שתף קטע נבחר

אחרי המפעל: גם עובדי אינטל עוברים לאירלנד

60 עובדי אינטל ישראל יעשו בקיץ רילוקיישן למפעל השבבים החדש באירלנד שהיה אמור לקום בישראל. ככל הידוע, זהו הרילוקיישן הגדול ביותר של עובדי אינטל, המנהלת מו"מ עם האוצר לקבלת מענק להקמת מפעל נוסף בקריית גת

אחרי שאינטל העולמית הקימה מפעל באירלנד ולא בישראל, כעת היא מגייסת לשם גם עובדים מהארץ: ל"ידיעות אחרונות" נודע כי 60 עובדים מאינטל ישראל, רובם בעלי משפחות, יעשו בקיץ הקרוב רילוקיישן לצורך הרצת מפעל השבבים החדש שמוקם ליד הבירה דבלין. ככל הידוע, זהו הרילוקיישן הגדול ביותר של עובדים מאינטל ישראל. בקהילה היהודית בדבלין מנסים להיערך למספר הילדים הגדולה שאמורים להיקלט בבתי הספר בשנה הבאה.

 

כתבות נוספות על אינטל בערוץ הכלכלה :

 

חילופי עובדים הם דבר נפוץ באינטל ובחברות רב-לאומיות אחרות, וגם בישראל מוצבים עובדים ממדינות אחרות. עובדי אינטל ימשיכו להיחשב לעובדי החברה בארץ, ועל פי ההסכם עם החברה, הם אמורים לחזור ארצה בסיום השליחות. המפעל באירלנד מוקם בהשקעה של 4 מיליארד דולר, ואמור לייצר מעגלים אלקטרוניים מוטבעים על פרוסות סיליקון בעובי 14 ננומטר.

 

נזכיר כי ‭2011-ב‬ החלה אינטל מול ממשלת ישראל בהליך לבירור אפשרות למענק מהמדינה בהיקף של ‭600-כ‬ מיליון דולר, לצורך הקמת המפעל החדש. אולם מרכז ההשקעות ושר התמ"ת דאז, שלום שמחון, החליטו לבחון מחדש את ההתנהלות מול החברה - מה שהוביל לכך שאינטל תקבל מענק של כמיליארד שקל בלבד, כ-700‬ מיליון שקל מתוכם יינתנו בתמורה להקמת מפעל חדש בבית שאן. שאר הכסף הובטח בתמורה להרחבת הפעילות בקריית גת.

 

הצעה דלה מצד הממשלה

באינטל חשבו שההצעה דלה יחסית, וגם לא רצו לפצל את הפעילות בין קריית גת לבית שאן. במאי 2012 הודיע מנכ"ל אינטל העולמית, פול אוטליני, על ההחלטה להקים את המפעל באירלנד. לדברי גורם המעורה בפרטים, "לא די שבגלל הממשלה הקודמת המפעל המספק אלפי משרות הוקם באירלנד, כעת גם עובדים וידע ישראלי משונעים לשם. זאת בנוסף לסכנה שגם את הדור הבא של פרוסות סיליקון תייצר אינטל באירלנד".

 

אינטל מצויה כעת במו"מ מול הממשלה על גובה המענק להקמת מפעל בטכנולוגיה של 10 ננומטר בישראל. באוצר צפויים ללכת לקראת החברה, מאחר ששם מעריכים שאם אינטל לא תקים כאן את המפעל, היא עלולה לסגור שניים מ-4 המפעלים שלה כאן שמייצרים בטכנולוגיות יותר ישנות.

 

אינטל צפויה להשקיע 3 מיליארד דולר בשדרוג המפעל בקריית גת ‭7-ו‬ מיליארד דולר במפעל חדש בעיר. האוצר יתנה מענק של ‭2.8-כ‬ מיליארד שקל בהתחייבות מאינטל להשקיע בישראל ‭10-ב‬ השנים הבאות. מאינטל ישראל סירבו להגיב.

 

הידיעה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים