שתף קטע נבחר

נמצא ET - המשחק הגרוע בכל הזמנים

החבר מכוכב אחר, ET, היה להיט גדול בקולנוע אבל כשלון עצום במשחק המחשב שעותקיו נטמנו מתחת לאדמה. צוות עם טרקטורים הצליח לחפור ולהוציא את פיסת ההיסטוריה הזאת חזרה אל פני הקרקע

היום הראשון לחפירה באתר הפסולת בניו מקסיקו הסתיים בהצלחה במציאת עותקים של המשחק הכושל ET של אטארי, ובימאי הסרט התיעודי על החיפושים זאק פן (תסריטאי "הענק הירוק" ועוד רבים) ודאי שחרר אנחת רווחה. האגדה התבררה כנכונה, יש לו סרט.

 

שודדי שודדי התיבה האבודה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שודדי שודדי התיבה האבודה(צילום: רויטרס)

 

סיפור המשחק נטוע בתחילת שנות השמונים, לאחר שסטיבן שפילברג הופך את החוצן עם העיניים הגדולות, לדבר הכי לוהט בקולנוע ובחנויות הצעצועים. חברת אטארי, גם מותג מצליח באותה תקופה, רוצה גם היא לרתום אליה את ההצלחה של הסרט.

בסופו של דבר היא נכשלה לאחר שהפיקה את המשחק הגרוע בכל הזמנים, ויתכן כי זה מה שהרס את החברה הזו.

 

הסיבה לכישלון הייתה שהיו רק חמישה שבועות לפיתוחו של המשחק. זאת מכיוון שאטארי רצתה להוציאו בחגים של אותה שנה. התוצאה הייתה משחקיות מפוקפקת, באגים מרובים, ו-75 מיליון דולר הפסדים לאטארי שחשבה שיש לה להיט בטוח.

 

במסגרת המשחק צריך היה שחקן האטארי לשלוט בחייזר ולאסוף שלוש מרכיבים לטלפון בין-כוכבי. בדרכו לטלפון הוא יכול להזעיק גם את אליוט, הילד מהסרט, ואחרי שהוא אוסף את שלושת החלקים - על השחקן להוביל אותו לאזור שבו יוכל להשתמש בטלפון ולהתקשר הביתה.

 

על פי הסיפור שאושש כעת בחלקו, העותקים מהמשחק שנותרו או שהוחזרו (נמכרו 1.5 מיליון עותקים), נקברו תחת מעטה בטון במדבר ניו מקסיקו.  על פי מאמר בניו יורק טיימס מאותה תקופה, מדובר ב-14 משאיות של משחקים ופסולת מחשבים שנזרקו שם, ככל הנראה חלקן הגיע ישירות מהמפעל.

 

בובת איטי על רקע דחפור (צילום: AP) (צילום: AP)
בובת איטי על רקע דחפור(צילום: AP)

 

למצוא דירת חדר בחצי פארק הירקון

אין צורך לציין שהאתגר במציאת המשחקים היה מעניין בהרבה יותר מהמשחקים עצמם: שטח המזבלה התת קרקעית הוא בגודל כ-1.2 קמ"ר, על פי ההשערות, האוצר האבוד היה אמור להימצא בעומק של כ-6.7 מטר וגודל החפירה כ-37 מטר רבוע. כלומר שבערך, היה על צוות החפירה לקדוח חור בגודל דירת חדר ובגובה של שלוש קומות במקום הנכון בשטח של חצי פארק הירקון. אה, והיה להם רק פסילה אחת. כלומר הרשויות בארה"ב אישרו רק חפירה אחת באתר האשפה העצום.

 

"אני מרגיש הקלה ומתרגש שהם בעצם זכו לראות משהו", אמר הבימאי פן כשהוא מתכוון ככל הנראה ל-200 צופים שנאספו במקום ובהו בחברים בצוות ההפקה שחפר בערימות של זבל, שולף קופסות של המשחק כמו גם משחקים ומוצרים אחרים של אטארי.

 

בין הצופים בחילוץ היה ארמנדו אורטגה, פקיד עירייה שקיבל ב-1983 טיפ מעובד המזבלה לגבי זריקת המשחקים. הוא מספר כי התגנב עם חברו בחושך ובאמצעות פנסים חילצו עשרות משחקים מהתופת. חלקם עדיין היה תקין כשניסו אותם בקונסולות שלהם, כך לטענתו.

 

וקצת כדי להרוס את הרומנטיקה - הקידוח לא היה "על עיוור". הצוותים קיבלו ייעוץ מג'ו לוודדוסקי (Lewandowski), שהחל לנהל את אתר האשפה כמה חודשים לאחר הקבורה. הוא סיפר לסוכנות הידיעות AP כי כדי לאתר את המקום המדויק הם השתמשו בתמונות ישנות ו"קידוחי ניסוי". 


פורסם לראשונה 27/04/2014 14:36

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בימאי הסרט עם עותק של המשחק
צילום: AP
מומלצים