שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי המינויים, תור ההימורים על פני המטכ"ל
  סבב המינויים בצמרת צה"ל מעיד על יותר מאשר זהות ראש אגף המודיעין הבא. האלוף יאיר גולן נראה כמועמד העיקרי לתפקיד סגן הרמטכ"ל הבא, ומגדיל את סיכויו של האלוף נמרוד שפר להתמנות למפקד חיל האוויר הבא. מה עלול לטרוף את הקלפים?
  סבב המינויים בצמרת צה"ל הבוקר (יום ו') מציף לא מעט שאלות והערכות לגבי פניו של המטכ"ל בעתיד הקרוב. ארבעת המינויים שהוכרזו היום לאחר שנקבעו על-ידי הרמטכ"ל בני גנץ ואושרו על-ידי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, צפויים להיכנס לתוקפם בקיץ הקרוב, ושניים מהם - מינויו של תת-אלוף הרצי הלוי לראש אגף המודיעין ומינויו של ראש אמ"ן הנוכחי האלוף אביב כוכבי למפקד פיקוד צפון - כבר מרמזים על זהות סגן הרמטכ"ל הבא.

   

  עוד סיפורים ועדכונים - בפייסבוק שלנו

   

  עם היוודע דבר המינויים האלו, סומן מפקד פיקוד צפון הנוכחי, האלוף יאיר גולן - שזהו תפקידו השני כאלוף - כמועמד העיקרי לתפקיד סגן הרמטכ"ל הבא במקומו של האלוף גדי אייזנקוט, המועמד המוביל לרשת את הרמטכ"ל גנץ בתחילת 2015. מה שעלול לטרוף את הקלפים ולהשפיע על היתכנות התרחיש הזה הוא ההשלכות של חקירת פרשת הרפז-אשכנזי, שכן מעורבותו של אייזנקוט בפרשה אוזכרה בדו"ח מבקר המדינה בנושא, וסביר שתילקח בחשבון גם על-ידי השר יעלון. הוא יידרש לפרסם החלטתו בנושא בסתיו הקרוב.

  האלוף יאיר גולן. כבר בתפקידו השני כאלוף (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  האלוף יאיר גולן. כבר בתפקידו השני כאלוף(צילום: דובר צה"ל)

  האלוף ניצן אלון בסיור עם הרמטכ"ל גנץ (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  האלוף ניצן אלון בסיור עם הרמטכ"ל גנץ(צילום: דובר צה"ל)

  סגן הרמטכ"ל הקודם, האלוף יאיר נווה, נחשב אף הוא למועמד לרמטכ"לות, אך סיכוייו לזכות בתפקיד נמוכים - דבר שעשוי להביא את יעלון לבקש מהממשלה אישור להארכת כהונתו של גנץ בשנה, כדי להגדיל את מאגר המועמדים המנוסים.

   

  מסבב המינויים הנוכחי נעדר קצין מבטיח אחר, מפקד פיקוד המרכז האלוף ניצן אלון, שסיכם בחודש שעבר שנתיים בתפקיד. אלון קודם לפקד על פיקוד מרחבי מהר יחסית, היישר מתפקיד של מפקד אוגדה מרחבית. מאחר שהתפקידים של ראש אמ"ן ומפקד פיקוד הצפון הבאים כבר אוישו, נראה אלון כמועמד בולט לתפקיד מרכזי אחר במטכ"ל - ראש אגף התכנון (אג"ת) או הנספח הצבאי הבא של צה"ל בוושינגטון.

   

  על רקע זאת, יש להזכיר כי בצבא בוחנים קיצוץ של שני תקני אלוף במטכ"ל, בשל איחודם האפשרי של מפקדת ראש אגף המבצעים (אמ"ץ) עם זו של ראש אגף התכנון, ומפקדת ראש זרוע היבשה עם מפקדת ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל). אם רעיון זה ימומש בשנה הבאה כחלק מתוכנית ההתייעלות הגדולה של צה"ל, צפויים תתי-אלופים מבטיחים בצבא לפרוש מבלי שקודמו בדרגה, ובראש האגפים המאוחדים עשוי לעמוד קצין שכיהן כאלוף, דוגמת אלון.

  הלוי (מימין) מחליף את כוכבי שיגיע לפיקוד צפון (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  הלוי (מימין) מחליף את כוכבי שיגיע לפיקוד צפון (צילום: אלכס קולומויסקי)

  האלופה ברביבאי שתפרוש בקיץ. במטכ"ל יישארו רק גברים (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
  האלופה ברביבאי שתפרוש בקיץ. במטכ"ל יישארו רק גברים(צילום: חגי אהרון)
   

  מינוי נוסף שאושר הבוקר הרים לא מעט גבות בחיל האוויר, שכן תת-אלוף חגי טופולנסקי, כיום ראש מטה החיל שקודם לאלוף כדי להחליף את ראש אכ"א האלופה אורנה ברביבאי, נחשב אחד המועמדים לתפקיד מפקד חיל האוויר הבא. המהלך הופך כמעט סופית את ראש אג"ת האלוף נמרוד שפר למועמד טבעי לרשת את מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל.

   

  קידומו של תא"ל טופולנסקי מסמן את הפעם הראשונה מאז 2004 שבה איש חיל האוויר ממונה לתפקיד ראש אכ"א. אז כיהן בתפקיד גיל רגב. את טופולנסקי יחליף ראש להק אוויר בחיל, תת-אלוף עמיקם נורקין, מועמד עתידי נוסף לתפקיד מפקד חיל האוויר.

   

  רק אלוף אחד שהשתתף במלחמת יום הכיפורים

  עם פרישתה בקיץ של האלופה ברביבאי יישארו בצה"ל מעט נשים בתפקידים בכירים בכלל, ובפרט בתפקידי ליבה. המטכ"ל יחזור להיות על טהרת הגברים, ובדרגת תת-אלוף יישאו רק שלוש נשים: יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים תא"ל רחל טבת ויזל, הצנזורית

  הראשית סימה ואקנין גיל - שתיכנס ב-2015 לשנתה העשירית בתפקידה - וראש מחלקת סגל באכ"א, תא"ל מיכל בן מובחר.

   

  שתי האחרונות קיבלו את דרגת התא"ל שלהן במהלך כהונתן כדרגת אישית ולא מתוקף התקן של תפקידן. עם זאת, יש להזכיר כי בקצונה הבינונית והזוטרה מצבן של הנשים טוב יותר באופן יחסי, ולפי נתונים אחרונים חלה עלייה באחוז הקצינות המשרתות.

   

  עוד מינוי שמושך תשומת לב הוא זה של מפקד אוגדת עזה לשעבר, תא"ל יוסי בכר, לתפקיד מפקד הגיס המטכ"לי בפיקוד צפון. בכר יחליף את האלוף גרשון הכהן, שיפרוש מצה"ל בגיל 60 ובכך ישאיר במטכ"ל רק אלוף אחד שהספיק לשרת במלחמת יום הכיפורים - מפקד מפקדת העומק, האלוף שי אביטל. אביטל חזר ב-2012 לצה"ל 12 שנים לאחר פרישתו, מה שהפך את הכהן לקצין שלבש מדים הכי הרבה שנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  יעלון והרמטכ"ל. שנה חמישית לגנץ?
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים