שתף קטע נבחר

מפת האלכוהול העולמית: מי הכי שיכורה?

דו"ח האלכוהול העולמי: באיזו מדינה שותים הכי הרבה ליטר אלכוהול בשנה, איזו יבשת יבשה לגמרי - ופי כמה יותר שותה אישה ברוסיה מגבר בישראל?

אלכוהול גרם ישירות או בעקיפין למותם של יותר משלושה מיליון בני אדם בשנת 2012 - כך עולה מדו"ח שפרסם אתמול (יום ב') ארגון הבריאות העולמי. אותם אנשים מתו משלל סיבות הקשורות באלכוהול, מסרטן ועד לאלימות. ארגון הבריאות קרא בדו"ח שלו למדינות העולם לעשות יותר כדי להפחית את הנזק.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

אולג צ'סטנוב, מומחה בארגון הבריאות העולמי, ציין כי שתייה מופרזת הורגת יותר גברים מאשר נשים, מגדילה את הסיכון ללקות באחת מבין יותר מ-200 מחלות וגרמה ב-2012 למותם של 3.3 מיליון בני אדם. לפי דו"ח הארגון כל אדם בן 15 ויותר בעולם שותה בממוצע 6.2 ליטר של אלכוהול נקי בשנה. מנגד, פחות ממחצית מאוכלוסיית העולם מגיל 15 ומעלה - 38.3% - שותים אלכוהול, כך שפירוש הדבר הוא שאלה שכן שותים - שותים בפועל בממוצע 17 ליטר של אלכוהול נקי בשנה.
דירוג האלכוהול העולמי

כמה שותות צרכניות האלכוהול המובילות?
מדינה כמות ליטר אלכוהול נקי לנפש בשנה
בלארוס 17.5
מולדובה 16.8
ליטא 15.4
רוסיה 15.1
רומניה 14.4
אוקראינה 13.9
אנדורה 13.8
הונגריה 13.3
צ'כיה 13
סלובקיה 13
פורטוגל 12.9

דרום קוריאה

12.3
אוסטרליה 12.2
בריטניה 11.6
דרום אפריקה 11
גבון 10.9
ארה"ב 9.2
ישראל 2.8
סוריה 1.2
איראן 1
מצרים 0.4

 

לפי הדו"ח, אנשים עניים יותר נוטים להיות מושפעים יותר מההשלכות החברתיות והבריאותיות של אלכוהול: "לעתים קרובות הם לא זוכים לטיפול בריאותי איכותי ומוגנים פחות על-ידי משפחה מתפקדת או רשתות קהילתיות".

 

הדו"ח מספק הצצה גם להרגלי השתייה במדינות שונות, וכולל מפה המציגה את רמת הצריכה של אלכוהול בקרב בני 15 ומעלה באזורים שונים ובמדינות שונות בעולם. החישוב מבוסס על נתונים משנת 2010. כך למשל אפשר להתרשם שצריכת האלכוהול באירופה היא הגבוהה ביותר, ובכמה מדינות ביבשת יש אף צריכה גבוהה במיוחד, בהן רוסיה ושכנותיה. באפריקה ובחלקים של אסיה לעומת זאת הצריכה היא נמוכה מאוד.

 

ברוסיה עומד ממוצע צריכת האלכוהול לשנה (ביחס למספר התושבים) על 15.1 ליטר אלכוהול נקי לנפש. בקרב הגברים עומד הממוצע על 23.9 ליטר ואילו בקרב הנשים על 7.8 ליטר. אם מחשבים את ממוצע הליטרים שצורך השתיין הרוסי תוך החשבת מספר השותים בלבד, ולא תוך חישוב הממוצע לפי מספר התושבים הכללי ברוסיה, הנתונים מדהימים הרבה יותר: הגבר חובב האלכוהול ברוסיה שותה בממוצע 32 ליטר אלכוהול נקי בשנה ואילו האישה שלוגמת לעתים קרובות - שותה 12.6 ליטר אלכוהול נקי בשנה. הממוצע של שניהם יחד - 22.3 ליטר אלכוהול נקי.


בישראל המצב סביר הרבה יותר כמובן. בחישוב של כמות הליטרים של אלכוהול נקי ביחס למספר התושבים, שותה הישראלי בממוצע 2.8 ליטר אלכוהול נקי בשנה: גברים ארבעה ליטרים ונשים 1.7. אם מחשבים את הממוצע רק לפי מספר הישראלים ששותים בפועל ולא לפי מספר התושבים, ממוצע הליטרים של הישראלי לשנה הוא 5.4: לגבר 6.9 ליטר ולאישה 2.9 ליטר. לפי הדו"ח, 50% מהאלכוהול שנצרך בישראל הוא ליקרים, 44% בירות ו-6% יין. אגב, שימו לב לפער האדיר: ברוסיה אישה שותה כמעט פי שניים אלכוהול בשנה מאשר גבר בישראל.

 

האלכוהול מזוהה מאוד עם רוסיה, אבל דווקא אחת משכנותיה המזרח-אירופיות (שנמצאות גם הן בקטגוריה השחורה) היא צרכנית האלכוהול מספר אחת בעולם: בלארוס. הבלארוסי הממוצע שותה 17.5 ליטר לשנה בממוצע, ואם מחשבים את הממוצע לפי מספר השותים ולא לפי מספר התושבים - 22.1 ליטר. גם אוקראינה נמצאת גבוה בצמרת, ומערב אירופה שולחת לרשימה השחורה את פורטוגל ואנדורה. כל עשר צרכניות האלכוהול המובילות בעולם הן אירופיות.

 

האסייתית שצורכת הכי הרבה אלכוהול היא דרום קוריאה, הקנדים שותים יותר מהאמריקנים - ומה אצל שכנינו? באיראן, שם למוסלמים אסור

לצרוך אלכוהול בעיקרון, שותים ליטר בשנה בממוצע, בסוריה שתו לפני תחילת מלחמת האזרחים 1.2 ליטר בשנה ובמצרים שותים 0.4 ליטר. המובילה האפריקנית היא דרום אפריקה, ובמרחק של 0.1 ליטר בלבד אחריה - גבון.

 

ובחזרה לרוסיה. מחקר שפורסם מוקדם יותר השנה מצא שרבע מהגברים ברוסיה מתים לפני שהם מגיעים לאמצע שנות ה-50 לחייהם, בעיקר כתוצאה משתייה מופרזת. כמה מהגברים במחקר הזה דיווחו כי הם שותים שלושה או ארבעה בקבוקי וודקה בשבוע. לפי ארגון הבריאות העולמי, בחמש השנים האחרונות נרשמה יציבות בשיעורי צריכת האלכוהול באירופה, באפריקה ובאמריקות, אולם חלה עלייה בצריכתם של משקאות אלכוהוליים בדרום-מזרח אסיה ובמערב הפאסיפיק.


פורסם לראשונה 12/05/2014 22:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפת האלכוהול העולמית. גם בפורטוגל שותים המון
מומלצים