שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רון דהן: צלקות המלחמה מטופלות במוזיקה
  כחלק מהתמודדותו עם הזוועות שראה במלחמת לבנון השנייה, מוציא הסופר רון דהן פרויקט מיוחד עם ההרכב Farthest South. "טקס הזכרון הפרטי שלי הופך להיות יצירה משותפת ומהדהדת", הוא מספר. האזינו כאן בבכורה ליצירה המלאה

  כמו חיילים ואנשי מילואים רבים, גם הסופר רון דהן חזר ממלחמת לבנון השנייה כואב, מצולק ומחפש אחר תשובות. ב-2012 הוציא דהן את ספרו "נעורים", שעוסק בחוויותיו כמילואימניק במלחמה, ומתאר את הזוועות שראה - ואת חוויות הסמים הפסיכדליים שלאחר מכן, אותן חווה במזרח הרחוק ובאירופה. "נעורים" הוא מסע אישי מטלטל  בין חוויות המלחמה לחוויות נדודים, כתוב ברצועות שירה פרוזאיות.

   

  לאחרונה חבר הסופר ללהקת "Farthest South" (יאיר יונה, ברי ברקו ויאיר עציוני) הרכב המנגן מוזיקה מאולתרת לחלוטין - ליצירה שמשלבת את חוויותיו ותחושותיו כפי שתוארו בספר, עם האסוציאציות שעלו בחברי ההרכב. התוצאה היא שילוב בין זכרונות מלחמה, צלקות ודרך ההתמודדות עמן, לבין מוזיקה אסוציאטיבית, אפלה ובלתי ניתנת לשחזור.

   

   

  "טקס הזכרון הפרטי שלי הופך להיות יצירה משותפת ומהדהדת, הן מבחינה פואטית והן מבחינה מוזיקלית", מסביר דהן את הפרויקט החד פעמי. "זהו הזיכרון הקולקטיבי האמיתי שלנו, תנועת המטוטלת בין הרצון לחופש מוחלט לבין המציאות הכפויה עלינו במקום הזה".

   

  "למרות שלא הייתי במלחמת לבנון השנייה, תחושת הפאניקה הזו נשמעה לי מוכרת", מספר חבר ההרכב יאיר יונה, על פגישתו עם הספר ועל חוויות שלא בהכרח נוגעות בעולמו האישי. "תחושת האין אונות וה'לא יכול להיות' הזו, מהדהדת לי בראש, והטקסטים של רון תירגמו את המחשבות שלי למילים.

   

  "כשפגשתי אותן כמוזיקאי, זה היה מיזוג נפש בנפש, טקסט במוזיקה, המקום שבו אני יכול לצעוק את הצעקה שלי, ובאותו זמן לא לפתוח את הפה. המפגש עם 'נעורים' הגיע עבורי לראשונה כהשלמה מטלטלת לתחושת סולידריות מחד והפרדות מוחלטת מאידך, מתוך הסיפור הזה של כל אחד והצבא או אי הצבא שלו".

   

  להאזנה לאלבום המלא "נעורים"

  מופע השקה של הפרויקט  יתקיים ב-16 ביוני בתאטרון תמונע בת"א.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אריה קישון
  Farthest South. טראומה חוברת ליצירה
  צילום: אריה קישון
  7 לילות
  מומלצים