שתף קטע נבחר

יורש לרב עובדיה: ש"ס הכתירה מנהיג רוחני

חצי שנה אחרי מות הרב יוסף, הוכרז הרב שלום כהן כנשיא החדש של מועצת חכמי התורה. הוא ידוע גם בזכות קללותיו - במיוחד נגד הבית היהודי ומצביעיה

חצי שנה לאחר פטירת הרב עובדיה יוסף, ש"ס הכתירה לעצמה מנהיג רוחני חדש: חברי "מועצת חכמי התורה", הגוף הרבני העליון של התנועה, הכריזו אמש (יום ה') על הרב שלום כהן כנשיא החדש - מחליפו של "מרן" המנוח בהנהגה.

 

בטקס קבלת פנים לרב כהן, שהתקיים בבני ברק לרגל חג הפסח, אירוע שגרתי הנערך עבור רבנים בכירים פעמיים בשנה בימי חול המועד, הודיעו חבריו למועצת החכמים כי הם רואים בו את נשיא התנועה - תפקיד שלא אויש מאז פטירת הרב יוסף.

  

כהן, המקורב מאוד ליו"ר ש"ס אריה דרעי, נחשב בחודשים האחרונים לבכיר רבני ה"מועצת", אך מעמד זה לא הוגדר באופן רשמי - הן בגלל מחלוקות פנימיות בהנהגת התנועה והן מחשש שהמהלך ייתפס כניסיון להשוותו לרב עובדיה לכל דבר ועניין. ההחלטה לצאת בכל זאת במהלך צפויה לחזק את שלטונו של דרעי במפלגה.

  

צעד ראשון בכיוון נעשה כבר בשבוע שעבר, כאשר ביטאון ש"ס, "יום ליום", הצמיד לרב כהן לראשונה את התואר "מרן" והגדיר אותו "ראש מועצת חכמי התורה". מתנגדיו טענו תחילה כי מדובר במחטף שאינו משקף את רצון הרבנים, אך אמש, כשהכריזו חברי המועצה עצמם על נשיאותו, לא נותר עוד מקום להתנגדות והמהלך הושלם.

  

"חכם שלום כהן" (83) מכהן כראש הישיבה היוקרתית "פורת יוסף", הנחשבת לספינת הדגל של הציבור החרדי-ספרדי, ונמנה עם מועצת רבני ש"ס מהקמת התנועה לפני כ-30 שנה. בקרב החרדים הוא ידוע בעיקר כמרביץ תורה, אך בציבור הכללי התפרסם בתקופה האחרונה, בדומה לקודמו בנשיאות המועצה, דווקא בגלל קללותיו - ובמיוחד נגד מפלגת "הבית היהודי" ומצביעיה.

 

הדוגמה הבולטת ביותר לכך הייתה בכינויו את חובשי הכיפות הסרוגות כולם "עמלק" - אמירה שהרב עובדיה בעצמו נאלץ להתנצל עליה אחריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב רוזנברג
הרב שלום כהן
צילום: ניב רוזנברג
מומלצים