שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בלי קמטים - בלי ניתוח: כל הטיפולים המוכחים

  היצע הטיפולים להצערת העור גדל משנה לשנה, ומרוב אפשרויות קשה כבר לדעת במה עדיף לבחור. לפניכם כל הטיפולים שהוכחו מחקרית כיעילים להעלמת כתמים, קמטים ואקנה - בלי לעבור תחת סכין מנתחים

  תחום הטיפולים להצערת העור עבר מהפכה של ממש בעשור האחרון, וההיצע גדֵל משנה לשנה. קוסמטיקאיות, רופאי עור, כירורגים פלסטיים וחברות קוסמטיקה מציעים ליישר לנו את הקמטים, למחוק כתמים ובאופן כללי להחזיר את מחוגי השעון. הבעיה: מרוב תכשירים קשה לראות את היער.

   

  ביקשנו מיועצת מנטה ד"ר מרינה לנדאו, רופאת עור בכירה במרכז הרפואי וולפסון ומנהלת מרפאת העור והאסתטיקה בהרצליה, וצחי וידר, כירורג ומנהל מרפאות אסתטיקה ‭,O.R‬ לסקור את הטיפולים שהוכחו מחקרית כיעילים ביותר בצמצום קמטים, בהפחתת כתמי פיגמנטציה ונזקי שמש ובשיפור מראה העור ומרקמו, ללא ניתוח.

   

   

  מטפחים את העור:

   


   

   

  רטין A

  מה עושה: הכי יעיל לטיפול בקמטוטים ובאקנה ולהבהרת כתמי פיגמנטציה.

   

  רטין A (חומצה רטינואית),‬ שהוא נגזרת של ויטמין ‭,A‬ היה החומר הראשון שאושר על ידי ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) ב-1996 כתרופה לטיפול בקמטים (בריכוז של 0.05%), ובכך שינה את תחום הרפואה הקוסמטית.

   

  למרות הוותק שלו הוא נחשב גם כיום למרכיב אנטי אייג'ינג מרכזי, שכן על פי מחקרים קליניים זהו אחד החומרים יחידי הסגולה שמריחה חיצונית שלהם לאורך זמן יכולה לחולל שינוי של ממש בעור הפנים, כלומר, לא רק לעכב את הזדקנות העור אלא גם להביא לשיפור במרקמו ובמראהו ולצמצם קמטוטים. החומצה הרטינואית היא תרופת מרשם, כך שתכשירים המכילים אותה מחייבים מרשם רופא.

   

  מה אומרים המחקרים: רטין A מאיץ את התחדשות תאי האפידרמיס (השכבה החיצונית של העור) ומעודד יצירת קולגן (חלבון השומר על האלסטיות של העור). בשימוש יומיומי לאורך כמה חודשים הוא מוביל לירידה נראית לעין בעומק הקמטוטים, להפחתת כתמי הפיגמנטציה (כתמי עור מחשיפה לשמש)  ולמראה עור צעיר יותר, מטפל באקנה ואף מסייע למניעת היווצרות קמטוטים ונזקי עור חדשים.

   

  ויטמין C

  מה עושה: להפחתת כתמי פיגמנטציה, לשיפור במראה הקמטוטים ולעיכוב הזדקנות העור.

   

  ויטמין ‭,C‬ מנוגדי החמצון המרכזיים בטבע, ממלא תפקיד חיוני בנטרול נזקי הרדיקלים החופשיים - מולקולות הממלאות תפקיד משמעותי בהזדקנות מואצת של העור. אבל נוגדי חמצון יעילים לא חסרים, בהם ויטמין ‭,E‬ תה ירוק ותמציות צמחים שונות. התכונה שבזכותה הוכתר דווקא ויטמין C כמרכיב אנטי אייג'ינג היא השפעתו המשמעותית על ייצור הקולגן.

   

  מה אומרים המחקרים: מעבר להשפעתו על הפחתת הפיגמנטציה, נמצא שמריחת ויטמין C על העור מעודדת יצירת קולגן בשכבת הדרמיס, ושהוא מכיל תכונות האחראיות למניעת נזקים ב־DNA של תאי העור ולתיקונם. אך לצד ההצלחות במעבדה, התוצאות בשטח טובות הרבה פחות, והסיבה העיקרית לכך נעוצה בעובדה שמדובר בחומר בלתי יציב, רגיש למים, לאוויר, לחום ואפילו לאור. בעקבות זאת קשה מאוד לשמרו בלי שהוא יאבד מהאפקטיביות שלו. בנוסף, קשה מאוד למשתמשים לסבול ריכוזים גבוהים של הוויטמין, גם כי ריכוזים כאלה גורמים לגירוי וגם בגלל הריח הלא נעים.

   

  בוטוקס

  מה עושה: להעלמת קמטים שמקורם במימיקה ובפעילות יתר שרירית, בעיקר אלה שמצויים בחלק העליון של הפנים - בין הגבות, במצח ובצדי העיניים.

   

  הבוטוקס הקוסמטי אושר על ידי ה־FDA לפני כ־11 שנה כטיפול אסתטי להעלמת קמטים, ומאז אין דרך אחרת להגדיר אותו: הוא המלך בתחום. זריקה פשוטה של הרעלן, המכונה בוטולינום טוקסין ‭,A‬ משתקת חלקית את השריר שגורם להופעת הקמט ומיישרת זמנית את העור שמעליו.

   

  מה אומרים המחקרים: למרבה הצער, האפקט של הבוטוקס נמשך רק חודשים ספורים (עד כשישה חודשים), וברגע שהשפעת הרעלן פגה, הקמטים מתחילים לחזור.

   

  האפקט של הבוטוקס נמשך רק חודשים ספורים (צילום: Index Open) (צילום: Index Open)
  האפקט של הבוטוקס נמשך רק חודשים ספורים(צילום: Index Open)

   

  קלציום הידרוקסילאפטיט (רדיאס)

  מה עושה: לקמטים בחלק התחתון של הפנים, לקמטים עמוקים ולהחזרת הנפח.

   

  הרדיאס תופס נתח נכבד בתחום חומרי המילוי הנספגים לצד החומצה ההיאלורונית. החומר מבוסס על מיקרו כדוריות של סידן המצויות בתוך ג'ל צמיגי. קלציום הידרוקסילאפטיט הוא מרכיב טבעי המצוי בגופנו (בשיניים ובעצמות),‬ ולכן נחשב לחומר בטוח שהגוף יודע לפרק.

   

  מה אומרים המחקרים: כמו החומצה ההיאלורונית, גם הרדיאס מתפקד כחומר מילוי ה"סותם" את הקמט ובו זמנית מעודד יצירת קולגן עצמי. במחקרים שהשוו את החומר לקולגן ולחומצה היאלורונית, נמצא שהשפעתו היא הממושכת ביותר.

   

  חומצה היאלורונית

  מה עושה: לקמטים בחלק התחתון של הפנים (כולל הקמטים העמוקים שבצדי האף‭,(‬ להחזרת נפח לפנים ולמילוי שפתיים.

   

  החומצה ההיאלורונית היא חומר מילוי הקמטים הנפוץ ביותר בעולם. למעשה, זהו רב־סוכר בעל יכולת גבוהה לספיחת מים המצוי ברקמות החיבור בגוף באופן טבעי. אבל בעוד החומצה ההיאלורונית הטבעית בגופנו מתפרקת בעור בתוך כמה ימים, החומצה ההיאלורונית למילוי קמטים עמידה יחסית (12-6חודשים).

   

  יש סוגים רבים של חומצה היאלורונית, והזרקה לתוך הקמטים מעלימה אותם ביעילות עד שהחומר מתפרק.

   

  מה אומרים המחקרים: מדובר ביעילות מוכחת בהעלמת קמטים (כולל הקמטים העמוקים).‬ החומצה ההיאלורונית פועלת כסוג של "שפכטל" שממלא את הקמט, ויכולת קשירת המים שלה מעניקה לקמט נפח נוסף. בנוסף, החומצה ההיאלורונית מגרה את העור באתר ההזרקה ליצירת קולגן – מנגנון בעל חשיבות רבה, שכן אורך החיים של מולקולות הקולגן ממושך הרבה יותר. מתברר שאם מצליחים לגרות ייצור כמות גדולה יחסית של קולגן בעור, האפקט יכול להחזיק מעמד אפילו שנים. ואכן, בניגוד לבוטוקס, נמצא שכעבור כמה שנים של הזרקת חומצה היאלורונית לאותו אזור, הקמט אינו חוזר ובמקרים רבים נעשה פחות עמוק.

   

  פילינג בינוני ושטחי עם חומצות בטא הידרוקסיות

  מה עושה: לעור שמן ולמי שיש לו נטייה לאקנה, וכטיפול אנטי אייג'ינג להצערת מראה העור.

   

  הנציגה הבולטת ביותר בקבוצה זו היא החומצה הסליצילית. חומצה זו נמנית עם משפחת האספירין, ולכן היא בעלת פעילות נוגדת דלקת. משמשת לפילינג בינוני ושטחי (לעתים בשילוב עמן) וכמרכיב בתכשירים קוסמטיים ביתיים.

   

  מה אומרים המחקרים: השפעת החומצה הבטא הידרוקסית על קילוף התאים המתים היא שטחית וגם השפעתה על יצירת הקולגן מזערית. עם זאת, לחומצה הסליצילית יש השפעה ניכרת על בלוטות החלב. היא מצליחה לחדור לבלוטות החלב ולגרום להסרת תאי העור המתים בתוך הנקבוביות ולנרמל את פעילות הבלוטות, מה שהופך אותה למרכיב אנטי אייג'ינג יעיל בטיפולי פילינג בקליניקה.

   

  חומצה היאלורונית - חומר מילוי הקמטים הנפוץ ביותר בעולם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חומצה היאלורונית - חומר מילוי הקמטים הנפוץ ביותר בעולם(צילום: shutterstock)

   

  פילינג בינוני ושטחי עם חומצות אלפא הידרוקסיות

  מה עושה: לשיפור טקסטורת העור והגוון שלו, לתיקון נזקי השמש ולמניעת היווצרות קמטים בגילאי ‭,30‬ עם תחילת הופעתם של סימני הגיל.

   

  החומצות האלפא הידרוקסיות (חומצות פעילות שתורמות לקילוף העור) משמשות לטיפולי פילינג בינוני ושטחי (תלוי בריכוז החומצות) ובריכוזים נמוכים גם לתכשירים ביתיים. הנציגה המובילה בקבוצת חומצות זו היא החומצה הגליקולית (החומצה האלפא הידרוקסית הקטנה והזמינה ביותר ביולוגית‭.(‬

   

  מה אומרים המחקרים: החומצות האלפא הידרוקסיות יעילות בשיפור איכות העור, אך השפעתן על הקמטים הקיימים מינימלית. באשר לתכשירי המדף הקוסמטיים, מאחר שריכוז החומצות בתכשירים אלה נמוך, גם יעילותם קטנה הרבה יותר.

   

  פילינג עמוק

  מה עושה: לקמטים ולטיפול בצלקות אקנה, כתמי פיגמנטציה, התעבות של העור ונגעים שטחיים.

   

  קיימים שני סוגים עיקריים של פילינג: פילינג כימי, המבוסס בעיקר על שילוב של פנול ושמן קרוטון בריכוזים שונים, ופילינג באמצעות לייזר (כגון לייזר ‭CO2‬ ולייזר ארביום‭.(‬ בשניהם מנגנון הפעולה זהה - הפילינג גורם לקילוף העור עד לעומק הדרמיס, וכך מגרה יצירת כמויות גדולות יחסית של קולגן בעומק הדרמיס. הפילינג העמוק מותר לשימוש רק על ידי רופאי עור או פלסטיקאים.

   

  מה אומרים המחקרים: גם פילינג כימי עמוק וגם פילינג באמצעות לייזר יעילים מאוד לטיפול בקמטים שמקורם בהרס הקולגן (הקמטים שמקורם במימיקה לא יושפעו כמעט).  


  טיפולים להצערת העור

  טיפולים להצערת העור
    רטין A ויטמין C בוטוקס חומצה היאלורונית רדיאס פילינג עמוק פילינג עם חומצות אלפא הידרוקסיות פילינג עם חומצות בטא הידרוקסיות
  קמטוטים וקמטי הבעה * * *          
  קמטים עמוקים       * * *    
  פיגמנטציה וכתמים * *       *    
  אקנה *             *
  צלקות אקנה           *    
  נפח כללי בפנים       * *      
  מילוי שפתיים       *        
  מניעת קמטוטים   *         *  
  צלקות                
  נגעים           *    
  שיפור במראה העור ומרקמו *           * *

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הפילינג גורם לקילוף העור עד לעומק הדרמיס
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים