שתף קטע נבחר

אוקראינה: בית כנסת מרכזי הוצת

לאחר שורת התנכלויות, הושלכו בשבת בקבוקי תבערה לעבר בית הכנסת המרכזי בעיר ניקולייב, שבה מתגוררים למעלה מעשרת-אלפים יהודים. רב העיר: "אנשים מבוהלים, ממש עם בעתה בעיניים. המבוגרים יותר אמרו שכך התחילה השואה, והביעו חשש שאנו צועדים לקראת שואה נוספת"

שוב אלימות כלפי יהודים באוקראינה: אלמונים ניסו להצית בסוף השבוע את בית הכנסת המרכזי בעיר ניקולייב, דרומית לקייב, והשליכו לעברו בקבוקי תבערה. דלת הכניסה למבנה נשרפה, וכך גם אחד החלונות, אך האש לא הצליחה לחדור פנימה – בזכות תושייתו של עובר אורח שכיבה אותה והזעיק את המשטרה.

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

רב העיר, שלום גוטליב, סיפר ל-ynet כי נחשף למראות יחד עם מתפללי בית הכנסת כאשר הגיעו למקום אתמול בבוקר (שבת) לתפילת שחרית – והזדעזע. "הדלת הייתה חרוכה לגמרי וגם פתח החלון שחור כולו", אמר. "למזלנו, הרשתות והסורגים הצפופים מנעו מהאש להתפשט".

 

עוד חדשות בערוץ היהדות :

 

אמש, עם צאת השבת, פנה הרב גוטליב לצפות בתיעוד ממצלמות האבטחה במקום, וגילה כי ניסיון ההצתה והשלכת בקבוקי התבערה התרחשו בשעה 2:08 בלילה. "הדלת ממש בערה, אבל תוך כמה דקות עבר שם אדם אלמוני, כיבה אותה והזמין משטרה", סיפר. "בנס לא עלה באש בית הכנסת כולו, ולא היו נפגעים בנפש".

 

 

שורה של התנכלויות

הקהילה המקומית מונה למעלה מעשרת-אלפים יהודים, ובימים אלה, מועדי ישראל, נוהגים לפקוד את בית הכנסת מאות רבות מהם בזמני התפילות – כמו גם בכמה סדרי פסח מרכזיים שנערכו להם.

 

אלמוני שעבר במקום הזעיק את כוחות הכיבוי (צילום: ישראל גוטליב) (צילום: ישראל גוטליב)
אלמוני שעבר במקום הזעיק את כוחות הכיבוי(צילום: ישראל גוטליב)
 

 

בתקופה האחרונה סבלה הקהילה מהתנכלויות כגון ריסוס סיסמאות אנטישמיות וצלבי קרס (לאחרונה על מצבת הזיכרון לרבי מלובביץ' שנולד בעיר), אך רב העיר אומר כי "דבר כזה לא היה".

 

 (צילום: ישראל גוטליב) (צילום: ישראל גוטליב)
(צילום: ישראל גוטליב)

 (צילום: ישראל גוטליב) (צילום: ישראל גוטליב)
(צילום: ישראל גוטליב)

 

"התחושות פה מאוד קשות", הוסיף הרב גוטליב. "אנשים הגיעו אליי מבוהלים, ממש עם בעתה בעיניים,

אחרי מה שקרה. אישה אחת אמרה לי שהיא נקרעת בין בנה היחיד, שעלה לבד לארץ ומשרת בצבא - לבין בעלה שרצה להישאר באוקראינה, והיא דורשת לדעת מה אנחנו עושים כדי להציל את יהודי ניקולייב. המבוגרים יותר אמרו שככה התחילה השואה, והם חוששים שאנחנו צועדים לקראת שואה נוספת".

 

גוטליב לא יודע להעריך מה גרם לתקיפת בית הכנסת: "יש כאלה שאומרים שזה חלק מעליית האנטישמיות באוקראינה כולה, ויש שטוענים שזו פרובוקציה רוסית על רקע המלחמה בקרים – אבל מה זה משנה? בסופו של דבר, התוצאה מבחינתנו היא אותה תוצאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל גוטליב
"תחושות קשות". בית הכנסת השרוף
צילום: ישראל גוטליב
מומלצים