שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

קורס טיס ראשון, מיג עיראקי, מסיבות. צפו בתיעוד נדיר - ההיסטוריה של חיל האוויר

תא"ל שעיה גזית ז"ל היה אחד מארבעת הטייסים הראשונים של צה"ל. חמוש במסרטה הוא עמד בכל צומת מרכזי של החיל, והתיעוד שלו מקיף את הפעילות מסיני דרך גרמניה ועד אפריקה. ynet חשף את חבריו הוותיקים לצילומי הווידאו הנדירים ושמע את סיפוריהם. גם ראומה ויצמן ראתה את עזר והתרגשה

 

תא"ל במיל' שעיה גזית ז"ל, מראשוני הטייסים בחיל האוויר ואחד מבכיריו, תיעד בלי הפסקה. האיש שהיה אחד מארבעת הטייסים בקורס הראשון בהיסטוריה של חיל האוויר, שכונה "מינוס 2", ידע שהוא חלק מהיסטוריה מתהווה. והיסטוריה צריך לתעד. 

 

כשאודי גזית פתח את הארגזים והציג בפני אנשי ארכיון המדינה את החומרים המצולמים של אביו, שפשפו אנשי הארכיון את עיניהם בתדהמה. כמויות עצומות של חומרים היסטוריים - סרטים, תמונות, תעודות, מסמכים נדירים.

 

עוד כתבות מיוחדות ליום העצמאות:

חיל האוויר קטלני מאי פעם / רון בן ישי

צעירים ימנים, ותלויים בהורים / סקר העצמאות של ynet

"תמיד אופטימי, תמיד בצדק". פרס בראיון חג

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו


החומרים פותחו ובהם אינספור סיפורים - חלקם דרמטיים, חלקם אישיים. נמצאו אף תיעודים נדירים של טיסת הניסוי הראשונה שבוצעה אי פעם במיג-21 עיראקי, שהגיע ארצה ב"מבצע יהלום" של המוסד, אשר סייע לטייס העיראקי מוניר רדפה לערוק לישראל.

כמו כן נמצא תיעוד של מסדר כנפיים לטייסים אפריקנים שלמדו והוכשרו בישראל בהשתתפות כל צמרת המדינה;

 ביקורים חשאיים במערב גרמניה בטרם כוננו יחסים דיפלומטיים בין המדינות; הקמת בסיס חצרים בדרום; תיעוד מקרוב של קורס הטיס של הבן אודי, מסיבות פורים צבעוניות במיוחד של בכירי החיל ועוד.

 

לרגל יום העצמאות, הציג ynet את החומרים הנדירים לדמויות בולטות בחיל האוויר של אותם הימים. ראומה ויצמן, רעייתו של מפקד חיל האוויר לשעבר ולימים הנשיא עזר ויצמן. דני שפירא, שותפו של גזית לקורס הטיס הראשון וטייס הניסוי הראשי, שהטיס במו ידיו את המיג העיראקי (הראשון בעולם המערבי שעשה זאת בתקופת המלחמה הקרה), הרס"ר המיתולוגי של בית הספר לטיסה יניב שי (שיקול), ושליח חיל האוויר באפריקה בשנות ה-60, יהודה מסד. צפו בכתבת הווידאו המיוחדת.

 

למי שרוצה עוד - לחומרים המלאים ללא עריכה .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שעיה גזית, באדיבות ארכיון המדינה
בן גוריון בחיל האוויר
צילום: שעיה גזית, באדיבות ארכיון המדינה
מומלצים