שתף קטע נבחר

יהדות ארה"ב מתכווצת: 58% מתבוללים

מאז 1950 צנח מספרם של יהודי ארה"ב בלא פחות מ-50%, ואילו מספר נישואי התערובת ממשיך לזנק. הרפורמים הם הזרם הגדול ביותר בקרב יהדות ארה"ב, אך כשליש מהם הופכים חילונים או מתבוללים, ורק 36% מקרב מי שנולד קונסרבטיבי נשאר כזה. סקר מקיף חושף: מה קורה ליהודי ארה"ב

סקר מקיף שנערך לראשונה מזה עשור בקרב האוכלוסייה היהודית בארה"ב , בוחן מקרוב מאוד את חייהם ואמונותיהם של יהודי המדינה. הסקר מעלה תובנות חדשות על חיי היהודים האמריקאים, ומגלה כי הם גאים בזהותם היהודית - ועם זאת חילונים יותר, משכילים הרבה יותר – ומתבוללים יותר מתמיד.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

הסקר שנערך בראשית השנה הנוכחית על ידי מכון המחקר האמריקני "פיו" (PEW), בהשתתפות חוקרים אקדמאים, רבנים וראשי קהילות, מקיף את כל תחומי החיים של היהודי האמריקאי - החל בשאלות של דת והגדרה עצמית, וכלה במצבו הפיננסי וביחס לישראל. הסקר נערך בקרב 77 אלף יהודים מכל רחבי מדינות ארצות הברית, שהיוו את המדגם המייצג.

 

גאים ביהדותם אך חילוניים

אחד הממצאים הבולטים באופן גורף בסקר, היא מידת הגאווה שחשים יהודי ארצות הברית על השתייכותם לעם היהודי. לא פחות מ 97% מהיהודים הדתיים ו-83% מקרב הלא דתיים, הצביעו על "תחושת שייכות עמוקה לעם היהודי", ועל "קשר רגשי עמוק לישראל", אם כי זה האחרון נחלש יותר בקרב יהודים צעירים חילוניים.

 

 

המחקר מצביע על מגמת חילון מתמשכת בקרב אוכלוסיית יהודי ארצות הברית, לצד העובדה כי גם הגדרת היהדות עצמה עוברת שינויים רדיקליים בשנים האחרונות. 22% מקרב מי שהגדירו עצמם כיהודים הם משוללי כל זיקה דתית, והגדירו עצמם כאתיאיסטים או אגנוסטיקנים. עם זאת, קיים קשר ישיר בין מידת הזיקה לדת לבין הגדרתו של הנסקר כיהודי. לדברי עורכי הסקר, 72% ממי שהגדירו עצמם כיהודים ציינו זיקה או קשר כלשהו אל הדת.

 

הסקר מצביע על ירידה עקבית ומתמשכת בקרב מספר היהודים המוגדרים כדתיים ביחס לכלל האוכלוסייה היהודית. בקרב ילידי השנים שבין 1914 ל-1927 רק 7% הגדירו את עצמם כיהודים ללא שייכות דתית, ואילו בקרב ילידי שנות ה-80', "דור המילניום", המספרים זינקו ל-32%.

 

73%: "יהדות זה לזכור את השואה"

בתשובה לשאלה מהי בעינך היהדות, ענו לא פחות מ-73% כי יהדות משמעה לזכור את השואה, 69% ראו ביהדות מפתח לקידום חיים מוסריים, 56% רואים בה שם נרדף לפעילות למען צדק ושוויון, 43% רואים יהדות כסיוע למדינת ישראל, 49% סוברים כי יהדות פרושה סקרנות אינטלקטואלית - ואילו 42% דווקא בעד חוש ההומור כהגדרת זהות יהודית. ושמירת מצוות? רק 19% מהנשאלים סברו כך.

 

 

ואם ההלכה היהודית איננה ההגדרה העיקרית ליהדות, גם האמונה באל, מסתבר, אינה קשורה להגדרת הזהות היהודית בעיניי יהודי ארה"ב. 68% קובעים כי אפשר להיות יהודי גם בלי להאמין באלוהים, אך 60% מהם מוציאים יהודים שמאמינים בישו מכלל ההגדרה "יהודי", ורובם המוחלט מציינים את המוצא האתני והתרבותי כגורם הקובע בשאלת "מיהו יהודי".

 

לדברי עורכי הסקר, יהודי ארה"ב נוהגים לרוב שלא לבטא את יהדותם בפומבי, זאת בניגוד לכלל האוכלוסייה.

החוקרים מספרים כי בניגוד לכלל האמריקנים, היהודים לא יספרו על השתתפות בתפילות, למשל.

 

26% מקרב מי שהצהירו על זיקה כלשהי לדת סבורים כי אין לה מקום מרכזי ומוחלט בחייהם. לעומתם, 56% מהיהודים האורתודוקסים סבורים כי הדת היא חלק מרכזי וחשוב ביותר בחייהם. 46% מקרב כלל משתתפי הסקר אמרו כי היותם יהודים חשובה בעיניהם מאוד.

 

אף שרוב מוחץ בקרב יהודי ארצות הברית הגדיר את היותו יהודי על פי מוצא אתני או השתייכות תרבותית, יהודים שלא הגדירו עצמם כקשורים לדת, נטו הרבה פחות לדאוג לזהות יהודית בקרב ילדיהם שלהם, ואף נמצאו כמי שפחות פעילים או קשורים לארגונים יהודיים כלשהם. שני-שליש מקרב הלא דתיים, לא מחנכים את ילדיהם בחינוך יהודי.

 

ממשיכים להתכווץ: עלייה מתמשכת בנישואי תערובת

אחד הממצאים (או אם נדייק: היעדרו) שבלט באופן יוצא דופן בסקר, הוא העובדה כי כמות האוכלוסייה היהודית בארצות הברית עומדת במרכזה של מחלוקת גדולה בין החוקרים, חלוקים בשאלת "מיהו יהודי": האם מדובר ביהודי הלכתי? יהודי תרבותי ממוצא אתני לא יהודי - או כזה שאחד מהוריו יהודי? בהתאם לכך, להערכת החוקרים, האוכלוסייה היהודית נעה בין 4.2 מיליון, לפי הערכות שמרניות – ל-5.3 מיליון לפי ההערכות הנדיבות, ועדיין המגמה היא התכווצות מסיבית ביותר, לצד עלייה מתמשכת בנישואי התערובת.

 

הממצאים הדמוגרפיים מצביעים כי מאז שנת 1950 צנח מספרם של יהודי המדינה בלא פחות מ-50%, ואילו מספר נישואי התערובת ממשיך ביחס ישיר, לזנק. ואם עד שנת 1970 רק 17% מהיהודים נישאו בנישואי תערובת, הרי שבשנת 1980 המספר כבר זינק ל-40%, ואילו כיום הוא עומד על 58%.

 

79% מקרב היהודים המצהירים על עצמם כ"יהודים ללא דת", נשואים לבן זוג שאינו יהודי, וזאת לעומת 36% מקרב היהודים שמגדירים את יהדותם, בין היתר, על פי דת. 20% מקרב הנשואים בנישואי תערובת מסרו כי ילדיהם מקבלים חינוך יהודי. 25% טענו כי הילדים מקבלים חינוך מעורב, ואילו 37% מקרב המתבוללים טענו כי אינם מגדלים את ילדיהם כיהודים כלל.

 

עורכי המחקר טוענים כי בשלב הנוכחי עדיין לא ברור להם היחס שבין החילוניות להתבוללות, והאם העובדה שיהודי ארה"ב הולכים ונעשים חילונים יותר, היא הסיבה לגידול המשמעותי בנישואי התערובת – או שמא הפוך: נישואי התערובת הם הסיבה לחילוניותם של יהודי אמריקה. עם זאת, בקרב החוקרים שוררת הסכמה כי נישואי תערובת מגבירים את הסיכוי להמשך ההתבוללות גם בדור הילדים.

 

הקונסרבטיבים במגמת העלמות

בקרב מי שמגדירים עצמם כבעלי זיקה דתית, ניכרת מגמה רדיקלית של נטייה לכיוון זרמים עם מחויבות

פחותה להלכה. על פי הסקר, הרפורמים תופסים את החלק הארי – 35% מקרב יהודי ארה"ב משתייכים לזרם הזה. הקונסרבטיבים הם 18% בלבד, ועל פי הסקר, במגמת התכווצות משמעותית, כשרק 36% ממי שנולדו קונסרבטיבים נשארים בזרם הזה. האורתודוקסים מונים 10% מכלל האוכלוסייה היהודית, ואילו 6% משייכים את עצמם לזרמים אחרים כמו תנועות "התחדשות יהודית" (רקונסטרוקטיבים).

 

הממצא המפתיע ביותר הוא מקור "הגידול הדמוגרפי היהודי" של יהודי ארצות הברית. הוא שוכן, כך מתברר, בזרם האורתודוקסי המהווה כיום מקור צמיחה לכלל הזרמים היהודיים. הסקר מצביע על כך כי בעוד האורתודוקסים נוטים לגדל משפחות גדולות במיוחד, דור ההמשך של הילדים לא בהכרח ממשיך את חייו בזרם האורתודוקסי.

 

על פי הסקר, מצטיירת מגמת "זליגה" בין הזרמים לכיוון החילוניות: כרבע מהאורתודוקסים הפכו לקונסרבטיבים, ואילו 30% מהקונסרבטיבים הפכו לרפורמים. כ-28% ממי שגודל כרפורמי, הפך לחילוני או ללא יהודי, בעוד שהמגמה ההפוכה קטנה בהרבה, ורק 7% מבין הרפורמים והקונסרבטיבים הפכו לאורתודוקסים.

 

יותר ממחציתם מכירים את האלף-בית

43% מיהודי אמריקה ביקרו לפחות פעם בחייהם בישראל, ורובם המכריע חשים אליה "תחושת שייכות עמוקה". 28% מתוכם אף ביקרו כאן יותר מפעם אחת. אך מה לגבי פוליטיקה ומדיניות? כאן המגמה הפוכה.

 

רק 38% סוברים כי ישראל עושה מאמצים כנים לקידום השלום עם הפלסטינים. עם זאת, רק 12% סוברים במקביל כי מאמצי הפלסטינים להגיע לשלום אמת, כנים. 44% מהם גם סבורים כי הבנייה בהתנחלויות פוגעת בסיכויי השלום, ומסכנת את האינטרסים הביטחוניים של ישראל.

 

הסקר מצביע עוד כי ככל שהנסקר היה חילוני יותר או צעיר יותר, מידת הביקורת על המדיניות הישראלית היה גבוה, והקשר הרגשי אל מדינת ישראל פחת במקביל. ועם זאת, לפחות את השפה העברית רוב יהודי ארצות הברית מכירים מקרוב. יותר ממחציתם, דתיים ושאינם, בקיאים באלף-בית העברי, אך רק 13% מתוכם ציינו שהם מבינים את כל או רוב המילים העבריות שהם קוראים. ככל שרמת הדתיות גברה, מידת השליטה בעברית עלתה.

 

הסקר שהקיף כאמור 77 אלף יהודים, כלל גם ראיונות עומק מקיפים שנערכו בקרב 3,475 מהם, בהם 2,786 יהודים דתיים (לזרמיהם השונים) ו-689 שאינם דתיים. לסקר רואיינו גם 1,190 שהוגדרו "בעלי רקע יהודי", רובם בנים להורה יהודי, המגדירים היום את עצמם ברובם כנוצרים.

 

היהודים באמת עשירים יותר

יהודי ארה"ב משכילים ביותר: 58% מהם בעלי השכלה אקדמית, לעומת 29% - הנתון באוכלוסייה הכללית. הפערים בתוך האוכלוסייה בין עשירים לעניים הופכים לקוטביים יותר מתמיד: לא פחות מ-25% מדווחים על הכנסה הגבוהה מ-150 אלף דולר בשנה. לשם השוואה, רק 8% מאוכלוסיית ארצות הברית מדווחת על הכנסה שכזו. עם זאת, 20% מהם מתקיימים על הכנסה פחותה מ-30 אלף דולר בשנה, רובם צעירים.

 

על פי הסקר מתברר כי הביטוי "ריכוז יהודי" מגובה בעובדות מהשטח: רוב יהודי ארצות הברית מרוכזים בצפון-מזרח המדינה. לא פחות מ-43% - בהשוואה ל-18% בלבד באוכלוסייה הכללית. רובם המוחלט בסביבות חיים עירוניות: 49% מהם בעיר, ו-47% בפרברים. באזורים הכפריים מתגוררים 4% מהיהודים בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
הזרם הגדול ביותר: רפורמים
צילום: עומר הכהן
מומלצים