שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקרב על תקציב הביטחון: נדחה תרגיל העורף
  גורם ביטחוני בכיר אמר: "דחיית התרגיל היא צעד ראשון בדרך להפסקה כמעט מוחלטת של האימונים בצה"ל ובמערכת הביטחון בשל אילוצי תקציב. זה לא משחק ואיננו מהלכים אימים. זו פשוט המציאות"

  במהלך הקרב על תקציב משרד הביטחון הודיע בצהריים (יום ו') המשרד כי בעקבות מצוקה תקציבית הוחלט לדחות למועד לא ידוע את תרגיל העורף השנתי - נקודת מפנה 8 - שהיה אמור להתקיים בחודש הבא. התרגיל עשוי להתקיים בסתיו הקרוב.

   

  עוד בחדשות:

  חשד: גבר מהמרכז כלא את חברתו וילדיו במשך שנה

  משרד האוצר נגד הדסה: לא יכתיבו לנו

  אינדיק: הבנייה בהתנחלויות חיבלה במו"מ

   

  גורם ביטחוני בכיר אמר: "דחיית התרגיל היא צעד ראשון בדרך להפסקה כמעט מוחלטת של האימונים בצה"ל ובמערכת הביטחון בשל אילוצי תקציב. זה לא משחק ואיננו מהלכים אימים. זו פשוט המציאות".

   

  במשרד הביטחון הסבירו כי ההחלטה לדחות את התרגיל, שהתקבלה על-ידי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ,  נובעת בעיקר מהמשבר התקציבי שבו נמצאים מערכת הביטחון וצה"ל. "נקודת מפנה 8" הוא תרגיל העורף השנתי הגדול, שבו מתורגלים פיקוד העורף, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מערכת החינוך, גופי החירום וההצלה - משטרה, כיבוי אש, מגן דוד אדום - וגורמים נוספים בהם חברת החשמל, חברת מקורות והתעשיות הפטרוכימיות, במתווה של מלחמה ונפילת טילים על ישראל.

   

  הגורם הביטחוני הוסיף: "זה לא משחק ואיננו מהלכים אימים. זו פשוט המציאות: אזלו המשאבים למערכת הביטחון ולצה"ל, ואנו עוצרים את הפעילות. כפועל יוצא מכך נרד באופן דרמטי ברמת הכשירות, הכוננות והמוכנות, לא רק בעורף אלא גם בגזרות אחרות, כולל ביחידות הלוחמות הסדירות וביחידות המילואים".

   

  במערכת הביטחון חוששים לקראת דיוני התקציב לשנת 2015 כי גם בשנה זו הצבא יפעל לפי תקציב חד שנתי, ללא אפשרות לתכנן מהלכים ארוכי טווח כגון התעצמות במערכים השונים ובאמצעי לחימה שייצורם, רכישתם וקליטתם בצבא, נפרסים על פני מספר שנים.

   

  התרגיל: ירי מסיבי של רקטות וטילים

  התרגיל השנתי ב-2014 אמור לדמות תרחיש של ירי מסיבי של רקטות וטילים קונבנציונליים ממספר זירות במקביל על רחבי הארץ, לאחר שבשנים קודמות תורגלו בתרגילי נקודת מפנה תרחישים של ירי טילים בלתי קונבנציוליים והתמודדות עם רעידות אדמה חזקות. בתרגיל השנה, התושבים היו אמור לתרגל את מפת ההתגוננות הארצית החדשה והמעודכנת שפיקוד העורף פרסם לפני כשבוע, ובה חלו מספר שינויים בחלק מהאיזורים בארץ, בכל הקשור לזמני התגובה המקסימליים לכניסה למרחבים מוגנים בהישמע אזעקה. זו לא הפעם הראשונה שבה מערכת הביטחון משתמשת בתרגיל העורף השנתי כאמצעי לאיום בעת המשבר הקבוע על תקציב הביטחון, כך היה גם לפני כשנתיים אז נערך התרגיל כמתוכנן.

   

  בנוסף, בשנים האחרונות חלק מהתרגילים השנתיים נערכו בלאו הכי בסתיו, כפי שעשוי להיות השנה. בפיקוד העורף נערכו בחודשים האחרונים לקיום התרגיל בחודש יוני, חודש בו צפוי המשרד להגנת העורף להתפרק ולהיבלע חזרה במשרד הביטחון, שהיה המוציא לפועל המעשי של תרגילי החירום עד כה. יחד עם זאת, אם התרגיל יבוטל כליל, יהיה מדובר בצעד חסר תקדים מאז החלו לקיים את תרגילי נקודת מפנה מאז מלחמת לבנון השנייה.

   

   

   

  יעלון התייחס ביום רביעי, במהלך דיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, לנושא: "הורדנו כוחות, פיטרנו משרתי

   קבע, סגרנו טייסות וחטיבות. לקחנו על עצמנו קיצוץ של 3 מיליארד שקלים. אנו נמצאים בשבר ויש ירידה אנושה באימונים, ונמשיך לרדת עוד יותר באימונים ביבשה, באוויר ובים. נדעוך במוכנות, בכוננות ובכשירות, עם רמת קיום מינימלית".

   

  יעלון הוסיף כי הדיון על תקציב הביטחון מתנהל "באופן לא רציני, כמו בזאר טורקי. התמונה כעת עגומה בכל היבט - אם לא יהיו הזמנות חדשות לתעשיות הביטחוניות, יהיו פיטורי עובדים ומפעלים בפריפריה ייפגעו. השנה לא נפתח שום פרויקט התעצמות לבד אחד". יעלון הזכיר ותהה מדוע צה"ל משלם מס בלו על הדלק של הטנקים והמטוסים כאשר התחבורה הציבורית פטורה מכך: "הארנונה על בסיסי צה"ל עולה 700 מיליון שקל בשנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים