שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מע"מ בשיעור של 0%? דווקא עכשיו קנינו בית

  סקר: כ-40%‬ מהישראלים כלל לא מאמינים שתוכניות הממשלה יצליחו להוזיל את שוק הדיור בישראל, כ-60% מהם סבורים שמחירי הדירות בכלל עוד יעלו. הכירו: האנשים שהחליטו לא לחכות לפטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה

  לא מאמינים לממשלה? למרות אישור התוכניות לפטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה ומחיר מטרה, נראה כי ישנם זוגות צעירים שלא מוכנים לחכות - ורכשו לאחרונה דירה חדשה מקבלן, למרות שהם עומדים בקריטריונים לקבלת הנחה.

   

  כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

   

  סקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור חברת אנגלו-סכסון פרויקטים מעלה כי ‭38%‬ מקרב הזוגות הצעירים שזכאים להנחה אינם מאמינים שתוכניות הממשלה יובילו להורדת מחירי הדיור. ‭56%‬ מקרב משתתפי הסקר סבורים שמחירי הדירות ימשיכו לעלות בשנה הקרובה.

   

  עוד עולה מהסקר כי רק ‭12%‬ מאמינים שהתוכנית של שר האוצר, יאיר לפיד, תצליח להוביל לירידת מחירים בשוק הנדל"ן בישראל. לדברי רפי ולנסי, מנכ"ל אנגלו-סכסון פרויקטים, "נתוני הסקר מאששים את המצב בשטח - הקונים מבולבלים. ריבוי הרפורמות יוצר אי-בהירות לעתיד".

   

   

  "המחירים לא יירדו"

  נעמה ומשה חיון, נשואים ‭2 +‬ מראש העין רכשו באחרונה דירת 4 חדרים בפרויקט "פלסים על הפארק" בשכונת פסגות אפק בעיר. משה הוא מנהל טכני ונעמה עובדת בביטוח. על הדירה שילמו ‭1.45‬ מיליון שקל.

   

  למה לא המתנתם?

   

  משה: "היינו כבר בתהליכי מו"מ עם פלסים לרכישת דירה. בעינינו, הסיפור עם הפטור ממע"מ הוא רק בגדר סיסמאות, וגם אם בסופו של דבר הכוונות האלה ייצאו לפועל, זה ייקח זמן רב ואנחנו לא רוצים להמתין עד אז בחוסר ודאות. מאוד אהבנו את הפרויקט, והשכונה מתאימה לנו מבחינת הצרכים המשפחתיים והחינוכיים והקרבה למרכז. לכן לא רצינו להמתין, גם כדי להשיג קדימות ואפשרות לבחור דירה המתאימה לנו".

   

  מה יקרה בשוק הדיור?

   

  "גם אם יהיה שינוי מסוים בזכות ההתערבות של הממשלה, הוא לא יהיה דרמטי. יש לממשלה אינטרס ברור להשאיר את מחירי הדירות גבוהים, כך היא מרוויחה יותר ממסים. להערכתנו, המחירים לא יירדו והמצב לא ישתפר. גם הממשלה הזו וגם הקודמת הבטיחו שהמחירים יירדו, אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד".

   

  "המחירים יעלו"

  ליאור ונטלי בלול, נשואים ‭,2 +‬ רכשו דירת 4 חדרים בפרויקט "רג'ואן טאוורס" בדימונה. המחיר: 934 אלף שקל. ליאור עובד בתחום הנדל"ן ונטלי מורה.

   

  אתם מאמינים לממשלה?

   

  ליאור: "גם אם היוזמה להורדת המע"מ תעבור, זה ייקח המון זמן וייתקל בהרבה התנגדויות, כמו כל דבר שהממשלה הזו מקדמת. לכן בסופו של דבר המחירים ימשיכו לעלות, אלא אם כן יגדילו את היצע הדירות. אבל זה משהו שהממשלה לא מצליחה להתמודד איתו‭."‬

   

  מה יקרה בשוק הדיור?

   

  "גם ‭2009-ב‬ שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, אמר לא לקנות דירות כי המחירים יירדו, ואז גילינו שההיפך קרה. בדימונה, למשל, המחירים המשיכו לעלות בעשרות אחוזים. הנגב הוא אזור מתפתח והמחירים עוד יעלו".

   

  למה לא המתנתם?

   

  "דירה היא צורך חיוני עבורנו, בעיקר כי יש לנו ילדים וצריך להתקדם למקום חדש ולדירה סמוכה לגנים ולבתי ספר. אני חושש שאם נמתין מחירי הדירות יהיו גבוהים יותר, ויהיה לנו קשה יותר בהמשך לרכוש דירה. עכשיו הייתה לנו הזדמנות טובה. בכל מקרה, עד שהסרת המע"מ תיכנס לתוקף ייקח כמה חודשים לפחות, ובזמן הזה מחירי הדירות ימשיכו לעלות. ההנחה תאבד משמעות".

   

  "אין מה לחכות"

  אבי צלאצי (35),‬ רווק מאור יהודה, רכש דירת 3 חדרים בפרויקט "גבאי נובה" של קבוצת גבאי בעיר תמורת 1.35 מיליון שקל‬. זאת, למרות שהוא עומד בקריטריונים המזכים אותו בפטור ממע"מ.

   

  למה קנית עכשיו?

   

  "עד היום גרתי בדירה של המשפחה באור יהודה, אבל עכשיו אנחנו מוכרים את הנכס בעקבות חלוקה של ירושה. לכן, מבחינתי דירה זה צורך מיידי. אני לא רוצה שהעתיד שלי יהיה מעורפל והיה חשוב לי לרכוש דירה בעיר שבה גדלתי ושבה אני רוצה להמשיך להתגורר‭."‬

   

  אתה מאמין לממשלה?

   

  "אני מאמין שתהיה הפחתת מע"מ שתעניק הנחה, אבל אין לי מה לחכות. קבלנים רבים, כמו במקרה של הקבלן שקניתי ממנו, מציעים שאם אכן יהיה פטור ממע"מ עד מועד קבלת המפתח לדירה, אשלם על הדירה ‭1.18‬ מיליון שקל במקום ‭1.35‬ מיליון שקל. לא אפיל את העסקה אם המע"מ לא יוסר בסוף, אבל אני מאוד מקווה שהממשלה הפעם תעמוד מאחורי ההכרזות שלה. צריך לקחת את הדברים בעירבון מוגבל. אי אפשר באמת לדעת מתי יקרו דברים במדינה הזו".

   

  מה יקרה לדעתך בשוק הדיור?

   

  "אם בחודשים הקרובים שר האוצר באמת יצליח להוריד את המע"מ על הדירות החדשות, גם מחירי הדירות מיד שנייה יירדו וזה מאוד משמעותי".

   

  הידיעה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "רק סיסמאות". משפחת חיון
  "המצב לא ישתפר". ליאור ונטלי בלול
  מומלצים