שתף קטע נבחר

התשובה לחיזבאללה: צפו במכ"ם של חיל הים

רואה רחוק יותר, מזהה אויב בין ספינות תמימות ומסמן יותר מטרות במקביל: על ספינת טילים של חיל הים הושלמה התקנת המכ"ם החדש "אדיר", שאמור להוות תשובה לטילי היאחונט. גורם בחיל משוכנע: "מדובר בפריצת בדרך"

חיל הים השלים את התקנת המכ"ם החדש שאמור להוות תשובה לטילי היאחונט של צבא סוריה וחיזבאללה . על פי צה"ל, המכ"ם "אדיר", מתוצרת התעשייה האווירית, רואה רחוק יותר, מסמן יותר מטרות במקביל ומזהה ספינת אויב שמסתתרת בין עשרות אוניות תמימות. הוא הותקן על ספינת טילים ראשונה, ואמור להשיג מודיעין איכותי יותר, מלב ים, אלפי קילומטרים מערבית לישראל.

 

 

"אדיר" יותקן בשנים הקרובות גם על יתר ספינות הטילים בחיל. "בשבועות הקרובים הוא יוכרז מבצעי ומדובר בפריצת דרך", אמר ל-ynet גורם בכיר בחיל הים. "כבר היום אנו רואים שהביצועים שלו, כולל רכישת מספר מטרות במקביל, טובים ממה שתכננו".

 

טווח הסריקה של המכ"ם "אדיר" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
טווח הסריקה של המכ"ם "אדיר"(צילום: דובר צה"ל)

הלוחות שהותקנו על סיפון הסטי"ל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הלוחות שהותקנו על סיפון הסטי"ל(צילום: דובר צה"ל)

המכ"ם החדש "בוהה" בשטח הסיקור בשיטה דיגיטלית באמצעות ארבעה לוחות שהותקנו בחלקו העליון של הסיפון. "הקשר בין המטרות עובר בין הלוחות ביכולת שאין כמותה בעולם", הוסיף הקצין מחיל הים. "המכ"ם החדש יוכל לזהות ולטפל במטרות ים, אוויר ויבשה, בהם טילים ומטוסי אויב".

 

התקנת המערכת החדשה בוצעה במספנת חיל הים בחיפה, וכללה את בניית קירות המכ"ם ועמדות למשגרי הטילים – מהלך שהגדיל את משקל הספינה בעשרות טונות. השלב הבא יהיה התקנת טילי "ברק" החדשים, שפיתוחם בתעשייה האווירית צפוי להסתיים בשנה הקרובה.

הדמיית שיגור הטילים מספינת הטילים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הדמיית שיגור הטילים מספינת הטילים(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

טילי הברק יספקו הגנה מרחבית יעילה מאיומים ימיים או יבשתיים, ויוכלו להגן גם על רצועות חוף מלב הים, בדומה לכיפת ברזל, אף מפני טילים מדויקים וגדולים יותר.

 

לדברי גורמים במערכת הביטחון, המערכת החדשה ושילובה עם טילי ברק יוכלו לתת מענה גם לאיום טילי היאחונט המתקדמים תוצרת רוסיה, הנמצאים בשימוש של הצבא הסורי, ולפי הנחת העבודה בצה"ל הועברו גם לחיזבאללה. טילים אלו יכולים לשתק את מרבית רצועת החוף, כולל נמל אשדוד, בשל היותם קשים לזיהוי. גורם בחיל הים: "היאחונט הוא טיל על קולי שמאפשר שיוט חופשי בגובה נמוך, אבל יש לנו יכולות טובות בהתמודדות מולו, כולל באמצעות מערכת האדיר שיסייע במענה ליאחונט".

 

אם הגזרה הצפונית תתחמם, ישולבו המערכות בעימות לפני שיסתיים הפיתוח שלהן?

"אנו מכניסים לפעמים טכנולוגיות שעדיין לא בשלות ב-100% מתוך חישוב מושכל של הסיכון מול הסיכוי. כך עשינו לגבי מערכות תקשוביות במבצע חשיפה מלאה, והן אפשרו השתתפות בשידור חי של מפקד חיל הים, שהיה 1,500 קילומטר מישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
טווח המכ"ם החדש "אדיר"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים