שתף קטע נבחר

סערה בארה"ב סביב אבקה שהופכת לוודקה

הרשויות בארה"ב אישרו למכירה אבקת אלכוהול שבערבוב עם מים הופכת למשקאות בטעמים כמו וודקה ורום ולאחר סערה ציבורית חזרו בהן. החשש: הסנפת האבקה תגרום להשתכרות מיידית ובני נוער יוכלו להשיגה בקלות. היצרנית: העיכוב - טכני בלבד. האם שוק האלכוהול עומד בפני מהפכה?

קסם או סכנה? במשך כמה ימים נראה היה ששוק האלכוהול בארה"ב עומד בפני מהפכה ענקית, אחרי ששורה של כלי תקשורת וסוכנויות ידיעות פירסמו כי הרשות המפקחת על אישור המיסוי על אלכוהול וטבק ‭(TTB)‬ אישרה למכירה שישה מוצרי אלכוהול בצורת אבקה, כולל בטעמי רום, וודקה, קוסמופוליטן ומוחיטו, בשם "פלכוהול" (שילוב של POWDER ALCOHOL‬).

 

שיווק אלכוהול: כששוודי, הולנדי וסקוטי נפגשים

מתייקרים: תגידו ביי לוודקה זולה ועראק ב-30 ש'

שוויץ: שכר המינימום יהיה 86 שקל לשעה?

 

אלא שאחרי ההיסטריה התקשורתית והציבורית הגדולה חזרה בה הרשות מהאישורים ומסרה כי ניתנו "בטעות‭."‬ המוצר פלכוהול, שחברת ליפסמרק מאריזונה מתכננת לשווק בקרוב, מורכב משקיות קטנות עם מנת אלכוהול אחת, בצורה אבקתית, שאותה ניתן, לדברי החברה, פשוט לערבב עם מים ולקבל את מגוון המשקאות הפופולריים.

 

אבל אבקת הקסמים הפכה להיות עכשיו פרשייה משפטית סבוכה בארה"ב. כלי תקשורת אמריקניים ציטטו פרשנים שהעריכו כי רשויות הפיקוח חזרו בהם מהאישור אחרי שהחלו לצוץ שאלות קשות ומחאות מצד המחוקקים שרצו לדעת יותר על הסכנות האפשריות לציבור מאבקת האלכוהול.

 

‭TTB-ב‬ לא פירטו מה גרם להם לחזור מהאישור, מלבד ההודעה כי נעשתה ב"טעות‭,"‬ אבל בחברת ליפסמרק משוכנעים כי מדובר בעיכוב טכני בלבד. החברה פירסמה הודעה שבה הבהירה כי הרשות המפקחת גילתה אי התאמות בין המותגים שנמסרו לאישור לבין כמויות האבקה בכל שקית של המוצר. בליפסמרק מסרו כי הסכימו לבדוק מחדש את מילוי השקיות ולמסור לרשויות את המותגים השונים מחדש לצורכי אישור.

 

"המשמעות היא לא שפלכוהול לא אושר, זה רק אומר שהמותגים הספציפיים האלה לא אושרו. אנחנו נגיש מחדש לאישור מותגים אחרים‭,"‬ נאמר בהודעת ליפסמרק.

 

החשש: נערים ישיגו את האבקה בקלות

לפי החברה, שקית אחת תכלול 28 גרם של אבקת אלכוהול, שאמורה כאמור לכלול וודקה, רום וסוגי קוקטייל שונים. החששות בקרב מומחים בארה"ב הם כי צעירים מתחת לגיל 21 יצליחו בקלות לשים את ידם על שקיות אבקת האלכוהול ולערבב לעצמם בקלות משקאות רבים - ומסוכן מכך, להסניף את האלכוהול האבקתי במקום לערבב אותו עם מים.

 

פלכוהול -"זיפ" למשתכרים: אבקת קסמים או סכנה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
פלכוהול -"זיפ" למשתכרים: אבקת קסמים או סכנה?(צילום: shutterstock)

 

גם בליפסמרק כתבו בהודעה: "יש כמובן חששות לניצול לרעה של האבקה. אפשר להסניף את זה. אנחנו קוראים שלא לעשות זאת. זה עלול לכאוב מאוד, אז פשוט תעשו את זה כמו שצריך. הסנפת האבקה האלכוהולית גורמת לאלכוהול להיספג מהר מאוד בדם ולגרום לצרכנים להשתכר בצורה מיידית. בעבר כבר ניסו אנשים להסניף אלכוהול נוזלי וזה גרם לנזקים כבדים לתעלות האף‭."‬

 

החברה טוענת, כי לשאת שקיות של אלכוהול אבקתי בכיס יכול להוזיל מאוד את חוויית השתייה "במקום המחירים השערורייתיים שגובים בהופעות או באירועי ספורט, ואפילו יהיה לכם יותר נוח להבריח את זה לברים, כי אפשר להחביא את השקיות בקלות‭."‬

 

כעת השאלה היא אם אכן הרשויות נבהלו והבינו את הטעות שבאישור מוצר מסוכן כל כך, או שבאמת מדובר רק בעיכוב בדרך לאחת המהפכות הגדולות והמסקרנות בשוק האלכוהול.

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אלכוהול בשניות
צילום: shutterstock
מומלצים