שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המאבטח במועדון: "נלחמתי להציל את החייל, אבל זה קרה בשניות"

  המאבטח החמוש במועדון ברעננה שבו נרצח יפתח גריידי, הגיב בשיחה עם ynet לטענות כי השומרים מיהרו להוציא את המעורבים בקטטה החוצה. "עצוב לי, אבל אי אפשר היה לעשות שום דבר אחרת". מנהלו: המאבטחים פעלו לפי הנהלים. במשטרה טוענים: "היו צריכים לעדכן אותנו ולא רק את מד"א"

  "עצוב לי וכואב לי כל כך כלפי משפחתו של הנדקר שלא הצלחתי להציל את חייו, למרות שכל כך נלחמתי. אני לפעמים חושב אם אפשר היה לעשות אחרת, אבל יודע שאי-אפשר היה לעשות שום דבר אחרת. הכול היה ממש בהפתעה ותוך כמה שניות - אפילו לא דקות".

   

  כך אמר היום (ג') ל-ynet אלכס, המאבטח החמוש שעבד במועדון "שש" ברעננה שלשום בלילה, בזמן רצח החייל יפתח גריידי. בתגובה לטענות חבריו ומשפחתו של גריידי על כך שהמאבטחים בחרו רק להוציא את המתקוטטים אל מחוץ למועדון בלי לטפל במקרה, בחברת האבטחה "Araks", המספקת שירותים למועדון, טוענים שהם פעלו בהתאם לנהלים - אבל במשטרה מפקפקים.

   

  עוד סיפורים  – בפייסבוק שלנו

   

  צילום: מוטי קמחי

  צילום: מוטי קמחי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לדברי אלכס, במקום עבדו ארבעה מאבטחים, מביניהם הוא החמוש. "אני הייתי בכניסה והיה מאבטח גם ביציאה ובשעות המקרה היה אחד נוסף שעזר לי בכניסה", הוא שחזר. "המאבטח שעמד ביציאה זיהה את תחילתו של האירוע והתחיל להפריד ביניהם. כל הקטטה הייתה קרובה לצד שלו. קראו לי להגיע לקצה הרלוונטי של המקום, ומישהו מהבליינים הגיע לכניסה והתחיל לצעוק 'מכות, מכות'.

   

  "התחלתי לרוץ פנימה ובעמדה פנימית יותר כבר ראיתי כיסאות עפים למעלה. לפיהם כבר זיהיתי איפה היו המכות והתחלתי להתקרב לשם בריצה. כשהתקרבתי לבלגן לא היו דחיפות או פיצוצים, אבל לחלק מהמעורבים כבר היו סימני מכות על הפנים".

   

  גריידי. מכריו ומשפחתו טוענים לאוזלת יד של המאבטחים ()
  גריידי. מכריו ומשפחתו טוענים לאוזלת יד של המאבטחים

  אלכס העריך שבקטטה "היו לפחות 15 עד 20 איש, וזו הבעיה, שקשה היה להחליט איזה צד להשאיר בפנים ואיזה צד להוציא החוצה. לכן התחלנו לצמצם את הפעילים יותר לכיוון היציאה, כדי שהקטטה לא תעבור לקהל נוסף, הרי כבר הצטרפו אנשים שלא היו מהקבוצה של ההרוג או של הדוקר".

   

  הקטטה, לדברי המאבטח, התרחשה במקור כשישה מטרים לפני היציאה. אחרי שהוציאו קבוצה אחת, ניגשו המאבטחים להוציא קבוצה נוספת מהמקום. כשנכנסו להוציא קבוצה שלישית, מוסיף המאבטח, הגיעה הדקירה בהפתעה, בזמן שנשאר מאבטח בחוץ, "אבל לא המשיכו המכות, ומכאן ההפתעה. היה חשוך וראינו רק דמויות ולא ראיתי שמישהו נותן בוקס. רק אחר כך סיפרו לי שהדוקר לקח מזלג סטייקים".

   

  "הוא צעק - דקרו אותי, דקרו אותי!"

  את רגע הרצח עצמו הוא מתאר כך: "הנדקר התחיל לצעוק 'דקרו אותי, דקרו אותי' והתחיל ליפול. זה היה ממש מטר מהיציאה. בשביל להשתלט על קטטה של בין 15 ל-20 איש, לא היינו מספיק צוות. התחלתי לצעוק 'חובשים, דחוף!', כי הבנתי שזו הייתה מסיבת חיילים. התחלתי להרחיק את הקהל כי היו הרבה שהפריעו מלעזור לנדקר, ומאבטח אחר הזמין אמבולנס, שמעביר בדרך כלל אוטומטית את המידע למשטרה".

   

  האם אתם יצרתם קשר עם המשטרה לפני שהתקשרתם לאמבולנס?

  אלכס: "אם היינו מתעסקים עם טלפונים למשטרה כבר היו דוקרים אותו בפנים או שהיו עוד הרוגים, לא היה זמן להתעסק עם זה, הכול קרה ממש מהר. בין הפינוי של הקבוצה הזו לדקירה עברה דקה וחצי".

   

  לדבריו, אחרי שהמאבטחים התקשרו לאמבולנס, עוד לפני שהגיע האמבולנס כבר הופיעו חמש ניידות משטרה. הוא מוסיף כי בקרב מקורבי הנדקר טוענים שכשמוציאים קבוצה אחת צריכים להשאיר את הקבוצה השנייה בפנים, ובצדק, "אבל לא כשיש יותר משתי קבוצות שמעורבות, כמו במקרה הזה. באמת פעלנו עד המקסימום שאפשר, אבל להאשים אותנו במה שקרה זה לא הגיוני. איפה החברים שעמדו איתו בחוץ? למה הם לא עזרו לו?"

   

  במשך 13 שנותיו כמאבטח "כבר ראיתי דקירות ויריות", אומר אלכס, "אבל דקירה עם מזלג עוד לא ראיתי. היה לי קשה מאוד לקבל שהוא מת כי אני והמאבטחים האחרים עשינו את כל המאמצים כדי לעזור לנדקר ולהציל אותו ועצוב לי שלא הצלחנו".

   

  "אולי עכשיו נשנה נהלים"

  מנהל סניף לוד בחברת האבטחה ארתור נזריאן, שאחראי על הקשר עם המועדון ברעננה, הגיב בשיחה עם ynet לטענות שלפיהן המאבטחים במקום מיהרו להוציא את המעורבים בקטטה שהובילה לרצח אל מחוץ למועדון. "לפי הנהלים, צריך קודם כול להוציא את מוקד התקרית החוצה משום שהסיכוי שאנשים ייפצעו בתוך המועדון ושהתקרית תתפתח הוא הרבה יותר גדול בפנים מאשר מחוצה לו".

   

  נזריאן התייחס גם לטענות חבריו ובני משפחתו של גריידי שאמרו שלקח זמן עד שהוזעקה משטרה למקום ושהמאבטחים לא הפרידו בין הנצים. "במקום קטן הומה אנשים אי-אפשר לטפל בשום דבר בתוך המתחם. כשמוציאים את המתקוטטים החוצה ניתן להזמין משטרה ולהפריד. זה גם מה שעשו המאבטחים, ולפי חקירה ראשונית שלנו הם פעלו לפי הנהלים". הוא הוסיף כי "בדקנו את זה מול המשטרה וגם שם טענו שהמאבטחים שלנו פעלו כמו שצריך".

   

  ממשטרת כפר סבא נמסר כי המאבטחים הזעיקו את מד"א לאחר התקרית ובמד"א דיווחו על המקרה למשטרה. גורם משטרתי הוסיף: "המאבטחים היו צריכים לעדכן גם אותנו ולא רק את מד"א. הנושא ייבדק". במקביל הוחלט בתום שימוע שנערך לבעלי מועדון "שש" לסגור את המקום למשך 30 ימים.

   

  לדברי המנהל בחברה, כל המאבטחים עברו הכשרה של אבטחת מועדונים המקנה להם סמכויות ויודעים לטפל במקרים כאלה. "ישנם אירועים שיכולים לגרום לשינוי נהלים מסוימים ויכול להיות שבעקבות האירוע הזה נוסיף נהלים חדשים, אך בהתבסס על הנהלים כיום המאבטחים פעלו כנדרש".

  "קטטה בתוך המועדון מסוכנת יותר". זירת הרצח מחוץ למועדון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  "קטטה בתוך המועדון מסוכנת יותר". זירת הרצח מחוץ למועדון(צילום: עידו ארז)

  נזריאן הסביר גם כי התקרית ארכה זמן קצר. "זה קרה ממש מהר, תוך כמה שניות, והם לא הספיקו לעשות כלום. מהרגע שהמאבטחים הוציאו את האנשים ועד הרגע שקרה המקרה עבר זמן קצר מאוד והם לא הספיקו לפעול. המאבטחים הזמינו אמבולנס מיד לאחר הדקירה", טען נזריאן.

   

  לדבריו, "זו הייתה קטטה המונית ובמקום היו ארבעה מאבטחים, בהם רק אחד היה חמוש. זה הרבה יותר מדרישות המשטרה שעומדת על כך שיהיה מאבטח אחד. במקרה הזה, בעל המועדון הגדיל ראש והזמין כמות גדולה יותר של מאבטחים".

   

  הוארך מעצר החשודים: "בעלי עבר פלילי"

  דברי חברת האבטחה באים על רקע טענות חבריו ומשפחתו של גריידי שהאשימו אותה בטיפול הלקוי במה שאירע במועדון. "המאבטחים הוציאו אותם החוצה רק כדי שלא יקרה כלום במועדון, שלא יקשרו אותם לזה", האשימו החברים.

   

  גם במשפחת החייל שנרצח האשימו את המאבטחים בכך שלא הפרידו בין הנצים ולא הזעיקו משטרה ובמקום זה רק הוציאו את כולם מהמועדון. "לא יכול להיות שסתם ייזרקו אנשים החוצה. צריכים לחוקק חוק בכנסת שחברת אבטחה לא תקבל אישור לעבוד אם לא תפעל לפי הנוהל ושמועדון לא ייפתח אם לא יעבוד לפיו", תקף קרוב משפחה של המנוח.

   

  הבוקר הוארך בשבוע מעצרם של מני דבוש ושי קלדרון שחשודים במעורבות ברצח במועדון, ובצהריים הוארך מעצר לחשוד נוסף. לגבי קלדרון, טען נציג המשטרה רס"מ רונן גולן, כי הוא סייע לחשוד בדקירתו של גריידי. נציג המשטרה טען עוד כי המשטרה אינה יודעת מי דקר את הקורבן.

   

  גולן טען עוד כי הקטטה החלה בגלל קלדרון, שלכאורה משתייך לארגון פשע ואף חשוד בהצתת בית עסק ברעננה לפני כמה חודשים. קלדרון גם נידון לתשעה חודשי מאסר באפריל 2012 בגין גרימת מותה של חברתו, דנית בראל, בתאונת דרכים.

   

  קודם לכן הגיע לבית המשפט דבוש, שטען כי כלל לא היה מעורב במה שהתרחש באותו לילה במועדון. "לא עשיתי כלום, הכול חרטא. אני לא השתתפתי בקטטה. בכל המועדון היו מכות". הוא בא לדיון עם יד מגובסת. דבוש, שמחזיק בעבר פלילי בגין עבירות אלימות ורכוש, הגיע לדיון כשידו חבושה וטען שהיא נשברה.

   

  מאוחר יותר הוארך מעצרו של החשוד השלישי שנעצר ושמו נאסר לפרסום. עורך דינו של החשוד, שחר חצרוני, אמר בדיון כי מרשו משתף פעולה באופן מלא. לדבריו, "מדובר במשפחה נורמטיבית. אם היה לו חלק במעשה כה חמור, הוא היה נמלט על נפשו".

   

  עו"ד חצרוני גם טען כי במשטרה אמרו לחשוד שהם יודעים שהוא לא רצח ושאין לא חלק במה שאירע, אבל שהוא נעצר כי משום שהם יודעים שיש בידיו מידע מי דקר את גריידי.

   

  גם מעצרו של החשוד הרביעי הוארך, אך ביומיים בלבד. גם שמו נאסר לפרסום.


  פורסם לראשונה 22/04/2014 12:33

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים