שתף קטע נבחר

69,580 לייקים: "גם אני עם דוד הנחלאווי"

קבוצת התמיכה בפייסבוק בלוחם הנח"ל שהודח הולכת וגדלה, במה שהופך לאחת מהמחאות הגדולות בתולדות צה"ל. בצבא מדגישים כי החייל לא הודח בשל התקרית שבה דרך נשק לעבר פלסטינים, אך נראה כי עבור תומכיו זה כבר לא משנה. דובר צה"ל: פייסבוק? כל חייל מוזמן לדבר עם מפקדיו

צה"ל מתמודד כמעט מדי יום - ובהצלחה חלקית בלבד - עם כוחה של הרשת. סרטונים שונים שמציגים את התנהלות חייליו באור שלילי או מביך מופצים מדי פעם ברשתות החברתיות ומשם עושים דרכם לכלי תקשורת ממוסדים בארץ ובעולם. אבל עם פרשת דוד הנחלאווי שהתפרסמה הבוקר (ד'), פגש הצבא לראשונה מחאת פייסבוק שאותה יזמו דווקא חיילים במדים ובפנים מוסתרות, ואליהם הצטרפו עשרות אלפים תוך שעות ספורות. הקבוצה "אני עם דוד הנחלאווי", שהביעה תמיכה בחייל המודח דוד אדמוב, מנתה נכון לשעה 23:00 בערב יותר מ-69 אלף לייקים.

 

 

היא החלה בתמונות שהעלו חיילים ובהן תיעדו את עצמם אוחזים כרזות המביעות תמיכה באדמוב. תוך זמן קצר הצטרפו חברים וחברות רבים – חיילים ואזרחים כאחד. קבוצת "אני עם דוד הנחלאווי" הפכה לאחד האייטמים המדוברים ביותר ברשת בעברית. היעדר השליטה של צה"ל על המחאה היה כה בולט, עד שאדמוב עצמו הגיב לה באופן עצמאי ופומבי בעמוד הפייסבוק שלו. בהמשך היא אף יצאה מגבולות הרשת, וקבוצת מתנחלים הגיעה בשעות הערב להפגין מול המוצב שבו שירת בחברון.

 

הרקע לפרשה הוא סרטון שפורסם במהלך השבוע, לראשונה בערוץ 10, ובו תועד אדמוב דורך נשק מול צעירים פלסטינים שהתגודדו סביבו ליד בית הדסה בחברון. לאחר מכן נודע כי הוא הודח מהגדוד שלו, וקבוצת התמיכה נולדה מתוך הנחה שגויה שההדחה נבעה מהתקרית בחברון. רק מאוחר יותר הבהיר צה"ל – ואדמוב הצהיר על כך בעצמו – שההדחה ועונש מחבוש שנגזרו עליו נבעו בגלל תקריות אלימות שבמסגרתן הכה חברים שלו לגדוד. אבל זה כבר היה מאוחר מדי. החברים המשיכו להצטרף לקבוצה. 

 
בעקבות התאוצה שצברה המחאה במדים נשאל על הדברים דובר צה"ל, תת אלוף מוטי אלמוז, ואמר: "פייסבוק הוא לא כלי מחאתי אלא כלי חברתי. לכל חייל יש מפקד והוא מוזמן לדבר איתו". לדבריו, חיילים צריכים להבין שמקומן של מחאות אינו בפייסבוק: "נכנס את החיילים ונסביר שמצד אחד יש תופעות חברתיות מבורכות, ומצד שני זה לא בהכרח המקום".

 

המחאה ההמונית של חיילי צה"ל בפייסבוק היא חסרת תקדים בהתמודדות של הצבא עם השימוש של חיילים ברשתות החברתיות. בצה"ל התקשו לזהות מראש את הפוטנציאל הנפיץ של המחאה ברשת, והעדיפו שלא לדווח מראש על הסיבה האמיתית שבגינה נשפט ונענש החייל: השלכת אבן לכיוון מפקד המחלקה שלו.

תמונות שהעלו חיילים לקבוצת הפייסבוק ()
תמונות שהעלו חיילים לקבוצת הפייסבוק


 

כעת מסתמן שהחייל יחזור לאחר ריצוי העונש בכלא לשרת בתפקיד תומך לחימה במפקדת הגדוד, ובצבא ינסו להבין כיצד להתמודד עם מקרים כאלו בעתיד.

 

בחודשים האחרונים, בעקבות הנחייה של קצין החינוך הראש תא"ל אבנר פז, נקראו חיילי צה"ל לא להשתמש באופן לא תקני ברשתות החברתיות. הקריאה הגיעה אחרי שיוטיוב הפך לזירת הפצת סרטונים מביכים מבסיסי צה"ל.

 

הובהר לחיילים כי אמירה לא מכובדת או לא חוקית ברשת חברתית תגרור דין משמעתי תחת עבירת "התנהגות בלתי הולמת", שכבר גררה עונשים דוגמת ריתוק או תקופת מחבוש קצרה. בחלק מהמקרים קצינים נתפסו מדברים באופן בלתי הולם על פקודיהם בקבוצות בוואטסאפ, ונענשו על כך.

פורסם לראשונה 30/04/2014 21:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החייל דוד אדמוב דורך את נשקו. מתוך הסרטון שעלה ליוטיוב
מומלצים