שתף קטע נבחר

בוטל חיוב כספי נגד הנאמן של רייפמן באנגליה

שותפו לשעבר של איש העסקים פושט הרגל פנה לבוררות בבית משפט בריטי, שקבע שעל הנאמן עו"ד איתן ארז לשאת באופן אישי בתשלום 150 ליש"ט. עו"ד ארז פנה למחוזי שקבע: "החיוב ניתן ללא סמכות"

שופט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין ביטל החלטה שניתנה בידי בית משפט באנגליה בתיק שהתנהל בין איש העסקים פושט הרגל אלי רייפמן לבין אחד משותפיו, ד"ר בוריס ינאי. במסגרת אותו פסק דין חויב הנאמן לנכסיו של רייפמן, עו"ד איתן ארז, לשאת באופן אישי בהוצאות משפט של 150 אלף ליש"ט.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

רייפמן הוכרז פושט רגל ביולי 2011. הסכסוך בין עו"ד ארז (אין קשר משפחתי לח"מ) לבין בנאי החל כאשר הנאמן ביקש מבית המשפט להורות לבנאי להעביר לידיו מידע באשר לנכסיו של רייפמן במיזם משותף של השניים. בנאי ניסה להתגונן בטענה שבית המשפט אינו מוסמך לדון בסכסוכים בינו לבין רייפמן, אשר על פי ההסכם ביניהם צריכים, לטענתו, להגיע להכרעה בבוררות באנגליה.

 

לאחר שטענתו נדחתה בבתי המשפט המחוזי והעליון נקט בנאי בהליכים כנגד רייפמן וארז באנגליה. וכך, לקראת סוף 2013 גילה עו"ד ארז כי בית משפט אנגלי הוציא צו המונע ממנו לנקוט הליכים נגד בנאי בבית המשפט הישראלי והורה על העברת הדיון בסכסוך בין רייפמן לבנאי, שעד כה התנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב, לבוררות בלונדון.

 

בסוף ההחלטה אף נקבע כי עו"ד ארז ישלם לבנאי את הוצאות ההליך, בסכום של 150 אלף ליש"ט, אם מקופת הכינוס ואם מכיסו האישי.

 

משההוצאות לא שולמו עד ינואר 2014 פתח בנאי בהליכי גבייה שבמסגרתם הוציא בית המשפט האנגלי צו המורה לעו"ד ארז להתייצב לחקירה ולמסור לידי בנאי פרטים רבים על תיק פשיטת הרגל של רייפמן. עו"ד ארז מיהר לפעול לביטול ההחלטה בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב, שם מתנהל תיק פשיטת הרגל של רייפמן.

 

ערכאה זרה לא מוסמכת להתערב

השופט אורנשטיין הביע תמיהה על התערבותו של בית המשפט האנגלי בתיק וקבע כי ההחלטות הנוגעות לעו"ד ארז ולתיק פשיטת הרגל של רייפמן ניתנו בחוסר סמכות.

 

באשר לצווים נגד עו"ד ארז קבע השופט כי זה לא פעל באופן אישי אלא בתפקידו כנאמן, ומשכך הוא זכאי לחסינות מפני חיוב אישי. חיוב נאמן באופן אישי, הדגיש השופט אורנשטיין, יתאפשר רק במקרים חריגים ביותר, כשבעל התפקיד מעל בתפקידו או פעל במרמה ובניגוד לדין, ואין ספק שזהו אינו המקרה.

 

השופט הוסיף כי הדרך שבה נקט בנאי - אשר ניסה לדלות פרטים על תיק פשיטת הרגל של רייפמן באמצעות הליכי הגבייה נגד עו"ד ארז - פסולה ביותר. אם השותף חושב שהוא זכאי לקבל מידע מתיק פשיטת הרגל, נקבע, עליו לבקש זאת מבית המשפט שדן בתיק ולא לפנות לערכאה זרה שאין לה כל סמכות.

 

משכך נפסק כי עו"ד ארז לא ישלם את הוצאות ההליך באנגליה באופן אישי, וזאת גם אם קופת פשיטת הרגל לא תוכל לשאת בהן. עוד נאסר על עו"ד ארז להתייצב באנגליה ו/או למסור כל מידע בנוגע לתיק פשיטת הרגל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים