שתף קטע נבחר

משוחרר! צה"ל נפרד מהטנק שחצה את התעלה

ארבעה עשורים אחרי שלקחה חלק בהכרעת מלחמת יום כיפור, נסגרה חטיבה 600 בטקס מרגש בלטרון. טנקי המגח (פטון) הוותיקים יימכרו לצבאות זרים או לסוחרי מתכות. המח"ט האחרון מגלה: "המילואימניקים לא רצו להשתחרר"

ארבעה עשורים אחרי שצלחו את התעלה במהלך ההכרעה שהביא לניצחון במלחמת יום הכיפורים, נפרד צה"ל מטנקי המגח (פטון) ומחטיבה 600 (עוצבת נתיבי האש), שהובילה את גשר הגלילים המיתולוגי לגדה המערבית של תעלת סואץ. ראשוני המגחים הגיעו לישראל ב-1971, אז הוקמה החטיבה על ידי אלוף-משנה טוביה רביב, שגם השתתף שלשום (ג') בטקס הפרידה שהתקיים באתר יד השריון בלטרון. לטקס הגיעו גם נציגי משפחות 138 חללי החטיבה, רובם נפלו במלחמת יום הכיפורים.

 

 

אתמול בטקס הפרידה בלטרון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אתמול בטקס הפרידה בלטרון(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

את צליחת התעלה הוביל אז מפקד אוגדה 143 במלחמה, אלוף אריאל שרון. אל"מ רביב היה זה שיצר עם לוחמיו את ראש הגשר שאפשר את הצליחה, באמצעות טנקי המגח שנחשבו באותם ימים למשוכללים ולמתקדמים ביותר.

 

הפרידה מטנקי המגח בוצעה במסגרת התוכנית הרב-שנתית "תעוזה" שגיבש הרמטכ"ל בני גנץ, וכוללת סגירת טייסות קרב, ספינות טילים, חטיבות שריון ואגדי ארטילריה בפלטפורמות מיושנות. בכך יישארו טנקי המרכבה יחידים בצה"ל.

 

חטיבות השריון במילואים שנותרו יילחמו מעתה בטנקי מרכבה סימן 2, לאחר שאמש נסגרה חטיבה נוספת, 27, שבמסגרתה פעלו טנקי מרכבה סימן 1.

 

עשרות רבות של טנקי המגח נמצאים כעת באחסנה בצבא, ובמשרד הביטחון ינסו למכור אותם לצבאות זרים או לסוחרי ברזל בארץ. ייתכן שחלק מהם ישמשו מטרות בשטחי האש של צה"ל.

הפטון בפעולה. יוצא לפנסיה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הפטון בפעולה. יוצא לפנסיה(צילום: דובר צה"ל)

ארכיון. חיילי חטיבה 600 ביום הכיפורים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ארכיון. חיילי חטיבה 600 ביום הכיפורים(צילום: דובר צה"ל)

"המבוגרים דרשו להמשיך לשמש כטנקיסטים". טקס סגירת החטיבה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"המבוגרים דרשו להמשיך לשמש כטנקיסטים". טקס סגירת החטיבה(צילום: גיל יוחנן)

מבחינת הלוחמים, שמאות מהם הגיעו לטקס אמש, 70% צפויים להמשיך לשרת במילואים ביחידות אחרות כלוחמים, והשאר - בני 35 ומעלה - קיבלו אמש בטקס תעודת הוקרה,

תשורה צנועה - ופטור מהמשך שירות מילואים.

 

"חלקם סירבו לקבל את הפטור, ודרשו להמשיך לשרת במילואים", אמר ל-ynet מפקד החטיבה האחרון, אל"מ ג'וני כהן. "ניסינו להסביר לכולם שמדובר בחלק מתוכנית הצבא להתאים עצמו לשדה הקרב המודרני ולמפת האיומים העדכנית. המבוגרים פחות הבינו ודרשו להמשיך לשרת כטנקיסטים".

 

את הפגזים האחרונים מהמגח ירו לוחמי החטיבה באימון שנערך במדבר יהודה לפני חמישה חודשים עם צנחנים במילואים. "כמג"ד לשעבר בטנקי מרכבה 4 במהלך מבצע עופרת יצוקה, אני יכול להעיד שהיכולות האישיות והניסיון של הטנקיסטים במגחים מונעים פגיעת טיל נ"ט לא פחות טוב ממערכת מעיל רוח", מדגיש אל"מ כהן. "רק לפני שנתיים, ביום הכשירות החיילי, בתחרות פגיעות בין כל הטנקים בצבא, לוחמי המגח זכו במקום הראשון בדיוק בפגיעה במטרות".

פורסם לראשונה 23/04/2014 23:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
טנק מגח של חטיבה 600
צילום: דובר צה"ל
מומלצים