שתף קטע נבחר

מדינת דונייצק: 89% בעד פרידה מאוקראינה

אוקראינה עלולה לאבד עוד אזור, אחרי שחצי האי קרים כבר סופח לרוסיה: במשאל עם, שהוגדר כלא חוקי על ידי המערב, החליט רוב עצום לתמוך בעצמאות למחוז הפרו-רוסי הגדול במזרח אוקראינה. מה תהיה תגובת קייב?

קרים היא כבר חלק מרוסיה, ואחרי משאל העם שנערך אתמול אוקראינה עלולה לאבד אזור נוסף, חשוב עוד יותר: הבדלנים הפרו-רוסים הצהירו הלילה (יום ב') כי זכו לתמיכה של כמעט 90%, במשאל העם לגבי עצמאות מחוז דונייצק, משאל עם שהוגדר כלא חוקי על ידי הממשלה בקייב ומדינות המערב.

 

"89.07% הצביעו בעד, 10.19% התנגדו. אפשר לומר כי זו התוצאה הסופית", מסר רומן לייגוינה, ראש ועדת הבחירות מטעם המורדים. לדבריו, אחוז ההצבעה עמד על כמעט 75%. פרט למשאל העם בדונייצק, התקיים משאל עם דומה גם במחוז לוהנסק, גם הוא מחוז שנחשב לפרו-רוסי.

רוב עצום בעד אוטונומיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רוב עצום בעד אוטונומיה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תושבי מזרח אוקראינה התעקשו על קיום המשאל, חרף קריאות המערב לדחותו ואזהרות הנשיא האוקראיני הזמני אלכסנדר טורצ'ינוב כי מדובר בצעד שיקרב את המדינה לסף תהום. ראש "מדינת דונייצק" אמר אתמול כי בעקבות המשאל, ישקלו המורדים להקים גופי מדינה - ואולי אף צבא.

 

סיפוח חצי האי קרים לרוסיה החל באופן דומה. לפני כמעט חודשיים, בעקבות המתיחות הרבה בין הממשלה הפרו-מערבית החדשה בקייב לבין דוברי הרוסית בקרים ובמזרח המדינה, התקיים משאל עם באזור עלסיפוח לרוסיה. 95% מהתושבים תמכו בסיפוח, ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין אישר אותו כעבור זמן קצר.

 

עוד לפני פרסום התוצאות בדונייצק, האיחוד האירופי כבר הודיע שלא יכיר בתוצאות משאל העם. דוברת מטעם משרד החוץ של האיחוד אמרה: "משאל העם לכאורה במחזות לוהנסק ודונייצק הוא בלתי חוקי ואנחנו לא נכיר בתוצאותיו. אין לו שום תוקף דמוקרטי". משרד החוץ האוקראיני היפנה אצבע מאשימה לרוסיה. "משאל העם ממומן ומאורגן על ידי רוסיה ולתוצאותיו יהיו השלכות בלתי חוקיות על שלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה", אמרו בהצהרה. "מארגני הפארסה הפלילית הזו מפרים את חוקיה של אוקראינה".

מטה ועד המשאל הוקף בגדר תיל ושקי חול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטה ועד המשאל הוקף בגדר תיל ושקי חול(צילום: EPA)
 

המשתתפים במשאל נדרשו לסמן רק "כן" או "לא" בתגובה לשאלה אם הם תומכים בעצמאות מחוזם. מדובר באזורים שבהם התרכזו העימותים עם כוחות הביטחון בתקופה האחרונה, והאלימות נמשכה גם בסוף השבוע שקדם להצבעה, מה שיצר מתיחות רבה שליוותה את ההכנות האחרונות. במחוז דונייצק, שהבדלנים בו הכריזו עליו בתור רפובליקה עממית עצמאית לפני כמה שבועות, הוקף מטה ועד המשאל בשקי חול וגדר תיל, וחמושים רעולי פנים אבטחו את המבנה מבחוץ. הם עטו על מדיהם סמל שחור-כתום שהפך מזוהה עם הפרו-רוסים.

 

גם אתמול, כמו כמעט כל יום בחודש האחרון, העימותים במזרח אוקראינה גבו קורבנות. הפעם נהרג אדם אחד מירי של כוחות המשמר הלאומי האוקראיני, שפתחו באש מחוץ לבניין עירייה בקרסנוארמייסק שבמזרח המדינה. סוכנות הידיעות "אינטרפקס" ציטטה את הבדלנים הפרו-רוסים, שלטענתם הכוחות האוקראינים ניסו לפזר קהל שחסם את כניסתם לבניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
משאל העם באוקראינה
צילום: רויטרס
מומלצים