שתף קטע נבחר

ראש עיריית ב"ש: "לאשר כרייה בשדה בריר"

רוביק דנילוביץ' טוען כי אי מתן האישור לכריית פוספטים עלול להוביל לפיטורי אלפי אנשים ולפגיעה קשה בתעשייה בנגב. "יש כאן חשיבות אסטרטגית לאומית"

חיזוק מהראש: רגע לפני ההחלטה אם לאפשר כרייה בשדה בריר סמוך לערד, מקבל מפעל "רותם אמפרט" תמיכה מראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', שחושש לגורל העובדים. דנילוביץ' קרא היום (א') לממשלה ולשרת הבריאות, יעל גרמן, לתמוך בכרייה. "זה יהיה נורא אם ייסגר מפעל כזה בנגב, שבו מועסקים אלף עובדים ישירים ואלפים בצורה עקיפה. זו תהיה מכה קשה לנגב", טען.

ראש עיריית באר-שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
ראש עיריית באר-שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

 

הכרייה בשדה בריר אמורה להניב מחצבים של פוספטים, שעשירים באופן טבעי בחומרים רדיואקטיביים וניתן להפיק מהם במידת הצורך גם אורניום. לפני כמה שנים יצאו התושבים למאבק וטענו כי הכרייה עלולה לפגוע בבריאותם. במשרד הבריאות גיבו אז את התושבים והחלטה נוספת בעניין אמורה ליפול בקרוב, אחרי שבמשרד ביקשו חוות דעת של גורם חיצוני על השפעת הכרייה באזור. "אני מכבד את החלטתה של שרת הבריאות לבדוק לעומק את הסוגיה, היא מגלה אחריות אך אני לא מבין מדוע זה נמשך כל כך הרבה זמן. לפני מספר חודשים הוגש דו"ח לממשלה ובו נכתב כי ניתן להמשיך לכרות בשדה בריר", טוען דנילוביץ'.

 

הדברים נאמרים כשברקע איומו של מנכ"ל כי"ל דשנים, שאמר בעבר כי אי מתן אישור לכרות פוספטים עלול להביא את החברה להחלטה לסגור את המפעל ולעזוב את הארץ. דנילוביץ' טוען כי החלטה שכזו עלולה לפגוע בנגב כולו. על פי הערכות מדובר בגורלם של כעשרת אלפים עובדים.

 

"שוחחתי לאחרונה עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה וביקשתי את התערבותם. זה יכול להיות כמו מגדל קלפים, ואם ייסגר המפעל לבסוף לא תהיה תעשייה. ההחלטה הזו משליכה לא רק על הנגב, יש פה חשיבות אסטרטגית לאומית, ביקשתי מראש הממשלה להתערב", אומר ראש עיריית באר שבע. "אם חס וחלילה תתקבל החלטה שלא ניתן לכרות בשדה בריר, זו תהיה מכה אנושה לתעשייה בנגב. אני קורא לכל הגורמים הנוגעים לדבר, אנא חישבו טוב ותנהגו באחריות. הממשלה לא מבינה עד כמה ההחלטה הזו קריטית ודרמטית. אני קורא לממשלה לקבל החלטה מהירה, אי אפשר שממשלת ישראל תישאר אדישה לנושא הזה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
שדה בריר. איום בנטישה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים