שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סינוור בראייה: למה זה קורה ומה הטיפול

  מהו סינוור בראייה, למה הוא קורה, איך הוא עלול להזיק לראייה ואיך עדשות משקפיים יכולות להקל? אופטומטריסטית מסבירה ומרגיעה

  מהו סינוור?

  סינוור נגרם מאחד מאחד הגורמים הבאים או משילוב של שניהם:

   

  1. אור מהשמש או מנורה פוגע במשטח (רצפה, כביש, מכונית, מים, שלג…) ומתפזר. למשל הסתכלתם פעם על מכונית שפוגעת בה קרן שמש בצהרי היום? האור שמתפזר גורם לסינוור.

   

  2. אור לא מפוזר -ממוקד או שוטף – מתפזר בעין ופוגע בחלקים היקפיים ברשתית העין. כלומר לא בחלקים שאחראיים על מרכז הראייה. התאים שם לא אמורים לקלוט אור בעוצמה כזאת ובדרך כלל קשורים יותר לראיית לילה, ראיה היקפית. תחושת קרני האור הפוגעות באיזורים אלו בעין גורמת לסינוור.

   

  עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

   

  עוד על בריאות העיניים

  קטרקט: הסיבות להיווצרותו והטיפול שיעזור

  למה כואבות העיניים כשיש מיגרנה?

  עדשות מולטיפוקל: איך נעשית ההתאמה למשתמש?

   

  למה זה קורה?

  סינוור פתולוגי (הקשור במחלה או ליקוי) נקרא גם פוטופוביה (פחד מאור), קורה לפעמים בגלל ליקויים או מחלות שונות בתוך העין. הליקויים מפזרים אור בתוך העין, גורמים לאור לפגוע בחלקים היקפיים שלא אמורים בדרך כלל לקבל אור בעוצמה גבוהה, ע"י כך נגרמת תחושת הסינוור.

   

  הגורמים לסינוורים ולפוטופוביה יכולים להיות למשל, מחלות שגורמות לסינוורים ופוטופוביה יכולות להיות למשל: קטרקט, לאחר ניתוחי לייזר לתיקון הראייה, התאמה לא טובה של עדשות מגע, פציעה או צלקת בקרנית העין וגם לפעמים היפרדות רשתית או זגוגית העין.

   

  איך מתגברים על סינוור?

  הדבר הפשוט ביותר הוא להרכיב משקפיים במרשם מדויק. אם יש לנו משקפיים במרשם לא מדוייק או אפילו אם אנחנו "לא צריכים להרכיב משקפיים" כי יש לנו מספר קטן, חוסר המיקוד יגרום לסינוור בתוך גלגל העין. אור יגיע מפוזר ולא ממוקד לרשתית העין ויגרום לסינוורים.

   

  העדשות שנרכיב צריכות כמובן להיות באיכות גבוהה ולכלול ציפוי אנטי רפלקס.

    

  משקפי שמש רגילים עושים חצי עבודה. אפילו פחות. למה? בגלל שהם  שהם מסננים אור בלבד. משקפי שמש כהים מסננים בערך 80% מהאור. כלומר- פחות אור נכנס לעין. אך על אף זאת- האור שכן נכנס לעין יגיע מפוזר ויגרום לסינוור.

   

  הפתרון: עדשות פולרויד

  עדשות פולרויד כך למשל עדשות אקספריו, העדשות המקוטבות המתקדמות, הן עדשות שמקטבות את האור. קיטוב אור משמעותו סידור האור באלומות ובמישורים ישרים, כדי שהאור יגיע מסודר לעין ולא מפוזר. אלומות אור מסודרות אינן גורמות לסינוורים ועל כן עדשות הפולרויד נחשבות לאיכותיות ביותר בתחום ההגנה מסינוורים.

   

  הכותבת היא אופטומטריסטית, B.Sc בעלים ומנכ"ל אופטיסורס

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מה הסכנה שבסינוור?
  צילום: shutterstock
  מיכל להב רייס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים