שתף קטע נבחר

נמנעה העברת מיליונים לחטיבה להתיישבות

סיעת יש עתיד טרפדה את בקשת האוצר להעביר 177 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות יהודית בטענה כי לא ברור לאן הולך הכסף. ח"כ רובי ריבלין: "אי השקיפות נובעת מגורמים שלא רצו לגלות ברבים, בעיקר כלפי האמריקנים, את שותפותם בפעולות החטיבה להתיישבות הידועה בפעילותה בשטחים"

סיעת יש עתיד מנעה היום (ב') בוועדת הכספים אישור של בקשת האוצר להעביר כ-177 מיליון שקל מתקציב משרד ראש הממשלה לחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית. הסיעה הודיעה שתתנגד לאישור הבקשה אם תעמוד להצבעה. התנגדותם מנעה את הרוב הקואליציוני הדרוש ואילצה את יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) לדחות את ההצבעה למועד לא ידוע.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה :

קבינט הדיור אישר: פטור ממע"מ ומחיר מטרה

הקלות לערי הדרום בתקצוב המועצות הדתיות

התקציב יגדל פחות במקום העלאת מסים

 

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) נימק את התנגדותם בכך שאין כיום שקיפות להוצאות החטיבה והציבור איננו יודע לאן בדיוק הולך הכסף. הוא ציין כי לוועדת חוקה חוק ומשפט הוגשה בקשה של שרת המשפטים ציפי לבני ויו"ר סיעת מרצ זהבה גלאון, להחיל על החטיבה את חוק חופש המידע אך היא טרם התקבלה.

 

ועדת החוקה דנה בבקשה בשבוע שעבר ודחתה אותה בקולותיהם של היו"ר דוד רותם (ליכוד-ביתנו) וח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי). הם היו המשתתפים היחידים בדיון. לוועדה הוגשה בקשה לדיון והצבעה חוזרים שטרם נקבע להם מועד. בוועדת הכספים אמר היום ח"כ טופורובסקי כי סיעת יש עתיד לא תתמוך בהקצבה לחטיבה לפחות לפני שיתקיים הדיון החוזר בוועדת החוקה.

 

לאן הולך הכסף?

החטיבה להתיישבות היא הזרוע של הממשלה המטפלת בהתיישבות היהודית בשטחים, וגם ביישובים שבתחום הקו הירוק. לוועדת הכספים נמסר פירוט חלקי וכללי של יעדי ההקצבה: 22.5 מיליון שקל למרחב הצפון, 24.3 מיליון למרחב הדרום, 64 מיליון למרחב המרכז, ו-8.5 מיליון להר חברון. כ-57 מיליון שקל מוקצבים למטה החטיבה.

 

היו"ר סלומינסקי אמר כי בכל הנוגע לדיוני ועדת הכספים קיימת שקיפות מלאה, לרבות בעניין ההקצבות לחטיבה להתיישבות. כדי להמחיש שרוב הכסף לא הולך לשטחים הוא ציין ישובים בגליל ובנגב כגון איילת השחר, כפר גלעדי, מלכיה, מנרה, יסוד המעלה, תל עדשים, גבולות ונירים, יישובים בחוף ים המלח, כפרי סטודנטים בגליל ותכנון יישוב דרוזי בגליל.

 

באשר למרכז הוא ציין גרעיני התיישבות עירוניים בדימונה, ירוחם לוד ורמלה, וכלל במרחב גם את יישובי בקעת הירדן. אבל הפירוט המדגמי לא שכנע את סיעת יש עתיד שלא לקשור את אישור ההקצבה לנושא השקיפות שנדון בוועדת החוקה.

 

העמדה המפתיעה של יש עתיד הקואליציונית נגד בקשה של האוצר, היתה השיא של הסערה שהתפתחה במהלך הדיון סביב העדר השקיפות בהקצבה. ח"כ סתיו שפיר (עבודה) העלתה את הבעיה שנוצרה בוועדת החוקה. "בעיני אם מבקשים לנצל את כספי המסים של הישראלים לטובת גוף כזה המינימום הנדרש הוא לחשוף את פירוט הוצאותיו", אמרה ושאלה את היו"ר סלומינסקי, "למה שלא תגלו את המטרה? ממה אתם מתביישים?"

 

סלומינסקי ענה, "לנו אין מה להסתיר. אנחנו מאשרים כאן העברה לתקציב 2014 עודפים מחויבים שלא נוצלו מתקציב 2013, ומדובר בתקציבי משרדים שאושרו כחוק והועברו לחטיבה להתיישבות". נציגת משרד ראש הממשלה ציינה כי המשרדים מעדיפים להעביר את הכספים לחטיבה בתור הדרך הקצרה והיעילה להביא לניצולם.

 

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד-ביתנו) אמר שהוא תומך בשקיפות וגם בהעברה."לצערי אי השקיפות היא תוצאה היסטורית אשר נובעת מגורמים שהיו שותפים בממשלות קודמות, ולא רצו לגלות ברבים בעיקר כלפי האמריקנים את שותפותם בפעולות החטיבה להתיישבות הידועה בפעילותה בשטחים".

 

סערה דומה היתה בוועדה בשעות הבוקר בראשית הדיון על העברת העודפים מתקציב 2013, כשהתבקשה לאשר העברה של 92 מיליון שקלים למנהל האזרחי ביהודה ושומרון. הסערה פרצה סביב אישור 23 מיליון שקל למיגון וניוד כלי רכב ביהודה ושומרון. ח"כ שפיר טענה כי מבדיקה שערכה להעברה קודמת בסעיף זהה "התברר כי רוב הכסף עבר בסופו של דבר למימון תעמולה פוליטית במועצה המקומית אפרת".

 

היו"ר סלומינסקי הסביר כי אחת לכמה שנים צריך לחדש את מיגון הרכב. "יום אחד יקרה אסון וצריך למגן את האוטובוסים, ואתם רוצים עכשיו לפוצץ את הדיון?" שאל סלומינסקי. אבל במקרה זו הרוב הקואליציוני היה מובטח לו והעברה זו אושרה יחד עם רבות אחדות במאות מיליוני שקלים שלא היה עליהם ערעור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
התנגד לבקשה. ח"כ בועז טופורובסקי
צילום: בני דויטש
צילום: AFP
"לאן הולך הכסף?" ח"כ סתיו שפיר
צילום: AFP
גיל יוחנן
יש שקיפות. ח"כ ניסן סלומינסקי
גיל יוחנן
מומלצים