שתף קטע נבחר

ארה"ב לפלסטינים: פירוק הרשות יפגע בסיוע

תגובה אמריקנית ראשונה לתוכנית אבו מאזן על פירוק הרשות הפלסטינית במקרה של כישלון המשא ומתן שנחשפה ב"ידיעות אחרונות". דוברת מחלקת המדינה: "ברור שזה לא אינטרס של העם הפלסטיני שכל מה שהושג יילך לאיבוד". נתניהו הגיב: "הם רוצים פירוק או איחוד, כשירצו שלום - שיודיעו לנו"

הממשל האמריקני איים אמש (יום ב') על ההנהגה הפלסטינית, שאם תממש את כוונתה לפרק את הרשות - הדבר יפגע ביחסיה עם ארצות הברית ובסיוע שהיא מעבירה לפלסטינים. תוכניתו של אבו מאזן לפרק את הרשות נחשפה ב"ידיעות אחרונות". "יהיו לזה כמובן השלכות חמורות", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. התגובה האמריקנית באה בעקבות דבריו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן שהוא ינקוט צעד שמשמעותו העברת האחריות על 2.5 מיליון הפלסטינים לידי ממשלת ישראל, אם המשא ומתן המדיני לא יתקדם.

 

 

אבו מאזן. קיבל אזהרה חריפה מהאמריקנים (צילום: AP) (צילום: AP)
אבו מאזן. קיבל אזהרה חריפה מהאמריקנים(צילום: AP)

 

הדוברת אמרה שארצות הברית מודעת לדיווחים, ולדבריה, "ברור שזה לא אינטרס של העם הפלסטיני שכל מה שהושג יילך לאיבוד. נעשו מאמצים עצומים לבנות מוסדות פלסטיניים על ידי הרשות הפלסטינית ועל ידי הקהילה הבינלאומית. ארצות הברית השקיעה מיליוני דולרים במאמץ הזה ולצעד של הרשות יהיו השלכות קשות על היחסים בינינו, כולל על הסיוע שלנו". סאקי הוסיפה כי "הצדדים מדברים במאמץ להאריך את השיחות. השליח מרטין אינדיק נמצא בשטח ובזה אנחנו מתמקדים". היא ציינה שמזכיר המדינה ג'ון קרי מוכן לחזור לישראל ולסייע אם תהיה הצדקה לביקור כזה, שכרגע אינו מתוכנן.

 

נתניהו: כשירצו שלום - שיודיעו לנו

במהלך חגיגות המימונה אתמול באור עקיבא, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיום של אבו מאזן, וגם לפגישת הפיוס הפלסטיני הצפויה בעזה: "הרשות הפלסטינית דיברה אתמול על פירוק, ומדברת היום על איחוד עם חמאס. אז שיחליטו - הם רוצים פירוק או רוצים איחוד? כשהם ירצו בשלום - שיודיעו לנו. כי אנחנו רוצים שלום אמת. גם ביום הזה, יום חגנו, ירו אויבינו טילים ליישובינו, והמדיניות שלנו היא ברורה - להגיב מיד ובעוצמה. אנחנו פוגעים בכל מי שבא לפגוע בנו, כך עשינו וכך נעשה".

 

השר נפתלי בנט השתתף בחגיגות המימונה של הבית היהודי ביבנה, והתייחס אף הוא לשיחות הפיוס בין פתח לחמאס ולתהליך השלום: "המימונה הוא חג של קירוב לבבות ושל שלום. גם היום אנחנו קוראים לשכנינו לעשות שלום ולא נפסיק לקרוא להם לשלום, אבל למטבע יש שני צדדים. כשאנחנו נקרא לשלום ונקבל טילים או הסתה - נדע להגיב. לא יסחטו אותנו ולא יאיימו עלינו. מול האחדות שאנחנו שומעים בימים האחרונים בין פתח לחמאס, שהיא אחדות של טרוריסטים, אנחנו באים עם האחדות שלנו, של עם ישראל".

 

שלשום דווח ב"ידיעות אחרונות" כי הנשיא הפלסטיני שוקל הכרזה על "ממשל תחת כיבוש" והחזרת המפתחות לישראל - שתיאלץ לדאוג לחיי היום-יום של מיליוני תושבים בגדה. משמעותו של מהלך כזה תהיה ביטול הסכמי אוסלו וביטול מעמדה של הרשות הפלסטינית כסמכות ריבונית. גורמים בכירים בפיקוד מרכז שנפגשו באחרונה עם ראשי המנגנונים הפלסטיניים, שמעו מהם כי הם שוקלים ברצינות לפרק את כוחות הביטחון של הרשות מנשקם.

 

אם יתממש האיום, ראשי ההנהגה הפלסטינית אמנם יאבדו את סמכויותיהם, וככל הנראה יישאו רק בתפקידים סמליים, אולם מנגד יהפכו ההתנחלויות לחשופות אף יותר לתביעות בינלאומיות. לדברי מקורות פלסטיניים, האיום בנקיטת הצעד הדרמטי כבר הועבר לגורמים רשמיים בישראל. בשבת תתכנס המועצה המרכזית של אש"ף לישיבה מיוחדת, שלושה ימים לפני סיום מסגרת הזמן שהוקצבה למשא ומתן. "ההצעה הזו עשויה לעלות בישיבה, אבל לא ברור אם תאושר", אמרו המקורות.

 

בסוף השבוע התראיין אבו מאזן לעיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום" ונשמע מותש.

"מגיע דור צעיר ששואל אותנו 'מה עשיתם?' ההתנחלויות מסכנות את תהליך השלום, והדור החדש רואה שפתרון שתי המדינות הולך ומתרחק ושאין מנוס ממדינה אחת".

 

בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות" על כוונתו של אבו מאזן, אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון כי על ראש הממשלה נתניהו "להתייחס ברצינות רבה לדבריו. כמו שהוא פנה לארגונים באו"ם לאחר שבוטלה הפעימה הרביעית, כך הוא עשוי להחזיר את המפתחות לישראל. פירוק הרשות יאלץ את ישראל להקים מנהל אזרחי שישלוט באוכלוסייה בשטחים, יעמיק את הכיבוש, יגרום להפעלת סנקציות בינלאומיות על ישראל ויהפוך אותה למדינה מנודה ומבודדת בעולם", אמרה גלאון. 

  

בשבועות האחרונים ניהלו הצדדים מגעים בתיווך ארצות הברית במטרה לנסות להציל את השיחות מפיצוץ, לנוכח אי-מימושה של הפעימה הרביעית של שחרור המחבלים, ומנגד פניית הפלסטינים לחברות ב-15 ארגונים, אמנות ומוסדות בינלאומיים.


פורסם לראשונה 21/04/2014 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אבו מאזן. הוזהר מההשלכות
צילום: AP
מומלצים