שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: נפתחה חקירה נגד אולמרט

צו איסור הפרסום הוסר חלקית, ורגע לפני הפסיקה בתיק הולילנד אפשר לומר כי נפתחה חקירה נגד אולמרט, בחשד לשיבוש הליכי משפט, הדחה בחקירה בנסיבות מחמירות והטרדת עד. העסקה עם זקן: תרצה 11 חודשי מאסר, תשלם 100,000 שקל קנס ותשיב תמונה וטבעת שקיבלה משמואל דכנר

היחידה הארצית לחקירות הונאה פתחה בחקירה בחשד לשיבוש הליכי משפט, הדחה בחקירה בנסיבות מחמירות והטרדת עד על ידי ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. שופט בית משפט השלום בראשון לציון הסיר חלקית את צו איסור הפרסום, שעות לאחר שפרקליטות המדינה חתמה על הסכם עם שולה זקן. לפי ההסכם, ראש לשכתו של אולמרט בעבר תרצה 11 חודשי מאסר בפרשת הולילנד תמורת עדותה נגד האיש שלצדו עמדה במשך כ-30 שנים. בנוסף, זקן תשלם קנס בסך 100 אלף שקלים ותשיב תמונה בשווי עשרות אלפי שקלים וטבעת בשווי 10,000 שקלים, שהעניק לה עד המדינה המנוח בפרשת הולילנד שמואל דכנר. כמו כן תימחק מכתב האישום נגדה עבירת הלבנת הון.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

מוקדם יותר, בדרמה נוספת רגע לפני הכרעת הדין בהולילנד, ביקשה פרקליטות המדינה לדחות את מתן הפסיקה. בהודעת הפרקליטות נכתב כי היא מבקשת לדחות את הכרעת הדין, שכבר נכתבה. בנוסף, ביקשה הפרקליטות לאשר חקירה מיידית של אולמרט. במסגרת ההסדר שנחתם עם זקן, הוסכם כי הפרקליטות תחזור בה מהערעורים שהגישה נגדה בפרשות "ראשונטורס" ו"טלנסקי" - שממתינים להכרעה בבית המשפט העליון.

 

בסיום הבקשה, כתבה הפרקליטות כי היא "מבקשת להתנצל בפני בית המשפט על המועד המאוחר מאוד שבו מוגשת בקשה זו. מועד זה נגזר מהמועד המאוחר שבו נחשפה המאשימה לראיות החדשות; מהצורך לגבות מהנאשמת 1 גרסה מפורטת המתייחסת לראיות חפציות אלה, דבר שאירע בימים ראשון עד רביעי השבוע; ומהצורך להגיע להסכמות עמה שיאפשרו שימוש ראייתי בחומר שמסרה ושיאפשרו הגשת בקשה זו הסכמות שאליהן הגיעו המאשימה - ונאשמת 1 רק היום בשעות אחר הצהריים".

שולה זקן, היום (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
שולה זקן, היום(צילום: עפר מאיר)
 

זקן נחקרה ארבעה ימים ברציפות, ובפרקליטות מבקשים כי היא תשוב לבית המשפט בעוד שבועיים ותעיד נגד מי שהלך לצדה במשך עשרות שנים. לפי הפרקליטות, יש לזמן את זקן לעדות בבית המשפט על מנת שתגיש את "הראיות החפציות" החדשות - ביניהן ככל הנראה הקלטת שדבר קיומה נחשף אתמול.

 

לטענת הפרקליטות, יש בראיות חפציות אלה חשיבות רבה בנוגע להכרעת הדין בהולילנד. הפרקליטות ביקשה לדחות את הכרעת דינם של זקן ואולמרט, מבלי לדחות את הכרעת הדין של יתר הנאשמים. על פי הבקשה, יש לתת שהות למיצוי החקירה המתנהלת ולהיערכות לקראת שמיעת עדותה של זקן, ולקבוע מועד בעוד כשבועיים על מנת שתעיד. בפרקליטות טוענים כי חקירת המשטרה הגיעה לשלב שבו נדרשת חקירתו המיידית של אולמרט, ואותה הוא נדרש לקיים בטרם תישמע עדות זקן. זקן עצמה נשאלה היום אם "יש עסקה" וענתה: "יש אלוהים". המידע שזקן מספקת בנוגע לתיק הולילנד, מצביע לכאורה על כך שאולמרט שיבש הליכי חקירה כשניסה להניא אותה מלחתום על הסכם עדת מדינה.

 

למרות בקשת הפרקליטות השופט בתיק הולילנד, דוד רוזן, ביקש את תגובת כל הצדדים הנוגעים בתיק עד יום ראשון ב-16:00. דובר משרד המשפטים ציין כי "אנו מעדכנים שהוגשה בקשה לדחיית מועד הכרעת הדין בתיק הולילנד, על מנת לאפשר את עדותה של הגברת זקן, לאחר שנחתם עמה הסדר טיעון". למעשה, הפרקליטות מבקשת מצד אחד לאפשר לזקן למסור עדות נוספת ובמקביל לחקור את אולמרט ודחיית הכרעת הדין תאפשר למצות את הנושא.

אולמרט וזקן בבית המשפט, ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אולמרט וזקן בבית המשפט, ארכיון(צילום: מוטי קמחי)
 

השלכות העסקה יכולות להשפיע הן על משפט הולילנד, והן על אישום עתידי נגד אולמרט. אם תוכל הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום בעבירה של שיבוש הליכי משפט, תשמש זקן עדת מדינה. בתיק זה לא יוכלו להעמידה לדין. פרקליטיה של שולה זקן אמרו הערב כי היא "תסייע לפרקליטות להוציא את האמת לאור בכל הפרשות שבהן הייתה מעורבת, לרבות מסירת ראיות ומתן עדויות במשטרה ובבית משפט. לאחר סחיטה ומניפולציות שהופעלו עליה במשך שנים מצד גורמים מסוימים, החליטה גברת זקן לשלב ידיים עם רשויות האכיפה והחשיפה על מנת לתרום את חלקה בביעור נגע השחיתות".

  

עורכי הדין הוסיפו ואמרו: "התקופה האחרונה עבור גברת זקן הייתה לא פשוטה בכלל. במשך המשא ומתן ובמשך כל ניהול התיק הלחצים שהופעלו עליה, על בני משפחתה ועלינו כצוות הגנה, הכוחות שפעלו במסגרת התיק הזה הם בלתי נתפסים. היא חצתה את הרוביקון, היא החליטה לשלב ידיים עם רשויות האכיפה ולחשוף את האמת".

 

יועץ התקשורת

 של אולמרט, אמיר דן, מסר בתגובה: "הסכם זה, ערב הכרעת הדין, הוא לא פחות משיבוש מהלכי משפט הולילנד. חששה של הפרקליטות מתוצאות המשפט גרם לה להיגרר לעסקה שערורייתית עם נאשמת שהודתה בקבלת שוחד של מאות אלפי דולרים, תכשיטים, רהיטים, וחסכונות לילדיה, רק כדי שתפליל את אולמרט, וזאת בטענות כזב לעבירות פחותות בהרבה, שאין להן שחר.

  

"ההסכם נחתם על ידי אותם אנשים בפרקליטות, אשר רק לפני ימים בודדים, בתשובה לבית המשפט העליון, תקפו את אמינותה הרעועה של זקן על אותה עדות ממש, ולמעשה קבעו שעדותה ראוי לה שתיזרק לפח. מר אולמרט לא שיבש בשום צורה את הליכי המשפט והדברים יובררו עד תום. לצערנו, כנראה שבדרך למטרה – רדיפתו של אולמרט מתוך כוונה שיישבר - מותר לרמוס ברגל גסה את האמת, את הצדק, את זכויותיו הבסיסיות ביותר של אדם, ואף לזהם לבלי הכר את ההליך המשפטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
ראש הממשלה לשעבר אולמרט
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים