שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מנכ"ל קוקה קולה: "המונופולים לא פושעים"

  בדיון סוער בהתאחדות התעשיינים, קרא מנכ"ל קוקה קולה איציק תמיר לעברו של ח"כ אראל מרגלית כי הח"כים הורסים את התעשייה. "להיות מונופול זה לא פשע. זה רק מראה שעשית עבודה יותר טובה מהמתחרים שלך. צריך להפסיק להגיד שאנחנו פושעים". מנכ"ל שטראוס גדי לסין: "בסוף כולנו נהיה יבואנים". נשיא התאחדות התעשיינים: "הדיון על יוקר המחיה פופוליסטי"

  ביקור של ח"כ אראל מרגלית, בהתאחדות התעשיינים הוביל לוויכוח בטונים צורמים. מרגלית, יוזם החוק לדרישת שקיפות ממונופולים, אמר בנאום מול מועצת ההתאחדות, שראוי שהצרכנים ייחשפו למתח הרווחים של החברות הגדולות במשק, ישוו אותו למתח הרווחים של החברות בחו"ל ויחליטו אז אם לקנות מהן או לא. מנכ"ל קוקה קולה ישראל איציק תמיר, שהוא גם יו"ר תעשיות איגוד המזון, הגיב בתקיפות, מרגלית ענה לו והרוחות התלהטו.

   

   

  "אתם פופוליסטים. הורסים את התעשיה, זה כמו ברוסיה הקומוניסטית", קרא תמיר לעבר הח"כ. ל-ynet הוא אמר: "אמרתי שלהיות מונופול זה לא פשע, זה רק מראה שאתה עשית עבודה יותר טובה מהמתחרים שלך. יש כללים של המונופול שהממונה על ההגבלים אחראי עליהם וצריך לשמור עליהם אבל להיות מונופול לכשעצמו זה לא פשע וזו לא עבירה על החוק. צריך להפסיק להגיד שהמונופולים פושעים. אף אחד לא גנב כלום מאף אחד. עבדו קשה והגיעו לאן שהגיעו. זה הכל. לא צריך להגיד שהמונופולים פושעים.

   

  נטען שאחוזי הרווח של יצרני המזון גבוהים.

   

  "זה לא נכון. אחוזי הרווח של חברות המזון בארץ לא גבוהים ונמוכים משמעותית מאשר בחו"ל, בניגוד למה שטוענים, אבל הדיון הסתיים ברוח טובה מאוד. הזמנו אותו לבקר אותנו באיגוד תעשיות המזון ולהוכיח לו את הטענות".

   

  ח"כ אראל מרגלית (צילום: יוגב אטיאס, חגי דקל) (צילום: יוגב אטיאס, חגי דקל)
  ח"כ אראל מרגלית(צילום: יוגב אטיאס, חגי דקל)

   

  גדי לסין: אין לנו ברירה אלא להעביר מפעלים לחו"ל

  הצעת החוק של ח"כ מרגלית היא תיקון לחוק ההגבלים העסקיים, שאמור לחייב את הממונה לקבוע קריטריונים למובילי שוק מובהקים בתחום הצריכה, באמצעות פרסום הרשימה והדו"חות של מובילי השוק לציבור הרחב, אפילו אם מדובר בחברות פרטיות.

   

  לגבי קוקה קולה, נטען שהיא לכאורה מנצלת את כוחה כשחקן החזק בשוק ואף שולטת ביד רמה בשוק הקר (ברים ופיצוציות). בהתאם לכך, ח"כ מרגלית אמר לתמיר: "אני רוצה להגיד לכם, שאתם מונעים משחקנים הקטנים יצרני הבירות הקטנים והמשקאות להתחרות בכם בתוך תחום המסעדנות. כשמונופול מתנהג בצורה ביריונית, הדבר הראשון שצריך זו שקיפות". תמיר השיב לו בתקיפות, ביטל את דבריו ואמר שמה שמרגלית מאשים אותו בו, זו עבירה על החוק ואם זה נכון - עליו להוציאו מהדיון אזוק באזיקים.

   

  מנכ"ל קבוצת שטראוס גדי לסין שמשמש גם כיו"ר מועצת התעשיינים, אמר: "אתה מבקש ממני להשוות את מחירי המזון בארץ למחירי המזון בחו"ל. אני מסכים. תסתכל על העליות בתשומות שיש לי בניגוד לחבר'ה בחו"ל. הממשלה גורמת לזה. מנקודת מבט אישית, סגרנו את מפעל הקפה בצפת והעברנו אותו לויטנאם סגרנו שני מפעלי קפה אחרים והעברנו אותם לגרמניה. לא פיטרנו עובדים. סך הכל, יהיו פחות 570 מקומות עבודה בישראל. אני מסרב לצאת נגד הממשלה, אבל עם השקל החזק כולנו נהפוך לייבואנים".  

   

  "יוקר המחיה זה דיון פופוליסטי"

  נשיא התאחדות התעשיינים צביקה אורן, אמר שיש להפסיק את הדיון על יוקר המחיה. "זה דיון פופוליסטי שכולם נתפסו אליו. מה שצריך להדאיג אנשים זה שהתעשייה מתכווצת ושמקומות עבודה מצטמצמים. אם יש מונופול, אז צריך להתייחס אליו כמו אל מונופל. זה לגיטימי".

   

  לעומת זאת, אבי שקד מנכ"ל שיריונית חוסן, אמר בדיון שהתפתח: "יש לי ילדים, חבר'ה צעירים ואתה רואה שלעומת חבריהם בחו"ל, הם לא מצליחים לגמור את החודש. יוקר המחייה הוא דבר בעייתי ביותר בעיקר בתחומים של המונופולים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים