שתף קטע נבחר

שלא תגיע לרופא: 3 דרכים למנוע חור בשן

למה לחכות עד שהחור המציק יצריך קידוח של רופא? רופא שיניים מציע שלוש דרכים פשוטות להימנע מהכאב ובזבוז הזמן

ביקורת קבועה אצל רופא השיניים תסייע לכם להימנע מכאבים וחורים. אחת מהסיבות החיוניות להגעה מסודרת לביקורות התקופתיות אצל רופא השיניים היא היכולת לזהות נגעי עששת - חורים -בשלבים מוקדמים.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

הרבה לפני שחור בשן כואב, מתחוללים שינויים בשכבה החיצונית ביותר בפני השן, שכבה עמידה במיוחד שמטרתה לעכב את תקיפת החומצות שיוצרים החיידקים מפירוק הסוכרים. בזכות השכבה הזו, לוקח לחור כמה שנים להתפתח אצל מבוגרים, וכמה שנים אצל ילדים.

 

אין הכוונה שהחור מופיע בבת אחת, שכן כל אותם שנים או חודשים מתחוללים שינויים בפני שטח השן. החור נוצר בנקודה שבה ישנה החלשה מספקת של השן - "קוויטציה", בעגה הרפואית.

 

עוד כתבות על בריאות השן

האם הלבנת שיניים מזיקה? 11 מיתוסים

שתלים בשיניים: איך באמת נקבע מחירם?

מומחה עולמי: 5 עצות לשמירה על החניכיים

 

דרכים להתערבות מוקדמת

במשך כל אותו הזמן המקדים לקוויטציה, השן מאבדת מינרלים בשטח השן. האובדן הוא חלק משיווי משקל שקיים עם הסביבה - פירוק (דה-מינרליזציה) ובנייה (רה-מינרליזציה) שנמשכים כל העת.

 

כשיש רובד חיידקי שלא מסירים מהמקום (בין השיניים, למשל, שם יושבים החיידקים באין מפריע), אז שיווי המשקל הוא בכיוון הפירוק. ישנן כמה דרכים, ליישום במקביל, שימנעו את היווצרותו של מצב שיצריך התערבות אגרסיבית יותר מצד רופא השיניים שלכם:

 

1. צילומי נשך: פירוק מוקדם (או דה-מינרליזציה, כזכור) ניתן לזיהוי ברנטגן, ולכן חשוב לא לוותר על צילומי הנשך בכל חצי שנה עד שנה. צילום כזה כולל את כותרות השיניים העליונות והתחתונות לצורך זיהוי עששת באיזורי המגע בין השיניים.

 

מדובר בצמד צילומים קטנים, עם כמות קרינה זניחה. חשוב לא לוותר עליהם, ובטח שלא להחליפם בצילום פנורמי שאינו מספיק מפורט למטרה זאת.

 

2. היגיינת הפה: שימוש בחוט דנטלי, חשיפת השן לחומרים מסויימים ושטיפת רוק מניעים את תהליך החזרת המינרלים לשן. שן ללא מינרל ברמה מספקת פשוט קורסת. אם הנגע זוהה בשלב מוקדם, הרופא יסביר לכם כיצד להשתמש נכון בחוט דנטלי.

 

אם ההזנחה היא על פני השן, במקום שאולי לא מצליחים לצחצח היטב, הרופא ידגים לכם כיצד לעשות זאת בצורה נכונה.

 

3. הנחת פלואוריד: מעבר לשינויים בהרגלים, יניח הרופא חומר ובו תכולת פלואוריד בריכוז גבוה מאוד. החומר יחיש את התיקון המקומי של השן.

 

הכותב הוא רופא שיניים
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ביקורת קבועה תמנע בעיות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים