שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "מפוצלים": מחקי הרעב

  פרנצ'ייז טינאייג'רים חדש בא לעולם, ובו יש לנו שוב עולם עתידני דיסטופי, נערים שמורדים נגד מבוגרים דכאנים, וגיבורה אחת שעוד תביא את השינוי. אז מה מבדיל בין "מפוצלים" ל"משחקי הרעב"? לא הרבה. אולי רק ההופעה של שיילין וודלי בתפקיד התואמת הפחות מוכשרת של ג'ניפר לורנס

  ההצלחה יוצאת הדופן של עיבודי סדרות הספרים לשכבת ה-Young Adults ("בוגרים צעירים") יצרה בולמוס של רכישת זכויות בהוליווד. החלום הרטוב של האולפנים הוא לפתח זיכיון ריווחי לתקופה של בין שש לשמונה שנים, תוך סיכון מינימלי. חמשת סרטי סדרת "דמדומים" הכניסו 3.345 מיליארד דולר. שני הסרטים הראשונים בסדרת "משחקי הרעב" הכניסו מעל מיליארד וחצי. כשמדובר בסדרי גודל אלו, ניתן לצפות להתגברותה של מתקפת העיבודים הקולנועיים.

   

  ביקורות סרטים נוספות בערוץ הקולנוע של ynet :

   

   

  "דמדומים" מבית אולפני סאמיט סימן את הדרך לתת הז'אנר העל-טבעי. גיבור או גיבורה המגלים את הכוחות הייחודיים הטמונים בהם ולומדים על תפקידם המכריע בעימותים בין כוחות האור והחושך. "משחקי הרעב" מבית ליונסגייט סימן את הדרך לתת הז'אנר השני: דיסטופיית נעורים. הגיבור או הגיבורה יוצאים למאבק, לכאורה חסר תקווה, כדי להכריע את החברה המעוותת שלתוכה נולדו. ככל שמחזור העיבודים לסדרות ה-YA מתפתח, נדמה כי תת הז'אנר הדיסטופי הופך לדומיננטי על חשבון זה העל-טבעי, ועל פיו הופק גם "מפוצלים" ("Divergent") כשיתוף פעולה בין סאמיט וליונסגייט.

   

  שנת 2014 מזמנת לנו כמה ניסיונות להתניע זיכיונות דיסטופיים. אפריל מביא עימו את העיבוד לחלק הראשון בטרילוגיית "מפוצלים" (2011-13) מאת ורוניקה רות'. באוגוסט יופיע העיבוד לספר הראשון (1993) בסדרת "המעניק" של הסופרת לויס לאורי, וספטמבר יביא עימו את עיבוד החלק הראשון בטרילוגיית "הרץ במבוך" (2009-11) של ג'יימס דשנר. זהו ריכוז יוצא דופן של דימויי צעירים המצויים במאבק מול החברה דכאנית. ברור שמכלול זה אינו רק תופעה תרבותית משמעותית אלא גם נושא הראוי לעיון מעמיק.

   

  דיסטופיה זה מגניב. "מפוצלים" ()
  דיסטופיה זה מגניב. "מפוצלים"

  "משחקי הרעב" הפכו את ג'ניפר לורנס לכוכבת הגדולה של הוליווד. בגיל 23 כבר יש לה שלוש מועמדויות לאוסקר (ולזכייה על "אופטימיות זה שם המשחק"), ובאמתחתה הובלת זיכיון "משחקי הרעב" ששווה מיליארדים. "מפוצלים" הוא לא רק עיבוד, אלא גם הסרט המנסה להעלות את שיילין וודלי לדרגת הכוכבות על פי המודל של לורנס.

   

  וודלי בת ה-22 זכתה לשבחים על הופעתה ב"היורשים" מ-2012 וב"The Spectacular Now" מ-2013, וכעת הגיע הזמן לתת לה לככב בסדרת סרטים. וודלי היא הדבר הטוב ביותר בעיבוד של "מפוצלים". למרבה הצער מחמאה זו לא נובעת מהצטיינות ייחודית אלא בגלל חולשתו הכללית של הסרט.

   

  שיילין וודלי וזואי קרביץ. מפולגים ומפוצלים ()
  שיילין וודלי וזואי קרביץ. מפולגים ומפוצלים
   

  כל עולם דיסטופי מתבסס על אפשרויות טכנולוגיות ייחודיות, ומבנה חברתי הנובע מאפשרויותיה של טכנולוגיה זו. בדימויי הדיסטופיות לבני הנוער יש ניסיון לעדכן מבנים אלו ולהפוך אותם לאלגוריה מוקצנת על התופעות המוכרות לבני הנוער. "משחקי הרעב" הוא גרסא מוקצנת של תחרויות הריאליטי. "מפוצלים" לעומת זאת לוקח את החלוקה המוכרת לבני הנוער מחצר בית הספר, והופך אותה לבסיס למערכת חברתית דכאנית.

   

  העלילה מתרחשת בשיקגו הפוסט-אפוקליפטית. העיר ההרוסה למחצה ומוקפת חומה. בכדי לשמר את ההרמוניה החברתית, התושבים מחולקים לפלגים בהתאם לתכונותיהם: פלג הכנות (דוברי האמת ואוהבי הסדר), אומץ הלב (חיילים ושוטרים), הידידות (החקלאים שוחרי השלום וההרמוניה) אוריינות (הגיון וידע) והקרבה עצמית (משרתי הציבור).

   

  שיילין וודלי. הגיע הזמן לפרוץ ()
  שיילין וודלי. הגיע הזמן לפרוץ

  כל צעירה וצעירה עוברים בגיל 16 מבחן הקובע האם הפלג שבו חיו עם הוריהם ימשיך להיות זה שבו יחיו כבוגרים, או שהם מתאימים לפלג אחר. אך יש לצעירים ברגע המבחן (וחרף תוצאותיו) גם יכולת חד פעמית לקבוע לאיזה פלג ירצו להשתייך. ברגע שהחלטה זו מתקבלת, לא ניתן לסגת ממנה אלא במחיר של נידוי מכל הפלגים.

   

  במערכת זו יש שני חריגים. האנשים נטולי הפלג שמוצגים בסרט הראשון כחבורה מוזנחת של חסרי בית. בקוטב השני נמצאת קבוצת המיעוט של ה"מפוצלים", אלו שמגלים ריבוי של תכונות שהופך אותם מתאימים למספר פלגים. ייחודם הופך אותם למקור איום למשטר, יעד לרדיפה ולחיסול. ולקבוצה זו שייכת גם הגיבורה ביאטריס (וודלי).

   

  ביאטריס, שנולדה לפלג ההקרבה העצמית, מגלה שהיא מפוצלת אך רק בהדרגה תתחיל להבין את האיום שנשקף לחייה. היא מצטרפת לפלג האמיצים, ושם נחשפת לתהליך הטירונות הברוטלי שנדרש בדרך לקבלה הרשמית. היא משנה את שמה לטריס, עוברת אימונים באמנויות לחימה וכלי נשק, וצריכה להוכיח את ערכה בזירה בסדרה של עימותים פיזיים. כישלון בטירונות ישלח אותו לחיים האומללים של חסרי הפלג.

   

  קייט ווינסלט ותיאו ג'יימס. היפה והחיה ()
  קייט ווינסלט ותיאו ג'יימס. היפה והחיה

  כמובן שישנו גם בחור - המאמן החתיך של קבוצת הטירונים ששמו הוא פור ("ארבע") בגילומו של תיאו ג'יימס. ישנה גם קונספירציה פוליטית מרושעת להשתלט על החברה ועל כוחות השיטור של פלג אומץ הלב, מזימה שאותה מובילה ג'נין מת'יוס (קייט ווינסלט) מנהיגת פלג האוריינות.

   

  הסרט בבימויו של ניל בורגר ("אמן האשליות", "ללא גבולות") ארוך מדי. שעתיים ועשרים שחלקן הניכר מתרחש במתחמים הסגורים והספרטנים של אימוני פלג אומץ הלב. במסגרת עלילתית מוגבלת זו, הריבוד החברתי הספציפי המתקיים בעולם הבדיוני כמעט ואינו נבחן. זה מותיר את הסרט כהקדמה ארוכה מדי לבחינה מעמיקה ומעניינת יותר שאולי תופיע בסרטי ההמשך. הדמויות, טובות ורעות, הן בעיקרן שבלונות לא מעניינות ולא מקוריות, וכך גם הדינמיקה הצפויה ביניהן. ווינסלט, המנוסה בצוות השחקנים, מציגה הופעה שמובטח כי תתחרט עליה במשך שנים רבות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שיילין וודלי ותיאו ג'יימס ב"מפוצלים"
  לאתר ההטבות
  מומלצים