שתף קטע נבחר

"אם הייתה התבוללות, אולי לא הייתה שואה"

האם יהדות היא דת? ומה מקומו של היהודי החילוני בתוך זה? יהודי ארה"ב צריכים לעניין את הישראלי המממוצע? והאם ההתבוללות היא "שואה לבנה" – או תהליך טבעי ואפילו בריא? ארבעה אנשי תקשורת ורוח, מייצגים ארבע דעות שונות (ומצליחים לזעזע זה את זה). אתם מוזמנים להצטרף לדיון

 

 

יש מי שמכנה את ההתבוללות "שואה לבנה", ויש מי שנחרד מההשוואה, ומגדיר אותה "זילות השואה": "לי אין שום בעיה עם ההתבוללות", אומר העיתונאי גדעון לוי. "קמה מדינת ישראל, חלקו הגדול של העם היהודי נמצא בה, הוא מחפש עכשיו את זהותו - ואני מקווה שהיא תהיה זהות ישראלית, בראש ובראשונה. ומה שיקרה ליהדות העולם? לא ממש מעניין אותי".

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

לוי אף סבור כי "כשאנחנו נמצאים במדינת ישראל, הסכנה הזאת כבר לא אורבת יותר. מה יקרה ליהדות העולם? אתה יודע מה, אני אלך איתך יותר רחוק: אולי אם יהדות העולם הייתה מתבוללת לפני השואה - לא הייתה שואה, ושישה מיליון אנשים היו חיים היום. מה דעתך?"

 

 

העיתונאי דודי גולדמן נחרד מרעיון ההתבוללות של יהודי אירופה כ"תרופה נגד השואה": "אני אגיד את האמת - אני מרגיש יותר נוח עם יהודי אמריקאי, וסבלו נוגע לי יותר מאשר סבלו של פלסטיני בשכם או בשועפת... זה לא פוליטיקלי-קורקט, אבל ככה אני מרגיש יהודי".

 

עם זאת, את עקרון ההתבוללות ההלכתית הוא מתקשה לקבל: "אני יהודי על פי תחושתי, ואני יהודי על פי ההיסטוריה שלי".

 

כל חילוני הוא חוטא בעיניי הדתיים?

הסופר והעיתונאי יאיר אסולין מתקשה עם ההגדרות האמורפיות, ומבקש לגעת בשורשי הזהות היהודית המקשרת את

וודי אלן שחי בניו-יורק, להוריו שנולדו במרוקו: "ההגדרה של יהודי, תרצה או לא, היא בסופו של דבר לא על פי חוק השבות", הוא אומר. "יהודי על פי ההלכה הוא מי שיש לו אמא יהודייה... מי שלא מקבל את ההגדרה הזאת, כלומר מי שלא מקבל את כל שק הערכים היהודי-דתי - מה הקשר שלו לוודי אלן? מה הקשר שלך לאותו יהודי באיזושהי צורה, חוץ מהעניין הזה?"

 

הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, נשיא אוניברסיטת בר אילן, סבור כי ההגדרה היהודית היא הגדרה דתית מעיקרה, ובתשובה למחאתו של לוי ("אם יהדות היא דת, זאת אומרת שלא יכול להיות יהודי חילוני") – הוא מביא את מאמר חז"ל: "ישראל, אף על פי שחטא - ישראל הוא".

 

האם חילוניות היא חטא? (פרופ' הרשקוביץ: בראייה של חז"ל, השאלה אם אתה מקיים מצוות או לא מקיים אינה מעלה או מורידה לגבי יהדותך). האם ישראל היא ביתו של העם היהודי? (לוי: הבית של העם היהודי הוא לא פה. אתה לא יכול לכפות את הדבר הזה"). ynet ו"אורות – טלויזיה יהודית" מזמינים אתכם להצטרף לדיון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
"יהדות היא קודם כל הגדרה דתית". פרופ' דניאל הרשקוביץ
צילום: חסן שעלאן
מומלצים