שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  סקרנית בים: נקבת כריש ביקרה באילת

  אנשי יחידת השיטור הימי פגשו במהלך סיור במפרץ אילת במרחק של כמה מאות מטרים מהחוף בנקבת עמלץ כחול, אחד הכרישים המהירים בעולם. "היא שיחקה ליד אופנוע הים שלנו כמו ילדה סקרנית", הם אומרים. בטבע סובלים העמלצים הכחולים מדיג יתר לאחר שהם ניצודים למטרות מאכל

  במהלך סיור שגרתי של צמד שוטרים מאגף השיטור הימי באילת ביום ראשון במפרץ אילת, פגשו השניים נקבת כריש עמלץ כחול (מאקו קצר סנפיר) ששחתה במרחק של כמה מאות מטרים מחוף הים.

   

  צילום: שיטור ימי אילת

  צילום: שיטור ימי אילת

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שאול רולינגר ויוגב דנוך, אנשי יחידת השיטור הימי הבחינו במהלך שיט על אופנוע הים בסנפיר של כריש בים. "הפנו את תשומת לבנו מאחת הספינות הגוררות של נמל אילת בהימצאותו של הכריש והגענו אליו למרחק כשני מטר", מספר רולינגר ל-ynet. "זו לא הפעם הראשונה שאנחנו פוגשים בכריש עמלץ כחול. הוא נפוץ מאוד במים עמוקים ורחוקים מאוד מהחוף. הפרט הזה היה במרחק של כמה מאות מטרים וצפינו עליו במשך כרבע שעה".

   

  לדברי רולינגר, נקבת העמלץ הכחולה היתה סקרנית מאוד ושקטה. "היא התעניינה מאוד באופנוע הים שלנו. התחככה בו ושיחקה ליד האופנוע כמו ילדה סקרנית. הם דגים מהירים וסקרנים מאוד". בתום התצפית המשיכו השניים בסיורם במפרץ אילת.


   

  "ניצודים באילת ובים התיכון"

  עדי ברש, חוקרת כרישים באוניברסיטת חיפה, בחנה את תיעוד הכריש וציינה כי ככל הנראה מדובר בנקבה. "במפרץ אילת הוא הנציג היחיד של משפחת העמלציים, אבל בים תיכון נמצאים שלושה נציגים אחרים. העמלץ הכחול ניצוד עבור בשרו הן במפרץ אילת והן בים התיכון, ונתפס רבות גם כשלל לוואי", היא מפרטת.

   

  לדבריה, "הגוף שלו, כמו שאפשר לראות מהתמונות, מיועד לשחייה מהירה ומושלמת. יש לו זנב סימטרי, חרב (כמו של גלשן) בחלק האחורי של הגוף ומבנה טורביני לחלוטין. הוא שחיין מעולה ונוהג לקפוץ החוצה מהמים במרדף אחרי טרף, או כאשר הוא מנסה להשתחרר מאחיזה של דייגים". לפני כשנתיים קיבלה ברש דיווח מדייגים בים התיכון כי נמצא כריש עמלץ כחול קטן בתוך בטן של דג טונה גדול.

   

  בטבע העמלץ הכחול ניזון מדגים, אך גם מתמנונים ודיונונים. ברש מפרטת כי לעיתים גם מוצאים בקיבתם של העמלצים צבי ים ואף שאריות דולפינים. "הם נמצאים בדרך כלל בעומקים של עד 400 מטרים והם בין הדגים המעטים שיכולים לווסת את חום הגוף שלהם".

   

   (צילום: יחידת שיטור ימי אילת) (צילום: יחידת שיטור ימי אילת)
  (צילום: יחידת שיטור ימי אילת)

   

  כריש עמלץ חולה תקף לאחרונה לפני 46 שנה

  כרישי עמלץ כחול, שייכים למשפחת העמלציים ונחשבים לכרישים של מים פתוחים ועמוקים, המרבים לנדוד.הם מצויים גם בים התיכון ובים סוף. העמלץ הכחול נחשב לאחד מהטורפים הקטלניים בעולם התת-ימי.

   

  מפגשים בין כרישי עמלץ כחול לשוחים או צוללים באילת שהסתיימו בתקיפה מצד הכריש נחשבים לנדירים במיוחד. המקרה האחרון בו כריש חולה תקף תיירת באילת היה לפני 46 שנה וחיפש מזון חלופי. מבחינת אירועי תקיפות של העמלץ הכחול בעולם, מדובר בעשרות בלבד.

   

  העמלץ הכחול מגיע לאורך של עד ארבעה מטר, הוא נחשב לכריש מסוכן לאדם ולאחד הכרישים המהירים בעולם. העמלץ הכחול מצויד בשיניים חדות ודקות במיוחד. העמלצים הכחולים, בדומה למיני כרישים רבים בעולם, סובלים בעולם מפגיעה באוכלוסייתן, עקב הילכדות בשוגג ברשתות ובמערכי חכות, ועקב הדרישה לסנפירי כרישים למטרות מאכל. למרבית הכרישים הטורפים יש תפקיד חשוב בשרשרת המזון הימית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים