שתף קטע נבחר

האוצר מגביל את שכר הבכירים בחברות הפיננסיות

המעניקים והאופציות למיניהם, שישולמו למנכ"לים וליו"רים בגופים המוסדיים, לא יעלו על 100% מהשכר השוטף. בכירים אחרים יוכלו למשוך שכר גבוה יותר, רק במקרים חריגים. השינוי סותם את הגולל על הפרצה בחוק שנוצלה עד כה להטבות שכר חריגות. נכון ל-2013, השכר המשתנה של מנכ"ל כלל ביטוח: 380% מהשכר הקבוע. בפניקס: 270% ובביטוח ישיר: 350%

סוף לחגיגות הבכירים בחברות הביטוח? המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, פרסמה היום (א') מסמך סופי לגבי הגבלות שכר בכירי הגופים המוסדיים (חברות הביטוח וקרנות הפנסיה). לפני כשלושה חודשים פרסמה סלינגר טיוטה ראשונית בנושא.

 

לכתבות נוספות בנושא שכר הבכירים

 

במסמך נקבע, כי מענקים בונוסים ואופציות (תגמול משתנה) לבכירים (מנכ"ל ויו"ר) לא יעלו על 100% מהשכר השוטף. לגבי בכירים אחרים, תתאפשר חריגה רק במקרים מיוחדים. במקור אישרה סלינגר חריגה של עד ל-200% למנכ"ל ויו"ר. השינוי נובע מכך שהממונה ראתה כי בכירים רבים פירשו את הטיוטה באופן מקל וגיבשו לעצמם חבילת שכר עם עד 200% מענקים מול השכר השוטף.

 

לשם המחשה, נכון לשנת 2013 קיבל מנכ"ל חברת הביטוח כלל, שיאן השכר בענף הביטוח, איזי כהן, 18 מיליון שקל, מתוכם יותר מ-14 מיליון (כ-380% מהשכר הקבוע) נחשבים כתגמול משתנה. מנכ"ל ביטוח ישיר, רביב צולר קיבל 11.6 מיליון שקל מתוכם 9.4 מיליון (כ-350%) תגמול משתנה ומנכ"ל הפניקס, אייל לפידות קיבל 10.3 מיליון שקל מתוכם 6.6 מיליון (כ-270%) - תגמול משתנה.

 

עוד נקבע במסמך כי התגמול המשתנה יתפרס על פני 4 שנים ויקבע על פי מדדים המתפרסים על פני 3 שנים לפחות. בנוסף, בעל תפקיד מרכזי יידרש להחזיר את התגמול המשתנה אם נערך תיקון בדיעבד של הדוחות הכספיים, או אם הסתבר כי רמת הסיכון שלפיה חושב התגמול המשתנה לא שיקפה באופן נאות את הסיכונים בפועל.

 

 במסמך נקבע גם כי מענק הפרישה של הבכירים, ייפרס על פני תקופה מינימאלית של 4 שנים. כמו כן, יהיה כפוף להתאמה לביצועים בדיעבד, וניתן יהיה להפחיתו או לבטלו.

 

ההוראות ייכנסו לתוקפן בחודש יוני, עם זאת, לגבי בכירים שלהם חוזי העסקה שנקבעו למספר שנים קדימה - ההוראות יחלו משנת 2017.

 

יש לציין כי קיים חשש שמנהלי החברות יבקשו לפצות את עצמם על הגבלת התגמול המשתנה - בהגדלת התגמול הקבוע, כלומר השכר החודשי שיקבלו. לדברי גורם באוצר, לפחות בטווח הקצר, מנהלי החברות לא צפויים לעשות זאת, אולם "אנחנו מודעים לכך ועוקבים אחרי ההתפתחויות", הוא אומר ל ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים