שתף קטע נבחר

שב"ס נגד מזגן לאסיר: "כולם ירצו עכשיו"

בעתירה שהגיש האסיר מכלא השרון הוא טען כי שלילת מזגן בתא היא פגיעה בזכויות האדם. שירות בתי הסוהר מתנגד: "בעתיד מישהו ירצה גנרטור"

בית המשפט הורה לשירות בתי הסוהר (שב"ס) לבחון הכנסת מכשיר קירור לתא של אסיר שעתר בנושא. בהחלטה נכתב כי "אסירים מוחזקים בתנאים בלתי אנושיים". גורם בשב"ס אמר: "זה תקדים. כול האסירים ירצו מזגן".

 

 

אסירים רבים מתלוננים על החום הכבד והבלתי נסבל בתאים בבתי הסוהר, בעיקר בחודשי הקיץ. בתאים אין מזגן ולכן הם מסתפקים במאוורר. עצור הכלוא בכלא השרון הגיש עתירה בנושא לבית משפט לעניינים מינהליים בלוד. בעתירה טען העצור, באמצעות עורך הדין יעקב (יקי) קהן, כי פנה לשב"ס וביקש להכניס מזגן נייד לתאו, על חשבונו, אך בקשתו נדחתה.

 

כלא השרון. האסיר מוכן לממן את רכישת המזגן (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כלא השרון. האסיר מוכן לממן את רכישת המזגן(צילום: עידו ארז)
 

 

עוד נטען בעתירה כי שלילת מזגן בתא היא פגיעה בזכויות

האדם של העצור. "אין בסיס עובדתי , לא כל שכן חוקתי, לשלילת זכויותיו לשמירה על צלם אנוש", נכתב בעתירה.

 

בדיון בבית המשפט טען נציג שירות בתי הסוהר כי בשב"ס מחויבים לנהלים ואם אסיר אחד ירצה מזגן, אסיר אחר ידרוש בעתיד גנרטור. לטענת השב"ס, מדובר בעניין תקציבי. "זה לא בית של אדם שהוא יכול לעשות בו מה שהוא רוצה. לכל החלטה להכניס מוצר לכלא יש עוד הרבה החלטות ושיקולים", אמר נציג השב"ס. 

 

בהחלטה קבעה השופטת נגה אהד: "המצב הבלתי אנושי מבחינת הטמפרטורה שבו מוחזק העצור בתא נדונה בצורה מקיפה. ביקשתי לבחון הכנסת מצנן או כל מכשיר אחר ולא קיבלתי מענה. יש להחזיק כל אסיר בתנאים אנושיים. טמפרטורה גבוהה שלא ניתן לצנן מכיוון שהשב"ס אינו מספק את האמצעי החשמלי - מהווה אחזקת אסיר בתנאים בלתי אנושיים".

 

השופטת הוסיפה כי הכנסת מאוורר לא תסייע במקרה זה וחובתו של השב"ס למצוא פתרון. היא הורתה להודיע לבית המשפט מהו המכשיר שיוכנס לתא על מנת לקרר אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
כלא השרון. ארכיון
צילום: עידו ארז
עו"ד יעקב (יקי) קהן
מומלצים