שתף קטע נבחר

צה"ל השתלט על הישיבה הקיצונית ביצהר

בעקבות הרס המוצב והיותה בסיס לטרור יהודי, פונתה ישיבת "עוד יוסף חי". פלוגת מג"ב במקום. הלימודים במקום הופסקו עד להודעה חדשה

הרמטכ"ל עדיין לא הגיב בקולו, אבל במעשיו צה"ל ממשיך להגיב להשחתת המוצב בהתנחלות יצהר : לאחר שבוטל האירוע השנתי של העלייה לרגל לחורבות ההתנחלות חומש, הודיע הבוקר (יום ו') דובר צה"ל כי הוחלט למקם באופן מיידי פלוגת לוחמי מג"ב ביצהר. מפקד פיקוד מרכז, אלוף ניצן אלון, הוציא צו תפיסה לישיבת "עוד יוסף חי" והלימודים במקום יופסקו עד להודעה חדשה. 

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו  

שוטרי מג"ב בישיבה. "מענה לצורכי הביטחון" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
שוטרי מג"ב בישיבה. "מענה לצורכי הביטחון"(צילום: דובר צה"ל)

לפי גורמים צבאיים, החיילים יאיישו את מבנה הישיבה עקב שיקולים מבצעיים והיותה בסיס קדמי להוצאת פעולות אלימות נגד כפרי הסביבה הפלסטיניים וכוחות הביטחון. הישיבה פונתה הלילה לצורך ההשתלטות עליה והפיכתה למוצב מג"ב. מצה"ל נמסר כי הפלוגה תמוקם ביצהר "נוכח אירועי האלימות כלפי כוחות הביטחון שאירעו בימים האחרונים ועל מנת לתת מענה לצורכי הביטחון".

 

בנוסף אמרו בצה"ל כי קיים "צורך ביטחוני בקיום נוכחות שוטפת במקום". דובר צה"ל מסר עוד כי בצבא ובמערכת הביטחון רואים בחומרה את מעשי האלימות האחרונים והפגיעה בחוק ובסדר ויפעלו בכל האמצעים על מנת לשים קץ לאלימות זו.

 

יעלון אישר

ההחלטה על ההשתלטות על הישבה התקבלה אמש בדיון שקיים בנושא שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שאישר את המלצת צה"ל לתפוס את הישיבה באמצעות כוח מג"ב. גורם ביטחוני מסר הבוקר כי מדובר ב"צעד ראשון מתוך שורה של צעדים שעליהם הוחלט בישיבה, שיתרחשו בימים הקרובים בשטח".

 

במהלך הדיון אמר יעלון: "מבחינתי מדובר בטרור, ואנחנו צריכים להתייחס לאירועים הללו כאל טרור. זו תופעה בלתי נסבלת וחמורה ביותר, וצריך לעשות לה סוף. לכן אנחנו פועלים ונפעל ביד קשה נגד העבריינים הללו. לא נעבור לסדר היום על הרמת יד על חיילים, שוטרים או פלסטינים תמימים, ומי שינהג כך ישלם מחיר. צריך לנקוט את כל האמצעים העומדים לרשותנו כדי לטפל בבעיה, ואני לא מתכוון לוותר בעניין הזה. אם יש הנהגה אחראית ביצהר - שתופיע. אם לא, אנחנו נדע לטפל באופן חסר פשרות גם בבעיה הזו".

 

במערכת הביטחון בחרו במבנה הישיבה באופן מכוון בשל היותה קיצונית. מפקד פיקוד מרכז הקודם, אלוף במיל' אבי מזרחי, אמר השבוע ל-ynet כי "בישיבה זו לא לימדו תורה, אלא לימדו רוע ויש להעלים אותה". ההחלטה מזכירה פעולות שהתבצעו במהלך ימי האינתיפאדה השנייה בגדה. אז צה"ל השתלט על מבנים פלסטיניים בכפרים ובערים והפך אותם למוצבי קבע מאוישים בחיילים.

 

מיקום הפלוגה ביצהר מגיע בהמשך להחלטה חריגה אחרת של צה"ל נגד המתנחלים - ביטול האירוע השנתי של העלייה לרגל להריסות ההתנחלות חומש, המתקיימת מדי שנה באפריל.

 

אתמול האריך בית משפט השלום בירושלים בארבעה ימים את מעצרם של חמישה חשודים בהשחתת המוצב הצבאי ביצהר. מנגד, בית המשפט הורה לשחרר שני חשודים אחרים. ביציאה מהדיון אמר אחד החשודים: "זה מעצר בולשביקי". חשוד אחר אמר: "אין לנו קשר לזה, אנחנו בטיול בירושלים".

 

האירועים החמורים התרחשו ביום שלישי לפנות בוקר. בזמן הריסה ופינוי של בנייה בלתי חוקית בהתנחלות שבשומרון התקרבו עשרות צעירים למוצב מאולתר של חיילי מילואים בפאתי היישוב. הם הורו לחיילים לעמוד בצד - והשחיתו אוהלים וציוד. איש לא נעצר באותו לילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
שוטרי מג"ב בישיבה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים