שתף קטע נבחר

תקציב ההתיישבות מוסתר "מחשש לבג"ץ"

שרת המשפטים, ציפי לבני, ביקשה לחייב את החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית בשקיפות תקציבית, אולם יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם, מנע הצבעה בוועדה והודיע כי הדיון יידחה לפחות עד חודש מאי. כשנשאל מה יש לו להסתיר, השיב: "ככה אני רוצה. החטיבה פועלת מעבר לקו הירוק, ואני רוצה למנוע מכם שתגישו בג"צים נגד הבנייה ביהודה ושומרון"

ניסיון חוזר לחייב את החטיבה להתיישבות, של ההסתדרות הציונית העולמית, בשקיפות תקציבית נבלם היום (ה') בידי יו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט ח"כ דוד רותם (ליכוד-ביתנו). זאת בניגוד לבקשת שרת המשפטים, ציפי לבני, לאשר צו הכולל את החטיבה בגופים הציבוריים החייבים בשקיפות מכוח חוק חופש המידע. הוא חזר והודיע על כוונתו לדחות כל דיון נוסף בבקשה אחרי פגרת הפסח, לפחות עד מאי. התנהלות רותם מסמנת קרע בקואליציה.

 

 

בקשת לבני נשלחה לוועדה לפני כ-4 חודשים, אבל רק לפני כשבועיים העלה אותה היו"ר רותם להצבעה. הוא דחה אותה בקולו שלו ושל ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), ללא מתנגדים בהעדרם של חברי הוועדה האחרים

 

בעקבות הדחייה מנעו סיעות יש עתיד והתנועה בוועדת הכספים בשבוע שעבר אישור הקצבה של 177 מיליון שקל לחטיבה עד שתאושר השקיפות. בראשית השבוע אושרה ההקצבה בתמיכת הסיעות, בטענה שהובטחה להם מהנהלת הקואליציה הצבעה חוזרת עוד השבוע במטרה שהשקיפות תאושר.

 

הבוקר נמנע ח"כ רותם מלקיים אפילו את ההצבעה הפורמאלית הנדרשת אם לקבל את בקשת הדיון החוזר, נוכח הרוב התומך שנכח בישיבה. הוא הודיע כי גם אם הבקשה תתקבל, הדיון על מהותה יידחה "לאחר הפסח", ללא קביעת מועד מדויק. הוא נשאל אם כוונתו למשוך את העניין עד שייקבר "קבורת חמור", והשיב, "כן, זו כוונתי".

 

ח"כ שטרן: מה החשש מביקורת?

רותם נשאל אם הוא חושב שהודעתו עומדת במבחן התקנון או לפחות במבחן "השכל הישר של האדם הסביר", והשיב: "אני לא אדם סביר". ח"כ אחמד טיבי (תע"ל): "מה יש לך להסתיר"? רותם: "ככה אני רוצה. החטיבה פועלת מעבר לקו הירוק, או כלשונכם בשטחים הכבושים, ואני רוצה למנוע מכם שתגישו בג"צים נגד הבנייה ביהודה ושומרון על סמך המידע שתקבלו".

 

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) אחד ממבקשי הדיון החוזר, אמר: "אני בעד הבנייה ולא מתבייש במה שאני עושה. אתה הופך את החטיבה לחשודים בגניבה או ברמאות, אחרת מה החשש מביקורת? אני מרגיש ששיקרתם לי. תמכנו בוועדת הכספים באישור ההקצבה לחטיבה בידיעה שיוחלט על השקיפות. אתה מטיל כתם שחור על הוועדה והחטיבה. ההתנהגות שלך היא חד-משמעית שמתנהלים שם דברים לא כשרים והם גונבים כספי מדינה".

 

רותם השיב: "לא אמת", וח"כ מיקי רוזנטל אמר לו: "אתה בריון שכונתי". ח"כ זהבה גלאון (מרצ), ממבקשי הדיון החוזר אמרה בדיון: אתה לא נגוע במניעים זרים? בעברך כעורך דין, ייצגת את החטיבה להתיישבות ולכן אתה מבקש למנוע חשיפה של נתונים?". רותם ענה לה: "אכן ייצגתי את החטיבה נגד הדו"ח של המועמדת שלכם, עו"ד טליה ששון".

 

רותם השיב בשלילה לשאלת גלאון אם ראוי לו לפסול את עצמו מלדון בנושא. גלאון השיבה לו: "אתה חרפה לכנסת ומוריד אותה לרמה הנמוכה ביותר". רותם אמר בתגובה: "אני מתנצל אם הטרחתי אתכם לבוא. אתם יכולים לבקש שידיחו אותי".

 

התירוץ: התייעצות עד אחרי פסח

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) ביקשה פסק זמן ל"התייעצות סיעתית לזמן ארוך מהרגיל". רותם נתלה בבקשתה. הוא נתן להם להתייעץ "עד אחרי פסח" ונעל את הישיבה, מיד כשהתבקש להזמין חוות דעת מהיועץ המשפטי לכנסת. המשך יבוא, ככל הנראה במועד לא ידוע ורחוק ככל האפשר, אם העיתוי יהיה תלוי רק ביו"ר רותם.

 

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) שהוביל את התנגדות סיעתו בוועדת הכספים לאישור ההקצבה לחטיבת להתיישבות אמר בתגובה: "הניסיונות של יו"ר ועדת החוקה למנוע את ההצבעה על השקיפות, משנוכח כי אין רוב להתנגדותו, היא שימוש בוטה בכוח שלא מקובל עלינו. מדובר בהפרת הבטחה של שותפה לקואליציה ואנו רואים זאת בחומרה. ניסיונות היו"ר רותם לא יצלחו. נמשיך לעמוד על כך שתהיה שקיפות מלאה בתקציבים ציבוריים בכלל ובחטיבה להתיישבות בפרט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
צילום: AFP
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
סחבת שנמשכת כבר 4 חודשים. ח"כ רותם
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים