שתף קטע נבחר

דוד הנחלאווי: תודה, אך הודחתי לפני התקרית

בצבא אמרו כי החייל דוד אדמוב, שתועד דורך נשק ליד נער פלסטיני בחברון, נשפט על עבירות לא קשורות והודח מתפקידו כלוחם. גם החייל אישר זאת בפוסט שפרסם. במקביל, חיילים הצטלמו עם שלטי תמיכה

תמיכה גדולה בחייל מחטיבת הנח"ל, שהודח מתפקידי לחימה לפני התקרית שבה תועד דורך את נשקו ומכוונו לפלסטיני בתחילת השבוע. בפייסבוק נפתחה קבוצה ששמה "אני עם דוד הנחלאווי", שאחרי כמה שעות כבר זכתה ל-20 אלף לייקים. בנוסף פרסמו חיילים תמונות שבהן שלטי תמיכה בחייל שהודח, דוד אדמוב.

 

 

עוד בחדשות:

נפגעי השביתה בדואר: 'אין חופשה, הלך הכסף'

חשש בפורדיס: "הסלמה תגרור תגובות קשות"

 

השבוע פורסם סרטון שבו נראה אדמוב דורך את נשקו כשלידו נער פלסטיני בן 15 בחברון. בדיקת התקרית מעלה כי החייל הודח עוד לפני האירוע שבו תועד עם הפלסטיני. גם אדמוב פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו שבו הדגיש כי לעונש שספג ולהמלצה להדיחו מתפקידי לחימה אין קשר למקרה מיום ראשון, אלא הם נבעו משני מקרי האלימות הקודמים. הוא הודה לאלפי החיילים והאזרחים שתמכו בו ברשת והביע פליאה מהתהודה שעורר סיפורו. יצוין כי המחאה ברשת פרצה בעיקר נוכח התנהלות הצבא שלא הבהיר מיד עם פרסום המקרה את הסיבה האמיתית לעונש שספג.

 

"דובר צה"ל מבקש להדגיש כי החייל נשפט לעונש מאסר בגין עבירות שאותן ביצע עוד לפני האירוע המבצעי ובמנותק ממנו לחלוטין", נכתב בהודעת הצבא היום. "יודגש כי בעת קיום המשפט, האירוע המדובר טרם תוחקר באף לא אחת מהרמות הממונות בגדוד. המשך תפקידו של הלוחם עתיד להיבחן לאור העבירות שבגינן נשפט, המנותקות לחלוטין מהאירוע המבצעי. כל ניסיון לקשור בין האירוע המבצעי שבו נראה החייל דורך את נשקו לבין המשך שירותו מוטעה ואינו עולה בקנה אחד עם המציאות".

 


כמה שעות לפני התקרית נשפט אדמוב על ידי מפקד הגדוד בגין שתי תקריות אלימות קודמות שבהן היה מעורב. בשתיהן תקף חיילים בפלוגה, שבה הוא משרת, ובאחת מהן השליך אבן לכיוון מפקד המחלקה שלו. בגין אירועים אלה החליט המג"ד לגזור עליו 20 ימי מחבוש בכלא הצבאי. בנוסף הוא הודח מתפקידי לחימה.

 

תחקיר התקרית עצמה, שנערך בצבא, העלה כי החייל בדק שלושה פלסטינים סמוך לבית הדסה ביישוב היהודי בחברון, ובשלב מסוים אחד מהם שלף לכיוונו אגרופן. החייל, שהיה לבד בעמדה, חש מאוים, ולכן דרך את נשקו בהפגנתיות ולפי הפקודות. מפקדיו גיבו אותו על תגובה זו, אך הסבירו לו כי הקללות והאיומים שהשמיע לאחר מכן כלפי אותם פלסטינים הם לא דבר שמצופה מלוחם צה"ל.

 

גורם בכיר בחטיבה ציין כי כך מצפים ביחידה מלוחמים לפעול במצב כזה, קרי לדרוך את נשקם, וכך המפקדים שלו גם היו נוהגים. עם זאת, הגורם הסתייג מהקללות שהשמיע החייל לאחר מכן. "את הדברים שאמר ותועדו במצלמה הוא לא היה צריך להגיד".

 

הגורם הבכיר הביע צער מהשתלשלות המחאה: "חבל שהאמת המלאה לא הייתה ידועה עוד קודם כי אז כל המחאה הזו לא הייתה מתרחשת. הוציאו דברים מפרופורציה על כלום מבלי לדעת את האמת ואת העובדות".

 

עם זאת, האירוע זכה לתהודה באינטרנט ביממה האחרונה בשל עצומה בפייסבוק שפרסמו אזרחים, ועליה חתמו מאות גולשים שהביעו תמיכה בחייל. "לחיילי צה"ל נמאס שמפקירים אותם לידי האויב ומשחקים בהם ככלי שחמט", נכתב בראש עמוד הפייסבוק שהוקם למענו. 

אחד התומכים בעמוד, משה שפירא, כתב: "הוא לא לחץ על הדק, לא היכה, לא נלחם(!), בסך הכול יצר אקט של הרתעה, השתמש ביכולותיו שרכש בזמן הכשרתו כלוחם בצבא הגנה לישראל, פעל כנדרש ממנו, ואז אותו פיקוד שהנחה אותו לפעול כך, מפקיר אותו מסיבות פוליטיות, מטעמים של יחצנות".

 

גולש אחר, גיל כהן, כתב: "כל הורה שיש לו בן בחטיבת הנח"ל צריך להתקשר עכשיו ללשכת המח"ט ולדרוש להוציא את הבן שלו מיד מהחטיבה ולהעביר אותו לשיבוץ מחדש בחטיבה אחרת שיש בה ערכים, גיבוי, ומפקדים ציוניים וישראלים פטריוטיים אמיתיים".

 

"גם לוחמים פצועים עם דוד הנחלאווי"

חייל צה"ל העלה לעמוד תמונה וקרא לה "כולנו דוד", ובה נראים ארבעה חיילים הפונים למצלמה וסוהר ביטחון עם הגב למצלמה. כולם מסתירים את פניהם בשלטי נייר שבהם נכתב: "מג"ב וצה"ל עם דוד!", "גם אני עם דוד", ו"היום דוד, מחר אתה".

 

אהוד אמיתון העלה צילום שבו תמונה ממוסגרת ומעליה מונחים דיסקית ואקדח עם שלט מנייר: "הייתי בחברון, נפצעתי בחברון, גם לוחמים פצועים עם דוד הנחלאווי". תמונות נוספות הראו כלב המחזיק בשלט נייר שעליו נכתב "גם טיטו עם דוד הנחלאווי", וכן את הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, מכוון רובה ואומר לכאורה: "גם אני הייתי דורך".

 

בעמוד הפייסבוק שנפתח הוסרו בשעות האחרונות הפוסטים שפרסמו גולשים בהם תמכו בחייל, כולל מחיקת זיהוי הגולשים שהעלו תמונות החיילים.

לוחמי נח"ל בחברון, היום (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
לוחמי נח"ל בחברון, היום(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

בצה"ל הדגישו כי בתקרית לא נפגע אף לא פלסטיני אחד וכי מצופה מחיילים שחשים סכנה לחייהם לדרוך את נשקם כאמצעי התרעה. גורמים בצבא גם הזכירו כי התמונות שצילמו הפלסטינים מהתקרית מראות בבירור כי אחד הפלסטינים החזיק בידו אגרופן ליד החייל. 

 

בגדוד 932 של הנח"ל הביעו פליאה על המחאה שצברה תאוצה ברשת שלה היו שותפים חיילים מיחידות אחרות. אחד החיילים בגדוד טען כי אם היו יודעים מראש שמדובר בחייל אלים שתקף פעמיים בחודש האחרון חיילים בפלוגה שלו, כולל את אחד הקצינים, ועל כך הוא נשפט ונענש אז לא היו עושים מזה רעש.

 

"השירות בחברון הוא הקשה והמורכב בכל גזרות אוגדת יהודה ושומרון בגלל החיכוך התמידי בין יהודים לפלסטינים. אין כמעט יום שבו פלסטינים לא מנסים להפיל אותנו בפח עם מצלמות שלופות וברוב המכריע של המקרים, החיילים מאופקים ומגיבים בצורה מדודה", הסביר החייל.

 

יש לציין כי לאור העמדה הרגישה, בין חסם השוטר שמפריד בין היישוב היהודי לקצה הקסבה לבית הדסה אוישה עד לאחרונה על ידי מפקד ולא חייל משום שתלמידים פלסטינים נוהגים לידות שם אבנים לעבר העמדה תוך שפלסטינים אחרים תיעדו את האירוע כדי לקלוט תמונה של חייל צה"ל מעכב ילד פלסטיני.

 

בחטיבת הנח"ל הוחלט לשנות את הנוהל ולהציב במקום חייל מנוסה שנחשב לקר רוח, אך ככל הנראה במקרה זה הוצב החייל עם הרקע האלים. גורם בחטיבה הדגיש כי החיילים והמפקדים מתודרכים מדי יום להגיב באיפוק במצבים שכאלו ולא לדבר עם גורמים אזרחיים, דוגמת פעילי ארגוני שמאל או ימין המסיירים בעיר.

 

"יש מצבים שבהם פלסטינים מקללים חיילים בלי הפסקה, מול פניהם, את האמהות שלהם בגידופים הגסים ביותר, בזמן שפלסטיני אחר מצלם. החיילים הוכנו מראש למצבים האלו עוד באימון שלפני התעסוקה המבצעית בסדנאות מיוחדות לכך ולכן כמעט בכל מצב יש מפקד או קצין צמוד לחיילים הצעירים בפעילויות", הסבירו בחטיבת הנח"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים