרר אותם. בחודשים האחרונים החל קצין מחיל החינוך ביוזמתו האישית לקיים הרצאות בנושא היסטורית קהילת הלהט"ב וזכויותיה בפני חניכים בקורסים של חיל החינוך. יחד עם זאת, הרצאות אלה אינן מתקיימות כלל בקורסי מפקדים או בבה"ד 1. הדבר מוביל לכך שקצין קרבי, שבא מרקע שמרני, עלול להתקשות לסייע לחייל שמשרת תחתיו ופונה אליו בגין מצוקה על רקע נטייתו המינית.

מצעד הגאווה החלופי בבסיס בשנה שעברה ()
מצעד הגאווה החלופי בבסיס בשנה שעברה

בנוסף, במערך יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תת-אלוף רחל טבת-ויזל, הקימו בשנתיים האחרונות ועדת מומחים שמתכנסת מעת לעת כדי לסייע באופן פרטני ואישי לחיילים טרנסג'נדרים שמשרתים בצה"ל.

 

"צה"ל מיהר למתג את עצמו כצבא ליברלי לאחר שהפיץ בשנה שעברה תמונה שבה נראים שני חיילים ההולכים יד ביד ברחוב. התמונה עשתה טוב ליחסי הציבור של הצבא אבל יש לו עוד כברת דרך ארוכה לעשות בתחום", אמרה ל-ynet קצינה לסבית ששירתה בגדוד הקרבי קרקל המשלב לוחמות עם בנים לוחמים.

תמונה אחת זה לא מספיק ()
תמונה אחת זה לא מספיק

לדבריה, "לא ייתכן שעדיין בבסיסי אימונים רבים ומוצבים של יחידות קרביות, מפקדים יקראו קריאות בסגנון 'מה אתה הומו' לעבר חיילים שלהם או יתעלמו מקריאות כאלה. הן נאמרות מול מחלקה של 30 חיילים שמתוכם יכולים להיות לוחמים שלא יצאו מהארון. צריך להשקיע בהסברה בתחום, במיוחד ביחידות קרביות".

 

דניאל, ששירת בבסיס שבו אירע המקרה עם חיילי הנח"ל, טען כי כ-30% מהלוחמים מגדוד 50 שמבצע את המשימה בבסיס יצאו מהארון. "היחס של המפקדים כלפיהם היה בסך הכול טוב וסביר. בשנה שעברה כן היה מקרה שבו לא אפשרו לחיילים לצאת למצעד הגאווה וכחלופה הם ארגנו מצעד גאווה קטן בבסיס לצד שיחות ופעילויות הקשורות לקהילה הגאה".

 

מדובר צה"ל נמסר אתמול בתגובה: "המקרה הוצא מהקשרו. ההוראה ניתנה לחיילים בכוונה לשמור על נראות המחנה ולא מתוך כוונת זדון".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים