שתף קטע נבחר

הריסה ועימות קשה ביצהר: שוטרים נפצעו, מוצב צה"ל הושחת

מבנים בלתי חוקיים נהרסו בהתנחלות יצהר - והאלימות התפרצה: אבנים ניפצו שמשות, צמיגים הובערו ומוצב צה"ל הושחת. 6 אנשי מג"ב נפצעו קל. ביצהר כינו את האירוע "תג מחיר" וטענו: זו נקמה על פגיעות בצה"ל מצד בודדים

עוד פרק אלים בעימות בין מתנחלים קיצונים לכוחות הביטחון בשטחים: הריסת כמה מבנים בלתי חוקיים בהתנחלות יצהר הובילה לפנות בוקר (יום ג') להתפרצות אלימה של תושבי המקום. אבנים יודו לעבר כוחות המשטרה שהיו במעגל העבודה הראשון, והמוצב שמאבטח את היישוב הושחת. שישה אנשי מג"ב נפצעו באורח קל, ושניים מהם פונו לקבלת טיפול. הריסת הבתים מגיעה לאחר שביומיים האחרונים נוקבו צמיגיהם של שני כלי רכב צבאיים בהתנחלות.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

כוחות הביטחון הרסו ארבעה מבנים והחרימו מבנה יביל נוסף. שניים מהמבנים היו מאוכלסים. מעט לאחר הפעולה הגיעו פעילי ימין קיצוני למוצב הסמוך - שבו משרתים שישה לוחמי מילואים השומרים על ההתנחלות - השחיתו את מכל המים בו, הפכו את תא השירותים והרסו אוהלים, מזרונים וכבלי חשמל. הם יידו מאות אבנים על כוחות הביטחון, הבעירו צמיגים, ניקבו גלגלים לרכבי מג"ב וניפצו שמשות של כלי רכב נוספים, בהם אוטובוס שהסיע שוטרים למקום.

 

"בשעה 3 לפנות בוקר חבר שלי התקשר ואמר לי להגיע מיד לבית שנמצא בשלבי בנייה אחרונים, כי כוחות משטרה מקיפים אותו", סיפר אליהו, תושב יצהר שביתו נהרס במהלך הלילה. "אני מתגורר כיום בקצה היישוב, והשוטרים חסמו אותי ולא נתנו לי להתקרב. כשכבר הגעתי ברגל היה מאוחר מדי, כל הבית היה הרוס וזה ממש חבל. לא הציגו לי צו וההריסה הייתה בשבילי הפתעה. אני לא מבין למה מענישים אותי באופן אישי. אני לא מצליח להבין איך אחרי כל מה שיהודים עברו בשואה, הגיעו לארץ הנכדים שלהם שעסוקים בלשבור בתים של יהודים אחרים".

השחתת המוצב הצבאי סמוך ליצהר, הבוקר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
השחתת המוצב הצבאי סמוך ליצהר, הבוקר(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

תושב אחר הוסיף כי אחד הבתים שנהרסו שייך לחייל בשירות סדיר. "באופן טבעי התושבים התנגדו ואז המשטרה השתמשה בכוח מופרז והתחילה לירות גז מדמיע לעבר התושבים ולהשתמש באלימות קשה", הסביר.

 

מצה"ל נמסר כי "במסגרת אכיפת החוק והסדר ביהודה ושומרון, נערכה הלילה פעילות של כוחות הביטחון להחרמה והריסה של חמישה מבנים בלתי-חוקיים ביצהר. במהלך הפעילות נתקלו כוחות הביטחון בהפרת סדר אלימה ביותר של מאות מתיישבים שכללה יידוי אבנים, הבערת צמיגים וחסימת כבישים. כוחות הביטחון הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לאחר הפעילות הותקף מוצב צבאי באזור על-ידי מתיישבים. אנו רואים בחומרה פגיעה בכוחות הביטחון שבאו לבצע את עבודתם ולאכוף את החוק והסדר".

 

ביצהר מדברים על "מעגל איבה"

בדוברות יצהר הביעו התנגדות "טוטלית" לפגיעה במוצב צה"ל ובחיילים וטענו כי המשטרה הפעילה אלימות כלפי התושבים והשתמשה בגז מדמיע. "מדיניות ההרס והענישה הקולקטיבית של השלטונות נגד תושבי יצהר מקוממת", נמסר באמצעות סוכנות הידיעות "תצפית". "לא ייתכן שממשלת ישראל וכוחות הביטחון יהרסו בתים של חפים מפשע כ'תג מחיר' ונקמה בגלל פעולות לא לגיטימיות של בודדים, חמורים ככל שיהיו. אנו קוראים למערכת הביטחון ולעומד בראשה לחדול ממדיניות זו ולהפסיק לאלתר את מעגל האיבה המתגבר".
העימותים בלילה (צילום: דוברות יצהר) (צילום: דוברות יצהר)
העימותים בלילה(צילום: דוברות יצהר)
 
המבנים ההרוסים, הבוקר (צילום: דוברות יצהר) (צילום: דוברות יצהר)
המבנים ההרוסים, הבוקר(צילום: דוברות יצהר)

גרשון מסיקה, ראש מועצת שומרון, אמר בתגובה להריסת הבתים: "לצערי נראה שמדובר בפעולת תג מחיר של מערכת הביטחון נגד תושבי יצהר. איננו מתגוררים תחת שלטון דיקטטורי וענישה קולקטיבית לא רק שהיא פוגענית ולא מקובלת אלא שהיא אינה מועילה ואף גורמת נזק. במקום שמערכת הביטחון תעשה את עבודתה ותמצא את האשמים, היא פוגעת בחפים מפשע ובכך מחזקת את הקיצוניים ומחלישה את הרוב המתון של תושבי יצהר".

 

אמש ניקבו אלמונים ביצהר את צמיגיו של טנדר ששימש גדוד מילואים בגזרה. גורמי צבא פנו למשטרה, וזו פתחה בחקירה. האירוע התרחש כשלוחמי מילואים סיירו בהתנחלות ועצרו את רכבם לכמה דקות כדי לתפעל את מסך מכשיר התקשוב בו. בשלב זה, כשהרכב מונע, התקרבו אלמונים במהירות לחלקו האחורי, ניקבו את שני הצמיגים ונמלטו מהמקום.

כלי הרכב הצבאי שצמיגיו נוקבו אתמול (צילום: גדליה - סוכנות תצפית) (צילום: גדליה - סוכנות תצפית)
כלי הרכב הצבאי שצמיגיו נוקבו אתמול(צילום: גדליה - סוכנות תצפית)

ג'יפ המח"ט שצמיגיו נוקבו בתחילת השבוע (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ג'יפ המח"ט שצמיגיו נוקבו בתחילת השבוע(צילום: דובר צה"ל)

שלשום נוקבו שני הגלגלים האחוריים בג'יפ של מפקד החטיבה המרחבית, אלוף-משנה יואב ירום, בזמן שזה ביקר ביצהר. האירוע התרחש בשעות הבוקר ובזמן שירום ערך סיור חפיפה בגזרה למחליפו בתפקיד, סגן-אלוף שי קלפר. נער הלומד בישיבה בעיר העתיקה בירושלים נעצר מאוחר יותר בחשד לניקוב הגלגלים, ושוחרר אמש למעצר בית בן חמישה ימים.

 

לפני כשבוע אירעה תקרית חמורה נוספת, אז נופצו בנסיבות דומות ובאותו מקום שמשות רכבו של קצין מנהל אזרחי בדרגת סגן-אלוף מהמנהל האזרחי בגדה, שסיים ביקורת שגרתית בשטח. הקצין בדק

שדה שבו חרש פלסטיני סמוך ליצהר, וכשהיה בדרכו חזרה לבסיסו נזרקה אבן לעבר רכבו. האבן פגעה בשמשה הקדמית של הרכב הממוגן, אך הקצין יצא ללא פגע.

 

מוקדם יותר אתמול אמר שר הביטחון משה יעלון כי "ישנה אלימות חסרת הבחנה באזור יהודה ושומרון נגד רכוש פלסטיני ונגד כוחות צה"ל, מג"ב והמנהל אזרחי. יש גם עליית מדרגה בפעילות האכיפה נגד התופעה. כשהגדרנו את הפעילות כהתאגדות בלתי-חוקית זה הביא למעצרים והבאת המעורבים לדין על בסיס ראיות".

 

דוברות יצהר הביעה הסתייגות מהמעשה ומסרה כי "אין שום לגיטימציה לפגיעה ברכב של חיילי המילואים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המוצב שהושחת
צילום: דובר צה"ל
צילום: דוברות יצהר
המבנים שנהרסו ביצהר
צילום: דוברות יצהר
מומלצים