שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גרפיקה
  אליקו: "קיפוח? כל הנושא העדתי הוא קשקוש"
  תכירו את אליקו מודל 2014: אבהי, רגוע ומפויס, לא מתרגש מביקורת ("כל מי שיצא נגדי התנצל בסוף"), לא מתרשם מהטענות של אייל גולן על התנכלות עדתית ("הוא קיבל חיבוק מכולם") ומביא לאולפן גם אמנים כמו עידן רייכל ("בהתחלה הוא לא התלהב, בסוף עבר חוויה מדהימה"). ראיון

  כמה דקות אחרי שאנחנו מתיישבים בבית הקפה התל אביבי, כבר ניגש לשולחן בחור צעיר, בהתלהבות והתרגשות שמתאימות יותר לילד מאשר לגבר שבטח כבר נושק לגיל 30. לא, זה לא מעריץ, אלא מי שמעיד על עצמו כמנהל של זמר בתחילת דרכו. "נשמח אם תאזין לשיר החדש שלו ואם תאהב - נשמח עוד יותר אם תשמיע, זה ממש יעזור לנו", הוא אומר.

   

  "זה קורה לי בכל מקום, כל הזמן", אומר אליקו (אלי) כהן, ואפשר להבין למה: "רדיו לב המדינה" היא הגלגלצ של תעשיית המוזיקה המזרחית, התחנה שמכתיבה סדר היום - וידו של אליקו היא זו שאוחזת בשיבר. "מאות אלפי אנשים מאזינים לי מדי יום", הוא מתגאה, "וכולם רוצים שנשמיע אותם בתוכנית - אבל אני משמיע רק את מה שאני אוהב, ויש מי שנפגע מזה, שכועס, אבל זה עובר להם בסוף. אני לא יכול לנגן הכל. אנשים באים אלי ואומרים לי, 'השקענו בכותבים מפורסמים, לקחנו יח"צן יקר', וחושבים שזה מה שיעזור - ואני עונה להם שאני שומע כמעט כל שיר שמגיע אלי אבל מה שקובע בסופו של דבר אם השיר ייכנס לתוכנית זה שלושים השניות הראשונות שלו. אם זה תפס אותי או לא. כל השאר - לא רלוונטי. כשאני מרגיש אמת מוזיקלית השיר ייכנס, וכשלא - אז לא, ושום דבר לא יעזור".

   

  אליקו. "כל מי שיצא נגדי התנצל בסוף" (צילום: האולפנים המיוחדים) (צילום: האולפנים המיוחדים)
  אליקו. "כל מי שיצא נגדי התנצל בסוף"(צילום: האולפנים המיוחדים)

  ברור לך שכל מקרה כזה יכול להיגמר בעוד תוכנית של אמנון לוי שבה יטענו שאתה מקבל מעטפות.

   

  "לפני כמה שנים הייתי עונה לך שפגעו בי בדברים האלה, אבל האמת היא שאני כבר חסין. למדתי לא להתייחס לביקורת. לא מזמן אמנון לוי בעצמו התקשר אלי כדי להתייעץ איתי לגבי כתבה שעשה על הז'אנר המזרחי. הוא בעצמו יגיד לך היום שבדיעבד עשו לי עוול. כל מי שיצא נגדי בעבר יתבטא אחרת היום. כולם התנצלו בפני".

   

  ואולי היה בהאשמות האלה איזשהו אלמנט עדתי וגזעני? אתה מזרחי צבעוני מבת ים, והאמירה הרווחת לגביך היתה "עבד כי ימלוך".

   

  "אני לא בחרתי להיות סמל של המוזיקה המזרחית. זה רחוק מהמציאות. בכל פעם שיש אזכור של הנושא העדתי בתקשורת מתקשרים אלי לבקש תגובה, ואני תמיד עונה שאין קשר בין מה שאני משמיע למלחמות תרבות. אין לזה מקום בשנת 2014 וזה מיותר. בתחילת הדרך אמרו 'אליקו זה שכונה', ואני עונה להם שאין בעיה - כי אני השכונה הכי גדולה במדינה. התוכנית שלי היא לא סמל למאבק בין עדות אלא תוכנית מוזיקה. זה קשקוש במיץ עגבניות, כל הנושא העדתי. אני גדלתי בבת ים למשפחה מזרחית ומעולם לא הרגשתי קיפוח".

   

  אייל גולן לא חושב כמוך.

   

  "אייל קיבל חיבוק מכולם והוא האחרון שיכול לטעון טענה כזו על האשכנזים".

   

  אייל גולן. "הפרשה עשתה לו נזק" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אייל גולן. "הפרשה עשתה לו נזק"(צילום: מוטי קמחי)

  האנשים שלו טוענים שהקהל איתו. בתור מי שחי את הקהל הזה, מה אתה חושב?

   

  "הפרשה עשתה לו נזק גדול מאוד. אני שומע את הדיבור ברחוב, וזה טבעי שהורים לילדים ובעיקר לבנות אומרים שפעם הלכו להופעות שלו ועכשיו לא. גם אני אבא לבת, ועוד אבא חרדתי. אני לא שופט, אבל משהו התפספס שם בדרך".

   

  ריהאנה בבית, רייכל באולפן

  אליקו מודל 2014 רחוק מדמות השדרן המתלהם שאתם אולי מדמיינים, רחוק מאוד מהחיקוי העילג של "ארץ נהדרת". הוא תולה את האשמה בהתבגרות ובמשפחה שמיתנה אותו. הוא לא ממהר לחבק כל זמר מזרחי שסרח, ובשנה האחרונה, לצד חשודים מיידיים כמו קובי פרץ, ליאור נרקיס ומושיק עפיה, אירח בתוכניתו גם אמנים כמו יהורם גאון, ריטה, עידן רייכל ויהודה פוליקר.

   

  "הילדים שלי גדלו ופתאום הם חושפים אותי למוזיקה אחרת", הוא מסביר. "דרך הבן שלי הגעתי לריהאנה והיום אני בהחלט מכניס לתוכנית אלמנטים שאינם מזרחיים, מתוך רצון לקרב בין סוגי מוזיקה בארץ. דרך עידן רייכל גיליתי את המוזיקה האתיופית למשל, ואני חושב שהגיע הזמן שהמוזיקה המזרחית תתחיל לקבל השראה מעוד כיוונים. קובי פרץ למשל עשה את זה בשיר 'ז'ה טם' שהקליט יחד עם זמרת האופרה דניאלה לוגסי".

   

  וכשאתה מרים טלפון לעידן רייכל, איך הוא מגיב?

   

  "בהתחלה הוא לא התלהב ושלח אותי לאנשים שלו. הוא לא הסכים ישר. כשזה קרה והוא התארח אצלי לספיישל זה גרם להרבה אנשים להרים גבה - אבל בסוף הוא אמר לי שהיתה לו חוויה שלא עבר בשום מקום אחר. עשינו מופע אולפן שהיה כמו חתונה רק בלי החתן והכלה, והוא היה בשוק".

   

  עידן רייכל. "לא הסכים ישר" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  עידן רייכל. "לא הסכים ישר"(צילום: ירון ברנר)

  והקהל לא מעביר תחנה כשהוא שומע את "ממעמקים" במקום את "יהלום" של ליאור נרקיס?

   

  "המאזינים מגיבים לזה בצורה נהדרת. אני חושב שאני ציר מרכזי ברדיו בישראל, ואם אני מביא לתוכנית את יהורם גאון, שהתבטא בחריפות נגד הז'אנר, והוא רואה איזה בית חם יש בתחנה ומה אנחנו עושים שם, זה חשוב בעיני. אתה יודע, אחרי שיהורם התארח אצלי בתוכנית, הוא הזמין אותי ואת אשתי למופע שלו בהיכל התרבות - והתענגתי. הבנתי מה זו תרבות, ושאפשר אחרת, כמו שהוא עושה, עם הסיפורים היפים בין השירים. זה דבר שאין בז'אנר שלנו וזה מקסים בעיני".

   

  "הזמרים החדשים צנועים יותר"

  בימים אלה מוציא אליקו את אלבום האוסף השמיני שלו, שהכנסותיו קודש לעמותת צער בעלי חיים. במקביל הוא ממשיך להנחות מדי שנה אירועים במשרד הביטחון, אותם הוא מקדיש לזכר אביו שנפטר כשהיה בן 16. "החיבור לצער בעלי חיים התחיל בזה שהכלב שלנו מת והבטחתי לילדים שנאמץ כלב חדש, וכך נחשפתי לפעילות של העמותה הזו. אני מתכנן גם יום שידורים מיוחד בתחנה לעידוד אימוץ כלבים, כדי שיזכו לבית חם. היום בכלל המשפחה זה דבר ראשון בשבילי, מעל הכל. בתור ילד, הזיכרון מאבא שלי זה רק בתי חולים ואישפוזים ממושכים, ואני לא רוצה להחמיץ את הילדות של הילדים שלי כי רק מי שחווה ילדות כמו שלי מבין מה הערך של כל דקה עם המשפחה. יותר חשוב לי היום ללמד את הילד למבחן באנגלית מאשר ללכת לעוד הופעה".

   

  נדמה לי שגם אתה מבין היום שבסופו של דבר, התעשייה הזו היא לא באמת המשפחה שלך. היתה לך מנה גדושה של אכזבות מזמרים.

   

  "אף אחד מהזמרים לא מוזמן אלי לארוחת ערב. אני עשרים שנה בתעשייה ויש זמרים כמו קובי פרץ, ליאור נרקיס ומושיק עפייה שהתחילו את הקריירה איתי והיינו בשמחות אחד של השני, אבל היום אני מפריד בין העולמות ורואה לנגד עיני רק את התוכנית והמאזינים, ולא אף אחד אחר. לפעמים אני גם לא משמיע שירים שלהם שאני פחות מתחבר אליהם. חלק לוקחים את זה קשה, וחלק מבינים, אבל אני בכל מקרה לא מתעסק במה שיגידו. עם השנים אני שם גבולות יותר ברורים כי בסופו של דבר הם רק חברים למקצוע. אני לא יכול לומר שאני מנתק את הרגשות שלי כי גם אני בן אדם ונוצר קשר רגשי לאורך השנים, אבל היום אני לא מצפה לכלום מאף אחד".

   

  שיר לוי. "עוד יתפוצץ בענק" (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  שיר לוי. "עוד יתפוצץ בענק"(צילום: בני דויטש)

  ולסיום, מה דעתך על מה שקורה היום במוזיקה המזרחית?

   

  "אני מאוד מסכים עם מה שכתבת על הדור הצעיר בז'אנר. משהו טוב קורה עם הדור החדש שהגיע, אחרי הגל של עומר אדם, דודו אהרון ומשה פרץ. דור שמביא משהו חדש. אני מאוד מאמין בלירון רמתי, מאור אדרי, איתי לוי, מאור אשוואל, רן לוי ושקד קוממי.

  לדעתי שיר לוי יתפוצץ פה בענק כי הוא מביא משהו אחר בכל אלבום ויש לו קול אדיר. הדרך של הדור הזה שונה. הם צנועים יותר, יש בהם יותר חן והם לא מכוונים גבוה מדי. נכון, אי אפשר לדעת איך יתנהגו כשיזכו להצלחה, כי למדתי שתחילת הדרך לא מעידה על סופה.

   

  "בתקופת ההצלחה המטאורית של הז'אנר, לזמרים הבולטים לא היו הכלים להתמודד עם זה, אבל אני חושב שהדור החדש למד מהם שאין כוכבים, רק בני אדם - ובקריירה אתה פעם למעלה ופעם למטה. אין מישהו מורם מעם. מבחינתי כל הזמרים שווים, וגם אני כבר לא מתעסק במידת הכוח שיש לי. בסופו של דבר קיבלתי מתנה גדולה בחיים האלה - והיא שזכיתי להתפרנס ממשהו שאני אוהב. זה דבר נפלא".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: האולפנים המיוחדים
  אליקו (אלי) כהן. התבגר
  צילום: האולפנים המיוחדים
  לאתר ההטבות
  מומלצים