שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האפליקציה שהזקינה אותי
  צוות חוקרים עובד על תהליך שיוכל לדמות תהליך הזדקנות של ילד בן שלוש אפילו עד גיל 80. האפליקציה לסמראטפון - בקרוב. תרצו אותה או שתעדיפו לא לדעת?

  איך נראה בעוד 10, 20 או 50 שנה? אפליקציה עתידית שמפותחת על ידי חוקרים באוניברסיטת וושינגטון ובתמיכה של גוגל ואינטל, תהיה מסוגלת לבצע הדמיה של תהליך ההזדקנות של ילד בגיל 3, ולשער כיצד יראה בגיל 80. החוקרים אומרים כי גירסה של האפליקציה שלהם תהיה זמינה בקרוב, אך טרם מסרו מועד מדויק או מחיר.

   

  כך נראית התמונה שאנחנו שלחנו להם, לפני ואחרי:

   

   (צילום: אסף שגיא) (צילום: אסף שגיא)
  (צילום: אסף שגיא)

   

  כך נראית אותה תמונה באפליקצית Aging Booth

   

   (צילום: אסף שגיא) (צילום: אסף שגיא)
  (צילום: אסף שגיא)

   

  החוקרים מודעים לכך שאין באמת דרך לדייק בתוצאה. "תהליך ההזדקנות אינו דטרמינסטי ותלוי בגורמים סביבתיים וגנטים", הם כותבים במחקר ומוסיפים כי "מראה תלוי גם בשיער, אביזרים כמו משקפיים, הבעות פנים ותאורה". 

   

  למרות הנמכת הציפיות, התוצאות אמורות להיות הרבה יותר טובות מאפליקציות קיימות. "השיטה שלנו כוללת שינויים תלת מימדיים כמו אף גדול יותר, עיניים צרות יותר, שפתיים רזות וכדומה". כך אומרת בראיון ל-ynet מחשבים עירא קמלמכר-שליזרמן, אחת מהחוקרים. "זאת לעומת יישומים אחרים שרק מבצעים שינויים גרפיים כמו האפרת השיער והוספת קמטים מלאכותיים. אנחנו מסוגלים לעשות כך על-ידי ניתוח מספר גדול של תמונות מהרשת ופיתוח אלגוריתם שמסוגל לפענח את שינויי ההזדקנות הממוצעים מהתמונות הללו".

   

  ממוצע של הפנים

  ניתוח התמונות נעשה באמצעות 40 אלף תמונות שונות של אנשים מגיל 0 עד 100. התמונות נאספו מחיפושי גוגל של גיל, תחרויות מדע, תחרויות יופי, קבוצות כדורגל ועוד אתרים שמכילים מידע על התמונה ואת גיל המצולם, כאשר לכל תמונה מאפיינים טכניים אחרים.

   

  החוקרים פיתחו תוכנה שהצליחה, לדבריהם, לזקק את השינויים הממוצעים שבין התמונות הללו לכדי נוסחה כלשהי עבור קבוצות גיל ומגדר, ואז להטמיע מחדש את הנוסחה הזאת, בכל תמונה שהם בודקים, כדי לקבל השערה מדויקת ככל הניתן של איך ייראה אדם כשהוא זקן יותר. את השיטה הם ביססו, בין השאר, על טכניקה שנעשתה בשימוש כבר בסוף המאה ה-19, שבה פורטרטים שונים צולמו על אותה לוחית צילום, כדי לחבר אותם ולקבל מראה ממוצע.

   

  במחקר הם מתארים נסיונות קודמים לבצע תהליך דומה, אלא שבנסיונות אלו נדרשה עבודה ידנית של תיקון, בעוד האפליקציה החדשה עובדת באופן אוטומטי. הבדל נוסף שמדגישים החוקרים הוא היכולת שלהם לדמות הזדקות מתמונות של פעוטות, וכן ללא הגבלה בתאורה או בהבעת הפנים. החוקרים יודעים לדמות גם תהליכי הזדקנות של הפנים כמו נסיגה של המצח, הרבת הראש ונפילה של הסנטר.

   

   (מתוך המחקר) (מתוך המחקר)
  (מתוך המחקר)

   

  החוקרים מספרים שערכו סקר בעזרת כלי "הטורקי המכני" של אמזון, שמתווך בין אנשים שרוצים לבצע משימות אינטרנט, לבין גופים שמחפשים עובדים שיבצעו משימות זעירות תמורת תשלום.

   

  הם הציגו לאלפי נשאלים סטים של שלוש תמונות - של אדם בגיל צעיר, של אדם בגיל מבוגר יותר, והדיה של אותו אדם בגיל המבוגר. 37 אחוז מהנשאלים אמרו שההדמיה ככל הנראה היא האדם בגיל מבוגר, עוד 15 אחוז אמרו ששתי התמונות בגיל מבגר נראות דומה, 44 אחוז ידעו לזהות את התמונה האמיתית של הגיל המבוגר, והשאר (5 אחוז) אמרו שאף אחת מהתמונות של המבוגר לא מייצגות את האדם שצולם בגיל צעיר. כלומר, הנשאלים זיהו את התמונה האמיתית, אבל במרבית ההשוואות, גם ההדמיה הייתה מספיק קרובה למציאות בעיני הנשאלים. עם זאת, בבדיקה נוספת שערכו התברר שלנשאלים היה קשה לזהות ילד שהזדקן בחמישים שנים.

   

  בבדיקה נוספת, שאת תוצאותיה אפשר לראות כאן, החוקרים לקחו תמונת מקור של ילדים צעירים, עיבדו ממנה תמונה של אדם מבוגר, ועיבדו את הרקע כך שתראה דומה לתמונה אמיתית של אותו אדם מבוגר, כך שיהיה אפשר לראות את הדמיון בין תמונה אמיתית לבין הדמיה של אדם באותו גיל ואכן יש דמיון רב במרבית התמונות.

   

   

   (מתוך המחקר) (מתוך המחקר)
  (מתוך המחקר)
   

   

  ילדים נעדרים ומשחקים

  קמלמכר-שליזרמן מספרת כי הקבוצה שלה התמקדה במודלינג של פנים, ובניתוח מידע חזותי גדול (ביג דאטה). "אנחנו רוצים להיות מסוגלים ליצור את כל העיוותים והשינויים שנעשים בפנים האנושיות היישר מתמונות או סרטונים. הזדקנות הוא אחד המימדים במרחב העצום הזה", היא אומרת. השימוש העיקרי לעניין עשוי להיות על פי שליזרמן לזרז את התהליך של הדמית צילומים של ילדים נעדרים, ועבור "זיהוי פנים בגילאים שונים, והדמיה של דמיות מזדקנות במשחקים וסרטים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים