שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז

עדות האח הפילה: "חצי מיליון והוא לא ידע?"

העברת סכום עתק מעד המדינה הייתה מהות עדותו של יוסי אולמרט ובסיס הרשעתו של ראש הממשלה לשעבר. "לאולמרט קו הגנה רציף. אנשים בעלי ממון משפיעים עליו מטובם ושותקים. צדיקים, נדיבים. קו ההגנה שלו אינו מתקבל על הדעת", קבע השופט

משולש השחיתות הכלכלי-פלילי, שצלעותיו הן אהוד אולמרט, אחיו יוסי ושמואל דכנר, הוא שהפיל בסופו של דבר את ראש הממשלה לשעבר, כך קבע היום (ב') השופט דוד רוזן בהכרעת הדין של פרשת הולילנד. "עד המדינה העביר ליוסי אולמרט חצי מיליון שקל. הוא לא הכיר את יוסי אולמרט ויוסי אולמרט לא הכיר אותו. הקשר בין עד המדינה ליוסי אולמרט הוא רק אהוד אולמרט", קבע השופט דוד רוזן. "הוא פעל כמצופה ממנו וטיפל בענייניו של עד המדינה. כשנקלע אחיו לרדיפות השוק האפור, השתמש אולמרט ב'אוצר הפלא' ושאב סכומי כסף. עדות עד המדינה יש בה להבריק ולהאיר על פסיפס עובדתי מושלם שנבנה בבית המשפט. גרסתו של אולמרט נדחתה על ידי. עד המדינה העביר את הכסף בידיעת נאשם 8 (אולמרט). אולמרט מורשע בקבלת שוחד".

 

לעיון בהכרעת הדין המלאה - לחצו כאן

לעיון בתמצית הכרעת הדין - לחצו כאן

 

הכרעת דין בפרשת הולילנד - כותרות נוספות ב-ynet:

אהוד אולמרט לקח שוחד: "קנו את שירותיו"

שולה זקן הורשעה: "עשתה לביתה"

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

 

העדות המכריעה שהובילה להרשעת ראש הממשלה לשעבר נמסרה מפי אחיו יוסי. "הוא ביקש להרחיק עצמו מעד המדינה", אמר השופט. "לאחר כמה שעות חקירה התרצה וסיפר דברים הדומים להפליא לעדות עד המדינה. יוסי אולמרט אישר את קבלת הכסף, את הסכום ואת המועד. האחים אולמרט דאגו איש לרעהו. האם יוסי אולמרט היה מסבך כך את אחיו בלי שהוא יודע?".

אהוד אולמרט (משמאל), שולה זקן, יוסי אולמרט וירמי אולמרט (צילום: זום 77) (צילום: זום 77)
אהוד אולמרט (משמאל), שולה זקן, יוסי אולמרט וירמי אולמרט(צילום: זום 77)

גרסתו של אהוד אולמרט נדחתה לחלוטין בבית המשפט. "הוא ביקש להשחיר את עד המדינה, גם באמירת שקר", נכתב. במקביל, התקבלו טענות הפרקליטות ונפרשה תמונה רקובה של מערכות שלטוניות מושחתות. "עד המדינה קנה את שירותי אולמרט. מאות אלפי שקלים הועברו לעובדי ונבחרי ציבור. עד המדינה לא נתן את הכסף מתוך צדיקות, אלא מתוך כוונה שאולמרט יעזור בקידום הפרויקטים".

 

אהוד אולמרט טען כי לא ידע שהכסף הועבר, אך הכרעת הדין קבעה כי "עד המדינה מסר צ'קים דחויים ליוסי אולמרט וראה את התועלת שצומחת לו בגין השקעתו. לעד המדינה היו סיבות טובות לספר לאולמרט כי העביר 500 אלף שקלים לאחיו. בימים אלה היה לאולמרט לתת מפריו, ולעד המדינה היה אפשר לקטוף פריו. הפועל היוצא הוא שעד המדינה סיפר לאולמרט על הכסף שהעביר לאחיו. עד המדינה לא הטמין סוד כמוס זה בתוך תוכו. הוא לא נתן את הכסף מתוך צדיקות. הוא ידע כי אלה הימים האחרונים לכוחו של אולמרט שייתן תמורה להשקעה".

 

"לא ייתכן שטלנסקי הזוי ויוסי אולמרט אוטיסט"

השופט התייחס גם לקשיים הכלכליים של יוסי אולמרט - "נקודה שאינה במחלוקת היא שאולמרט ידע על התהום הכלכלית שאליה נפל אחיו" - אך קבע כי זו אינה מסבירה את העברת הכספים מעד המדינה. "גם אז אולמרט לא פנה לחבריו עתירי הממון. לאולמרט קו הגנה רציף. אנשים בעלי ממון משפיעים עליו מטובם ושותקים. צדיקים, נדיבים, כך לפי אולמרט. קו ההגנה של אולמרט אינו מתקבל על הדעת".

אהוד אולמרט בבית המשפט (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אהוד אולמרט בבית המשפט(צילום: עידו ארז)
 

לדבריו, "יוסי אולמרט ידע כי סכום זה ניתן לו רק בגלל שהוא אח של אהוד אולמרט. אין על כך מחלוקת. האם באמת יקום טוען שיוסי

אולמרט לא יגיד את זה לאחיו? יוסי אולמרט העיד בבית המשפט, לא זה האיש שלא יידע להגיד תודה לאחיו בהעברה כספית שכזאת. יוסי אולמרט היה מודע לחבריו של אחיו. הוא ידע שאולי יהיה זקוק בעתיד לעוד עזרה של אחיו. האם ניתן לטעון באמת שיוסי אולמרט לא אמר תודה? לא ייתכן שטלנסקי הזוי ויוסי אולמרט אוטיסט. לא יכול להיות שיוסי אולמרט לא סיפר לאחיו אהוד על כך שדכנר נתן לו כסף.

 

"עד המדינה קנה שירותיו של אולמרט דרך אחיו, זה לא היה קשר של רעות. אולמרט סיפר על העברות כספיות שיטתיות של טלנסקי במשך שנים. הוא סיפר על ידידיו שועי עולם שאילו רצה יכול היה לבקש מגורמים נדיבים שהיו מוכנים לשלם מכספם. האחים לבית אולמרט דאגו איש לרעהו. הכסף ניתן לו רק בגלל שהוא אח של אהוד אולמרט. יוסי אולמרט היה מודע לחבריו של אהוד אולמרט, ידע כי ללא הכרת תודה ייסגר בפניו אוצר הפלא שברשות אחיו. האם ניתן לטעון שקבלת תודה היא בלתי מחויבת המציאות? האפשרות שיוסי אולמרט קיבל את הכסף מעד המדינה ולא אמר תודה או עדכן את אהוד אולמרט היא בלתי סבירה".

 

ירמי אולמרט, אחיהם של שתי הדמויות המרכזיות באירועים אלה, אמר ל-ynet בתגובה כי "אף אחד לא שואל איפה הצ'קים. כל הדיבורים על הצ'קים שהם ישנם ושהם נפדו. ושהכסף הזה נפדה על ידי מישהו. כל זה מותיר הרבה סימני שאלה".

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
אהוד אולמרט בבית המשפט
צילום: עידו ארז
צילום אלדד רפאלי
יוסי אולמרט
צילום אלדד רפאלי
מומלצים