שתף קטע נבחר

הונגריה: הישג ענק לאנטישמים מהימין הקיצוני

תוצאות מטרידות בבחירות: מפלגת יוביק, המתבטאת בחריפות נגד היהודים וישראל, זכתה ב-21% מהקולות ותהיה מפלגת הימין הקיצוני החזקה באירופה

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, זכה הלילה (יום ב') בכהונה נוספת בת ארבע שנים בעקבות ניצחון מפלגתו בבחירות הכלליות במדינה, אבל מבחינת ישראל, היהודים ומתנגדי הקיצונים באירופה - זו רחוקה מלהיות הכותרת הגדולה של הבחירות הללו: מפלגת הימין הקיצוני "יוביק", מפלגה בעלת סממנים אנטישמיים מובהקים שהתבטאה לא פעם בחריפות נגד ישראלים ויהודים, הגיעה למקום השלישי עם לא פחות מ-20.54% מהקולות, והפכה למפלגת הימין הקיצוני החזקה באירופה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
לפי המדגמים, ההונגרים נתנו למפלגת הימין הקיצוני 23 מושבים בפרלמנט ועוד הישגים רבים ברשימות המפלגה ברחבי המדינה. הנתון שלה מהווה עלייה של כמעט חמישה אחוזים מהבחירות לפני ארבע שנים, אז זכתה ב-15.86% מהקולות.
 

בהסתמך על הנתונים הלא סופיים שפורסמו הלילה, הישגה של "יוביק" הוא ההישג הגדול ביותר שרשמה מפלגת ימין קיצונית בבחירות ארציות כלשהן באיחוד האירופי בשנים האחרונות. ההישג הגדול הקודם היה זה של "מפלגת החירות" שהשיגה 20.5% מהקולות באוסטריה בשנה שעברה. באירופה עוקבים מקרוב אחרי ההישג של "יוביק" כדי לנסות להבין אם מפלגות דומות, כמו "החזית הלאומית" בצרפת ו"מפלגת החירות" בהולנד, צפויות להישגים משמעותיים בבחירות לפרלמנט האירופי שייערכו בחודש הבא.

גאבור וונה, יו"ר "יוביק", הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גאבור וונה, יו"ר "יוביק", הלילה(צילום: AFP)
 

קס מוד מבית הספר ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת ג'ורג'יה בארה"ב אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "אין ספק שיוביק תהיה אחת ממפלגות הימין הקיצוני החזקות ביותר באירופה, דבר משמעותי במיוחד לאור העובדה שזו גם אחת ממפלגות הימין הקיצוניות ביותר ביבשת".

 

במצע הבחירות שלה הבטיחה יוביק להונגרים ליצור מקומות עבודה, להילחם בפשע, לנהל משא ומתן על החוב הלאומי ולקיים משאל עם שידון מחדש בחברות של הונגריה באיחוד האירופי. היא דוחה את הטענות כי היא גזענית, אולם רבים מהכנסים שלה נושאים אופי אנטישמי ויש שיאמרו ניאו-נאצי, ובעבר הציעו בכירי המפלגה לערוך רשימה של יהודים המכהנים בפרלמנט - כפקפוק בנאמנותם להונגריה. בכירים ישראלים הביעו בשנים האחרונות תרעומת וחשש לאור התבטאויותיה ומעשיה של המפלגה.

מפלגת הימין הקיצוני חוגגת את ההישג, הלילה בהונגריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפלגת הימין הקיצוני חוגגת את ההישג, הלילה בהונגריה(צילום: AFP)
 

מנהיג יוביק, גאבור וונה, נוהג לעבוד לעתים במשרות שכר מינימום כמו מלצר או פועל בניין, כדי להראות שהוא מודע לצרותיו של ההונגרי הפשוט. "יוביק מגדילה את הפופולריות שלה באופן עקבי", אמר הלילה וונה לתומכי מפלגתו, "ולקראת הבחירות לפרלמנט האירופי חשוב להבהיר שהיום באיחוד האירופי יוביק היא המפלגה הלאומית הרדיקלית החזקה ביותר".

 

ארגונים יהודיים ובינלאומיים מזהירים בשנים אחרונות מעלייה חדה ומדאיגה באירועי האנטישמיות בהונגריה. רק בחודש שעבר הושחת בית קברות יהודי בעיר טאטאבניה, ועל המצבות רוססו צלבי קרס והכתובות "יהודים מסריחים" ו"השואה לא הייתה, אבל היא תהיה". בצעד מתריס

ערכה בפברואר מפלגת יוביק כנס פוליטי בבית כנסת בעיירה אסטרגום. בדצמבר 2012 שרף חבר פרלמנט ממפלגת יוביק את דגל ישראל, ובנובמבר של אותה השנה טען חבר פרלמנט אחר מטעם המפלגה כי בפרלמנט ההונגרי "יש יותר ישראלים מאשר בכנסת ישראל".

 

לפני שנה וחצי ידעה מפלגת יוביק טלטלה גדולה, כשהכוכב העולה של המפלגה, צ'אנאד סגדי שנודע בהערותיו הארסיות כלפי היהודים (הוא האשים אותם ב"קניית" המדינה, יצא נגד "היהודיות" של האליטה הפוליטית וטען כי הם מחללים את הסמלים הלאומיים של הונגריה), גילה כי הוא עצמו יהודי. לאחר שבועות של שמועות באינטרנט הודה סגדי ביוני 2012 כי סבו וסבתו מצד אמו היו יהודים. הדבר הופך אותו ליהודי מבחינת ההלכה. סבתו הייתה ניצולה מאושוויץ וסבו שרד במחנות הכפייה הנאציים. סגדי עזב את המפלגה והחל להתקרב ליהדות.

 

רה"מ ההונגרי אורבן הבטיח בשנים האחרונות כמה פעמים להגן על יהודי הונגריה, ובשנה שעברה אמר לקונגרס היהודי כי בכוונתו להילחם באנטישמיות. שר האוצר יאיר לפיד, שאביו יוסף (טומי) לפיד היה ניצול שואה מקהילת יהודי הונגריה, נאם אשתקד בפרלמנט בבודפשט והפציר בהונגרים: "זכרו את השואה. יש כתם על הפרלמנט ההונגרי, האנטישמיות כאן הרימה את ראשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
היו"ר גאבור וונה. "אנחנו הכי חזקים באירופה"
צילום: AFP
מומלצים