שתף קטע נבחר

החופים שמרימים דגל כחול

לרגל פתיחת עונת הרחצה, קיבלו 23 חופים ברחבי הארץ "דגל כחול" המעיד על סטנדרטים גבוהים ביותר של שמירה ותחזוקה. תזכרו שזה תלוי גם בכם

עונת הרחצה של קיץ 2014 נפתחה היום. המצילים שבו לחופים ואיתם המוני המבקרים המבקשים את כל הטוב שהים והחוף יכולים להציע. יחד עם זאת, גם השנה חופי ישראל נמצאים תחת סדרה של איומים. המוכרים שבהם הם תוכניות נדל"ן לניצול משאב הטבע לטובת אינטרסים כלכליים וכוונות תכנוניות להפקיע שטחי חוף נוספים לטובת הקמת פרויקטים תשתיתיים כמו הקמת מתקני נחיתה לגז, תחנות כוח או מתקני התפלה. בנוסף, לחופים קיימים איומים "שקטים" ביניהם חוסר תשומת לב או הזנחה מצד רשויות וחוסר דאגה מצד קהל המבקרים שנהנים מביקור בחופים מבלי לשמור עליהם ולדאוג לניקיונם.

 

עוד כתבות בערוץ כלכלה ירוקה :

"תאגידי המים מעמיסים עלויות על הצרכנים"

המפעל שמייצר חשמל ירוק ותורם את הכסף

ח"כים בחיפה: "למה צריך נמל נוסף?"

הדרך לים כחול עוברת בעיר ירוקה

 

התנהגות זו מסכנת את משאב הטבע החשוב כל כך הקיים בידינו והכרחי לאיכות חיינו. חופי ארצנו מהווים מפלט ממזג האוויר, מהחדשות וטרדות היום. רבים מאיתנו מנצלים את רצועת החוף כמרכז ספורט שבו אפשר ללכת, לרוץ, לשחות ולגלוש. ההורים וילדיהם נהנים מחוויה חינוכית להתרוצצות הילדים ללא בהייה במסכים מרצדים ולרובנו הים הינו מקום בו אפשר לשכב פרקדן, לפגוש חברים או לנקות את הראש מטרדות היום יום.

 

בילוי עם הילדים בלי מסכים מרצדים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בילוי עם הילדים בלי מסכים מרצדים(צילום: מוטי קמחי)
 

לכן, אין תמה כי רצועת החופים הפתוחים לאזרחים, רצועה קצרה כל כך, גדושה באלפי ולפעמים עשרות אלפי מבקרים ביום בעיקר בסופי השבוע. לכך יש להוסיף את העובדה המשמחת כי בכל שנה עולה מספר התיירים שמגיעים לארצנו ליהנות גם מחופים אלו, וכך קיבלנו חופים הומים במבקרים.

 

וכשהקהל גדול, כולם רוצים את חלקם: רוכלים במבנים בלתי חוקיים אשר מוכרים תכולתם

במחירים מופקעים, חופים אשר גובים כסף עבור כניסה רגלית אל החוף, גורמים פרטיים אשר סוגרים חופים לצורך אירועים פרטיים, וגם אזרחים שבמו ידיהם מביאים הרס: נוסעים ברכבים על חוף, משאירים פסולת אשר מגיעה לים והורסת את המערכת האקולוגית העדינה ועוד.

 

3,850 חופים, 48 מדינות

במדינה שבה חיים שמונה מיליון אזרחים שלהם פתוחים פחות מ-200 קילומטר של חופים, החשיבות על שמירת חופים אלו מכופלת והאחריות לכך נופלת על כתפי כולנו, רשויות ומתרחצים כאחד. על רקע כל אלה, יש לציין לשבח שורה של רשויות מקומיות שלקחו אחריות על החופים שברשותן והצטרפו לתוכנית "הדגל הכחול" (Blue Flag), תוכנית בינלאומית למצוינות חופים המקיפה כ-3,850 חופים ומרינות ב-48 מדינות ברחבי העולם המקפידים על סטנדרטים גבוהים ביותר של שמירה ותחזוקה של החוף. הרשויות המנהלות את החופים עמדו בלמעלה מ-30 קריטריונים מחמירים אשר מבטיחים חוף נקי, איכות מי רחצה ומתן שירותים ברמה גבוהה, פרויקטים חינוכיים לציבור ואף גישה נוחה לנכים.

 

המפתח להצלחת התוכנית - המתרחצים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המפתח להצלחת התוכנית - המתרחצים(צילום: מוטי קמחי)

 

בשנת הרחצה 2013, 9 חופים ושתי מרינות היו החלוצות שהניפו את הדגל הכחול בתחומן ואילו השנה התוכנית יותר מהכפילה את עצמה עם לא פחות מ-23 חופים ומרינות בפריסה ארצית, מחיפה עד אילת ולראשונה, גם חוף בכנרת - חוף חוקוק צפון. אלה מביאים עמם בשורה אמיתית לקהל המבקרים בחופים אלה, עם מתקנים משודרגים, מתן שירותים ברמה גבוהה וללא תשלום וכמובן, איכות של חוף נקי בסטנדרט עולמי. השפעת התוכנית על החופים היא רחבה. כך, ההתעניינות מצד רשויות נוספות בתוכנית הולכת וגדלה ואנו תקווה כי לא ירחק היום שבו נראה בכל חופי ישראל דגלים כחולים המתנוססים בגאון.

 

אך עם כל זאת, בסופו של יום עלינו לזכור כי גם תוכנית מעין זו דינה לרדת לטמיון אם

היא לא תזכה לשיתוף פעולה שלנו, המשתמשים בחוף. אנחנו מהווים המפתח העיקרי להצלחת התוכנית כמו גם לשאר החופים ועלינו לעשות כמיטב יכולתנו לשמור על אלה בלי יוצא מן הכלל. הקפידו להשתמש בפחים המפוזרים לאורך החופים, דאגו לאסוף אחריכם את בדלי הסיגריות או כל פסולת אחרת ויחדיו נדאג לשמור על משאב יקר זה גם לילדינו ולדורות הבאים.

 

היום ב-17:30 יתקיים טקס קבלת הדגלים הכחולים לשנת 2014. הוא ייערך בחוף סירונית בנתניה, שיאנית הדגלים הכחולים בישראל עם שמונה דגלים לשמונת חופיה, במעמד ראש עיריית נתניה מרים פיירברג, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה מר דוד לפלר, נציג הארגון עולמי פין בולדווינג תומסן ומכובדים רבים.

 

החופים והמרינות שזכו לקבל את ה"דגל כחול" לשנת הרחצה 2014 הם: בכנרת -  חוף חוקוק צפון; בחיפה - חוף דדו; בנתניה - חוף צאנז', חוף העונות, חוף האמפי, חוף הרצל, חוף סירונית צפון, חוף סירונית דרום, חוף לגון (לשעבר ארגמן), חוף פולג; בתל אביב - חוף מציצים, חוף ירושלים; בראשון לציון - החוף הכחול; באשדוד - חוף מי עמי, חוף אורנים, חוף לידו, חוף הקשתות, החוף הנפרד, חוף י"א, חוף ריביירה; באילת -  חוף השחפים; מרינה תל אביב ומרינה הרצליה.

 

הכותבת היא מנהלת תוכנית "הדגל הכחול" בישראל מטעם ארגון אקואושן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זיו ריינשטיין
גם הכנרת ברשימה
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים