שתף קטע נבחר

חוק הלאום: 'נתניהו מוביל למדינה דו-לאומית'

הנחייתו של נתניהו לקדם ללא דיחוי את "חוק הלאום" שבמסגרתו יעוגן בחוק יסוד מעמדה של ישראל כמדינת הלאום היהודי גוררת תגובות קשות במערכת הפוליטית. הרצוג: "החידלון המדיני הופך את ישראל למדינה דו-לאומית". לבני: "מחליש את הערכים הדמוקרטיים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה הערב (ה') ליו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין לקדם ללא דיחוי את "חוק הלאום" שבמסגרתו יעוגן בחוק יסוד מעמדה של ישראל כמדינת הלאום היהודי. המהלך שעליו הכריז נתניהו בביקור בהיכל העצמאות בתל אביב - האולם שבו הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל ב-14 במאי 1948 - מחולל סערה פוליטית וציבורית.

 

סיפורים חמים נוספים - בפייסבוק שלנו

 

ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (העבודה) תקף הערב את נתניהו ואמר כי "לצערנו, החידלון המדיני מבית מדרשו של נתניהו מוביל לאובדן הרוב היהודי ולהפיכת ישראל למדינה דו-לאומית. את העובדה המצערת הזאת, שום חוק לא יוכל להסתיר". הרצוג אמר כי "מפלגת העבודה תומכת בכל מאודה בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. העבודה הקימה את המדינה ומנהיגיה ניסחו את מגילת העצמאות, מסמך מכונן המעגן את אופיה של ישראל כמדינה יהודית".

 

נתניהו עצמו אמר מוקדם יותר: "תמוה בעיניי שדווקא בין אלה שקוראים לישראל לעשות ויתורים בשטחי יהודה ושומרון בגלל רצונם המובן להימנע ממדינה דו לאומית, הם המתנגדים לכך שישראל תהיה מדינת הלאום היהודי. אי אפשר להתנגד לכך שמדינת ישראל תהיה מדינת הלאום של העם היהודי ובו בזמן לתמוך במדינת הלאום הפלסטינית". 

 

לבני: "אתנגד, לא משנה זהות המציע" 

כוונתו של נתניהו עשויה להוביל לקרעים בממשלתו וגם משם נשמעים הערב קולות של ביקורת קשה. שרת המשפטים ציפי לבני כבר הבהירה שתתנגד ליוזמה: "כמו שהתנגדתי בעבר ליוזמות כאלה אעשה זאת ולא משנה זהותו של המציע. אמשיך להגן על ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ובשום אופן לא נאפשר להחליש את הערכים הדמוקרטיים ולהכפיף אותם ליהודיים - זו מהות מגילת העצמאות וזה בסיס קיומנו", אמרה.

 

"מאז נכנסתי למשרד המשפטים אני פועלת לעגן את ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית - באופן מאוזן וחוקתי. לשם כך, ועל דעתו של ראש הממשלה וכל מרכיבי הקואליציה, מיניתי את פרופ' רות גביזון לפני מספר חודשים על מנת לבחון לעומק את הנושא ולנסח בהתאם הצעת חוק שתשמור על האיזון החיוני של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית", כתבה לבני בדף הפייסבוק שלה.

"החלטה היסטורית". ח"כ לוין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"החלטה היסטורית". ח"כ לוין(צילום: גיל יוחנן)

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, מסר כי נתניהו הנחה אותו להוביל ללא דיחוי את הליך החקיקה, "כהמשך להצעת החוק המקורית שהייתי בין יוזמיה". הוא בירך את נתניהו על ההחלטה לקדם את חוק הלאום והגדיר אותה "החלטה היסטורית שתשיב את מדינת ישראל למסלול ציוני, לאחר שנים של פגיעה מתמשכת מצד מערכת המשפט בעקרונות הבסיסיים שעליהם קמה המדינה".

 

ח"כ איילת שקד אמרה שזו בשורה משמחת וחשובה לתומכי הצעת "חוק הלאום - ישראל מדינת העם היהודי", שהיא נמנתה עם יוזמיה, שאליהם "הצטרף כעת לא אחר מראש ממשלת ישראל. תמיכה זו מהווה חותמת של איכות ואמירה ברורה שעלינו לדאוג היום יותר מתמיד לכך שישראל תשאר מדינת העם היהודי. זו זכות ולא חסד, אני מקווה שתהליך החקיקה יהיה יסודי ופורה ואני מזמינה כל ארגון וכל אדם בעל עניין לקחת בו חלק לכשיגיע לדיוני הוועדה".

 

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בהתייחסה למהלך שמקדם נתניהו כי "ראש הממשלה מדבר על חוק הצהרתי מיותר שלא יעזור לישראל להישאר מדינת העם היהודי, זאת כל זמן שנתניהו ושותפיו בממשלה עושים הכל כדי לטפח את השטחים ולהפוך אותנו למדינת דיכוי דו לאומית, שהיא גם לא יהודית וגם לא דמוקרטית. במדינת ישראל חיים גם אזרחים לא יהודים ולכן המדינה צריכה להגדיר את עצמה כמדינתו של העם היהודי ושל כל אזרחיה. מי שתומך ברעיון שתי המדינות תומך במתן ריבונות לפלסטינים ומבקש מהפלסטינים שיכירו בריבונות הישראלית אבל לא באופיה של המדינה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו בהיכל העצמאות
צילום: רויטרס
צילום: מוטי קמחי
"חידלון מדיני". הרצוג
צילום: מוטי קמחי
צילום: גיל יוחנן
"לא נאפשר להחליש את הערכים הדמוקרטיים". לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים