שתף קטע נבחר

אחרי 30 שנה בפאב: סמל השגרירות שב לארץ

השלט שעיטר את שגרירות ישראל בליבריה, שנסגרה ב-1983 בשל מלחמת האזרחים, נמסר לשגרירה בגאנה, אחרי שלושה עשורים שבהם שכן בבר מקומי

אזרח גרמני מליבריה העניק מתנה מיוחדת לשגרירת ישראל בגאנה, שרון בר-לי, בעת ביקורה במדינה: שלט השגרירות הישראלית בליבריה שנסגרה בשנת 1983. את השלט העניק לגרמני שגרירה ישראל האחרון על אדמת ליבריה, אחרי שנאלץ לסגור אותה בשל מלחמת האזרחים במדינה.

 

במשך שלושה עשורים היה השלט תלוי על קיר צדדי בבר קטן במונרוביה, בירת ליבריה. ישראלי המתגורר במקום שנים רבות הבחין בסמל מדינת ישראל ובכיתוב בשפה העברית, ושאל את בעל המקום כיצד הגיע לידו. האיש סיפר כי בזמן המלחמה ניהל מלון מרכזי בעיר והשגריר, שהיה התושב האחרון במדינה, העניק לו את השלט הרשמי של השגרירות וביקש שיחזיק בו למשמרת עד יעבור זעם.

השגרירה בר-לי עם השלט. סגירת מעגל ()
השגרירה בר-לי עם השלט. סגירת מעגל

בר לי מגישה את כתב האמנה לנשיאת ליבריה ()
בר לי מגישה את כתב האמנה לנשיאת ליבריה
 

בשבוע שעבר, הגיעה לראשונה שגרירת ישראל בגאנה – שאחראית גם על היחסים עם ליבריה, כדי להגיש את כתב אמנה לנשיאת המדינה, זוכת פרס נובל לשלום, אלן ג'ונסון סירליף. הישראלי ניצל את ביקורה והפגיש את בר-לי עם בעל הבר, שהגיש לה את השלט המתקלף, שצבעו דהוי ובצדו פגיעת קליע - עדות לשנים הרבות והתלאות אשר עברה המדינה המערב אפריקאית.

 

גולדה מאיר, המלכה האם של השבט

בין שתי המדינות קיימת ידידות ארוכת שנים. חוקר אפריקה, יקותיאל גרשוני, אף

הצביע על הזיקה שבין תנועת חיבת ציון לבין הצלחת תנועת השיבה לאפריקה, אשר הביאה להקמתה של ליבריה. ליבריה הייתה המדינה האפריקאית העצמאית הראשונה שהוקמה על ידי עבדים משוחררים שחזרו מארצות הברית לחופה המערבי של אפריקה כדי להקים לעצמם מדינה. שמה נובע מהמילה האנגלית "חירות" – ליברטי.

 

היחסים בין ישראל לבין ליבריה התאפיינו בביקורים רמי דרג, מהם זכור במיוחד ביקורה של שרת החוץ גולדה מאיר ב-1958, שבמסגרתו אף הוכתרה כ'מלכה האם' על ידי שבט הגולה (GOLA) המקומי. ליבריה עמדה לצד מדינת ישראל והתנגדה להחלטת האו"ם המשווה ציונות לגזענות, והייתה בין המדינות האפריקאיות הראשונות שחידשו את הקשרים עם ישראל לאחר חתימת הסכם השלום עם מצרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים