שתף קטע נבחר

"מה זה חילוני-דתי?" מירה קדר רואה בני אדם

מירה קדר כותבת בהשראת הרב קוק, נשענת על נופי ילדותה - ומוצאת השראה בבית. היא לא מאמינה בהגדרות, ואף אחד מגיבוריה אינו מזוהה כ"דתי" או "חילוני". "כל החלוקה הזו אנכרוניסטית בעיניי. היחס לדמויות שלי הוא כאל בני אדם", היא אומרת בראיון ראשון, עם צאת ספרה החדש

מירה קדר פרסמה שלושה ספרים בשש שנים, אבל על כל אחד מהם עבדה לפחות שבע שנים, ובמקביל. בימים אלה יוצא ספרה החדש "תאנה ממתינה לשמיים" (הוצאת "ידיעות ספרים"), וגם בו נעה קדר על קו התפר שבין העולמות: זה הדתי וזה החילוני.

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

היא אם לחמישה (בהם העיתונאית יפעת ארליך), סבתא לעשרים, ובת הדודה של אהוד בנאי (שהיה אחד הראשונים לקבל את הספר החדש). תושבת היישוב עפרה, בת 58, שאוהבת את ההשראה שלה בשעות הקטנות של הלילה, ועם תבלין מיוחד: הרב אברהם יצחק הכהן קוק.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

"אני משתמשת בדברים של הרב קוק לצורך הסיפור שלי", היא אומרת. "יש סיפורים שזקוקים לו יותר, ויש כאלה שפחות. אני נעזרת בדברים שלו כדי להעמיק את נושא הסיפור שבחרתי לכתוב עליו, וכדי להביע אותו בצורה מקיפה יותר ממה שהייתי יכולה לעשות רק בכוחות עצמי.

 

"ב'תאנה ממתינה לשמיים' הדמויות הצליחו לסחוב את הנושא של הספר על גבן ללא קושי, ואפשרו לי להביע אותו רק באמצעותן; באמצעות המעשים והמחדלים שלהן, ובאמצעות הדברים שהן אמרו מעצמן - או משמו של הרב קוק".

 

"אחד מאלף" יצא ב-2008, "אהבה שמיים וריח הדרים" ב-2011, וכעת ספר שלישי תוך שש שנים. זה הקצב שלך, כל שלוש שנים ספר? שנתחיל לספור לאחור לקראת הבא?

 

"הפרש השנים בין הספרים הוא אשליה אופטית. הקצב הטבעי שלי דווקא מאוד אִטי. על 'אחד מאלף' עבדתי שבע שנים, על 'אהבה שמיים וריח הדרים' עשר, וגם עם 'תאנה ממתינה לשמיים' עברו עשר שנים מאז שהתחלתי לכתוב - ועד היום.

 

"העבודה על שלושת הספרים הייתה בו-זמנית: בזמן שכתבתי את 'אהבה שמיים וריח הדרים', חזרתי לתקן ולכתוב מחדש את 'אחד מאלף', ובזמן שהתחלתי לכתוב את 'תאנה ממתינה לשמיים', ערכתי וכתבתי מחדש את שני הקודמים.

 

מתכתבת עם עצמה

"תאנה ממתינה לשמיים" הוא, במידה רבה, ספר המשך ל"אחד מאלף", אבל נקרא

וקולח גם בלי יידע מוקדם. "הסתקרנתי לדעת מאיפה צמחו הדמויות שלי, איך הפכו להיות מה שהן, אבל הרגשתי שאין לזה מקום ב'אחד מאלף' עצמו, כספר הדוק ומגובש", היא אומרת.

 

"ב'תאנה ממתינה לשמיים' יש שני צירים לסיפור, לסירוגין: האחד מספר את סיפור העבר, מלפני קום המדינה ועד למלחמת ששת הימים - ואילו הציר השני מספר על ערב אחד בשנת 2002, קצת אחרי מבצע 'חומת מגן', ויש בו מענה לבקשתם של קוראים רבים לשמוע מה קרה לדמויות של 'אחד מאלף' ושל 'אהבה שמיים וריח הדרים' בהמשך חייהם".

 

קדר אוהבת את הדמויות שלה – הדתיות והחילוניות גם יחד. "ללא אהבה לא הייתי יכולה לכתוב אותן, וחלוקת ההזדהות שלי איננה מגזרית, ובינינו, גם לא מגדרית", היא מוסיפה. "אין באף אחד מספריי הגדרה מפורשת לאף אחת מן הדמויות: לא סמי-חרדים, לא ציונים תורניים, לא ירושלמים מסורתיים ולא חילונים.

 

"ההגדרות האלו, ובכלל כל החלוקה לחילונים-דתיים, הן אנכרוניסטיות בעיניי, לא רלוונטיות ולא מעניינות. היחס לדמויות, מבחינתי, הוא כאל בני אדם. מתוך מה שמסופר על הדמות, עיסוקיה, מעשיה ומחשבותיה, הקורא יכול לצרף דבר לדבר ולהסיק, אם נורא דחוף לו משום-מה, האם מדובר בשומר מצוות או לא".

 

לא מודאגת מחוק הספרים

בתור אחת שבקושי יוצאת מהבית, קדר מצטיינת בנופים וריחות של טבע. "בגילי המופלג,

אחרי שכבר פיטמתי את העיניים ואת הנפש בלא מעט נופים, אני יכולה להרשות לעצמי להסתפק בחלון או בשניים", היא אומרת.

 

"החיבור שלי לעולם הצומח הוא טבעי. מילדות, ביליתי הרבה בחצר הקטנה של בית הוריי במרכז ירושלים, וגם לא מעט בחיק הטבע בשנותי ב'צופים הדתיים'. כנראה שהחיבור הזה מספיק עמוק וחזק כדי להחזיק מעמד".

 

מה דעתך על חוק הספרים החדש?

 

"אני לא סגורה על עצמי. מצד אחד, ברור שארבעה ספרים במאה גורמים נזק תרבותי ומוזילים את הספרות, וספרים מסומנים כ'רבי מכר', טכנית, נקנו סתם כ'פלוס-אחד' או במבצע אחר, ואפילו לא טרחו לקרוא אותם. מצד שני, החוק הזה, לפחות עד שנתרגל אליו, מפחיד את כולם: את הסופרים, את הקוראים, את ההוצאות ואת חנויות הספרים, ומטלטל את המערכת. עדיין לא בדקתי בעצמי את העניין, אבל שמעתי שחנויות הספרים מחביאות כעת את הספרים החדשים בחלק האחורי של החנות. אם זה נכון, ואם זה יימשך, מה בדיוק עשינו?"

 

ואיך זה משפיע עלייך?

 

"קצת מוקדם לומר, הספר בחנויות רק כמה ימים, אבל ביקשתי מראש מ'ידיעות ספרים', בגלל החששות של כולם, לקבוע לו מחיר נמוך, והם נענו לבקשתי. אם המחיר הקטלוגי של הספרים הקודמים היה 88 ו-98 שקלים, וכמעט כל העותקים שנמכרו נמכרו בהוזלה ובמבצעים, הספר החדש עולה רק 58 ש"ח, ובמשך שנה וחצי אסור יהיה להוזיל את מחירו, חוץ מאשר בשבוע הספר, או בחנויות מקוונות שלהן מותרת הנחה של עשרה אחוזים ומשלוח חינם במשך כל השנה.

 

"כשתסתיים 'תקופת ההגנה' על הספר בעוד שנה וחצי, יותר להוצאה להעלות את המחיר הקטלוגי, והיא מן הסתם תעשה כך. כלומר, מי שיחליט להתאפק כעת ולהמתין, לא ירוויח הרבה במקרה שלי. אישית, אני דווקא רגועה. ברור לי שהעסק יתאזן עם הזמן, למרות שבגדול ההוצאות מדווחות כבר על ירידה במכירות שלהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הודיה קדר
מחוברת לרב קוק. מירה קדר
צילום: הודיה קדר
"תאנה ממתינה לשמיים". עטיפת הספר
מומלצים